XX Legislature af Kongeriget Italien

  • Siden April 5, 1897 al 17 maj 1900.

Regeringer

  • Regeringen Starrabba III
    • Fra 11 juli 1896 al 14 December 1897
    • Formand for Ministerrådet: Antonio Starrabba, Marquis af Rudin
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Starrabba IV
    • Fra 14 December 1897 til den 1. juni 1898
    • Formand for Ministerrådet: Antonio Starrabba, Marquis af Rudin
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Starrabba V
    • Fra den 1. juni 1898 al 29 jun 1898
    • Formand for Ministerrådet: Antonio Starrabba, Marquis af Rudin
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Pelloux
    • Siden 29 Juni 1898 al 14 Maj 1899
    • Formand for Ministerrådet: Luigi Pelloux
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Pelloux II
    • Siden 14 Maj 1899 al 24 juni, 1900
    • Formand for Ministerrådet: Luigi Pelloux
    • Sammensætningen af ​​regeringen:

Formand for Deputeretkammeret

  • Giuseppe Zanardelli
    • Siden April 5, 1897 al 14 December 1897
  • Giuseppe Biancheri
    • Fra 26 jan 1898 al 15 juli 1898
  • Giuseppe Zanardelli
    • Fra November 16, 1898 al 25 maj 1899
  • Luigi Chinaglia
    • Siden 30 Maj 1899 al 25 jun 1899
  • Giuseppe Colombo
    • Fra November 14, 1899 al 17 maj 1900

Formand for senatet

  • Domenico Farini
    • Siden April 5, 1897 al 15 juli 1898
  • Giuseppe Saracco
    • Siden November 1898 al 17 Maj 1900
Forrige artikel X-Men: Truede Arter
Næste artikel Xenia Pörtner

Relaterede artikler