XXI Legislature af Kongeriget Italien

  • Siden 16 juni 1900 al 18 okt 1904.

Regeringer

  • Regeringen Pelloux II
    • Siden 14 Maj 1899 al 24 juni, 1900
    • Formand for Ministerrådet: Luigi Pelloux
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Saracco
    • Siden 24 Juni 1900 al 15 februar 1901
    • Formand for Ministerrådet: Giuseppe Saracco
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Zanardelli
    • Fra 15 Februar, 1901 al 3 November 1903
    • Formand for Ministerrådet: Giuseppe Zanardelli
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Giolitti II
    • Siden November 3, 1903 al 12 mar 1905
    • Formand for Ministerrådet: Giovanni Giolitti
    • Sammensætningen af ​​regeringen:

Formand for Deputeretkammeret

  • Nicolò Gallo
    • Siden juni 16, 1900 juni 24, 1900 al
  • Tommaso Villa
    • Siden 28 Juni 1900 al 22 feb 1902
  • Giuseppe Biancheri
    • Siden Marts 10, 1902 al 18 oktober 1904

Formand for senatet

  • Giuseppe Saracco
    • Siden 16 juni 1900 al 18 okt 1904
Forrige artikel Xavier Gabaix