XXVI Legislature af Kongeriget Italien

12-08-2017 Allan Flor X
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
  • 11 juni 1921 al 25 jan 1924.

Regeringer

  • Regeringen Giolitti V
    • Siden 15 Juni, 1920 al 4 Juli 1921
    • Formand for Ministerrådet: Giovanni Giolitti
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Bonomi
    • Siden jul 4, 1921 al feb 26, 1922
    • Formand for Ministerrådet: Ivanoe Bonomi
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Facta
    • Fra 26 feb 1922 til den 1. august 1922
    • Formand for Ministerrådet: Luigi Facta
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Facta II
    • Fra den 1. august 1922 al Oktober 31, 1922
    • Formand for Ministerrådet: Luigi Facta
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Mussolini regering
    • Fra 31 oktober 1922 al 25 jul 1943
    • Formand for Ministerrådet: Benito Mussolini
    • Sammensætningen af ​​regeringen: PNF, PPI, PLI

Formand for Deputeretkammeret

  • Enrico De Nicola
    • 11 juni 1921 al 25 jan 1924

Formand for senatet

  • Thomas Tittoni
    • 11 juni 1921 al 25 jan 1924
Forrige artikel XML
Næste artikel Xenogenesis