XXX Legislature af Kongeriget Italien

02-10-2016 Martin Buhr X
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
  • Fra 23 marts, 1939 indtil 5 April 1945, datoen for oprettelsen af ​​det nationale råd.

Regeringer

  • Mussolini regering
    • Fra 23 marts, 1939 al 25 Jul, 1943
    • Regeringschef, premierminister og udenrigsminister: Benito Mussolini
    • Sammensætningen af ​​regeringen: PNF
  • Regeringen Badoglio
    • Siden juli 25, 1943 al 17 April 1944
    • Regeringschef, premierminister og udenrigsminister Pietro Badoglio militær
    • Sammensætningen af ​​regeringen: Regeringen militær-teknisk
  • Badoglio regering II
    • Fra 22 April 1944 til den 8. juni 1944
    • Regeringschef, premierminister og udenrigsminister Pietro Badoglio militær
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DC, PCI, PSIUP, PLI, PDA, PDL, militær, uafhængig
  • Bonomi regering II
    • Siden juni 18, 1944 al 12 December 1944
    • Regeringschef, premierminister og udenrigsminister: Ivanoe Bonomi
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DC, PCI, PSIUP, PLI, PDA, PDL
  • Bonomi regering III
    • Siden December 12, 1944 al 21:e jun 1945
    • Regeringschef, premierminister og udenrigsminister: Ivanoe Bonomi
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DC, PCI, PLI, PDL

Afdelingsformand for Fasci og Corporations

  • Giacomo Acerbo
    • Fra 23 marts, 1939 al 27 Juni 1939
  • Dino Grandi
    • Fra November 30, 1939 al 5 August 1943

Opløst Chamber of Fasci og Corporations, regeringen midlertidigt overdraget til Vittorio Emanuele Orlando administrative funktioner formanden for deputeretkammeret siden juli 15, 1944 til September 25, 1945.

Stedfortrædere

De 630 deputerede i denne valgperiode blev navngivet Nationale byrådsmedlemmer og var udnævnt til medlemmer af den fascistiske Grand Råd, Det Nationale Råd for National fascistiske parti og det nationale råd for selskaber. Ophørte med at holde kontoret på 5 AUGUST 1943.

Formand for senatet

  • James Suardo
    • Siden marts 15, 1939 al 28 jul 1943
  • Paolo Thaon Revel
    • Siden August 2, 1943 al 20 Jul 1944
  • Peter Tomasi Of Tower
    • Siden jul 20, 1944 al 25 Juni 1946
Forrige artikel Xenotosuchus africanus
Næste artikel X-Ecutioners