XXIII Legislature af Kongeriget Italien

  • Siden marts 24, 1909 29 September, 1913 al.

Regeringer

  • Regeringen Giolitti III
    • Fra 29 Maj 1906 til den 11. december 1909
    • Formand for Ministerrådet: Giovanni Giolitti
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Sonnino II
    • Fra 11 December 1909 al 31 marts 1910
    • Formand for Ministerrådet: Sidney Sonnino
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Luzzatti
    • Siden 31 marts 1910 29 marts 1911 al
    • Formand for Ministerrådet: Luigi Luzzati
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Giolitti regering IV
    • Siden marts 30, 1911 21 mar 1914 al
    • Formand for Ministerrådet: Giovanni Giolitti
    • Sammensætningen af ​​regeringen:

Formand for Deputeretkammeret

  • Giuseppe Marcora
    • Siden marts 24, 1909 al 29 September 1913

Formand for senatet

  • Giuseppe Manfredi
    • Siden marts 24, 1909 al 29 September 1913

Relaterede artikler