XXII Legislature af Kongeriget Italien

  • Fra 30 November 1904 til den 8. februar 1909.

Regeringer

  • Regeringen Giolitti II
    • Siden November 3, 1903 al 12 mar 1905
    • Formand for Ministerrådet: Giovanni Giolitti
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Tittoni
    • Siden 12 Marts 1905 Marts 27, 1905 al
    • Formand for Ministerrådet: Thomas Tittoni
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Fortis
    • Fra Marts 28, 1905 al 24 December 1905
    • Formand for Ministerrådet: Alessandro Fortis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Fortis II
    • Fra 24 December 1905 til den 8. februar 1906
    • Formand for Ministerrådet: Alessandro Fortis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Sonnino
    • 8 februar 1906 al 29 Maj 1906
    • Formand for Ministerrådet: Sidney Sonnino
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Giolitti III
    • Fra 29 Maj 1906 til den 11. december 1909
    • Formand for Ministerrådet: Giovanni Giolitti
    • Sammensætningen af ​​regeringen:

Formand for Deputeretkammeret

  • Giuseppe Marcora
    • Fra November 30, 1904 al mar 10, 1906
  • Giuseppe Biancheri
    • Siden 10 marts 1906 al 30 Jan 1907
  • Giuseppe Marcora
    • Siden 2 feb 1907 til 8 Feb 1909

Formand for senatet

  • Tancredi Canonico
    • Fra November 30, 1904 al mar 20, 1908
  • Giuseppe Manfredi
    • Fra 20 marts 1908 til den 8. februar 1909
Forrige artikel X-Men - Days of Future Past
Næste artikel Xat.com