XXIV Legislature af Kongeriget Italien

16-06-2017 Bent Falch X
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
  • Fra November 27, 1913 al 29 September 1919.

Det er den første lovgiver, hvor de deputerede blev valgt fra valgreform indføre universelle mandlige valgret, færdiggørelsen af ​​det 21. års alderen, og med de to-runde valgrunde i enkeltmandskredse.

Parlamentariske grupper

Regeringer

  • Giolitti regering IV
    • Siden marts 30, 1911 21 mar 1914 al
    • Formand for Ministerrådet: Giovanni Giolitti
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Salandra
    • Siden 21 marts de 1914 al November 5, 1914
    • Formand for Ministerrådet: Antonio Salandra
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Salandra II
    • Fra November 5, 1914 al 18 jun 1916
    • Formand for Ministerrådet: Antonio Salandra
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Boselli
    • Siden 18 jun 1916 al Oktober 30, 1917
    • Formand for Ministerrådet: Paolo Boselli
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Orlando
    • Fra Oktober 30, 1917 al jun 23, 1919
    • Formand for Ministerrådet: Vittorio Emanuele Orlando
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Nitti
    • Siden 23 JUN 1919 al 21 Maj 1920
    • Formand for Ministerrådet: Francesco Saverio Nitti
    • Sammensætningen af ​​regeringen:

Formand for Deputeretkammeret

  • Giuseppe Marcora
    • Fra November 24, 1913 al 29 September 1919

Formand for senatet

  • Giuseppe Manfredi
    • Fra november 27, 1913 al 18 november 1918
  • Adeodato Bonasi
    • Fra November 18, 1918 al 29 September 1919
Forrige artikel Xavier Dolan
Næste artikel XMM-Newton