XVI Legislature Den Italienske Republiks

20-11-2016 Laila Bille X
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

Den lovgivende XVI i Italienske Republik har i embedet siden den 29. april 2008 til 14 marts 2013. Den 22. december 2012 Var opløst af republikkens præsident efter regeringens afgang bjergene, baner vejen for parlamentsvalget i 2013. Den 29. april, 2008 blev afholdt mødet i det første møde i deputeretkammeret og senatet, som forbindelser efter de generelle valget i april 13 og 14, som bestemt af opløsningen af ​​Parlamentet den 6. februar 2008. Det var den første efterkrigstidens parlamentarisk hvor der hverken Hus eller Senatet repræsentation uforbeholdent kommunistisk eller socialistisk, på grund af manglende beslutningsdygtighed kræves af valgloven af ​​2005.

Kronologi

Forpligtelser parlamentsmedlemmer starter lovgiver giver, for hvert værelse:

  • Bureau foreløbig forfatning;
  • etablering af den midlertidige Udvalg om legitimationsoplysninger;
  • stemme for præsidenten.

Det første møde i Senatet blev ledet af Giulio Andreotti, som en højtstående senator. Det første møde i salen blev ledet af Pierluigi Castagnetti, som næstformand for den foregående valgperiode har den længste valget.

Det blev stiftet i både Repræsentanternes Hus og Senatet en særlig kommission til undersøgelse af regninger bekræfter lovdekret.

Regeringer

  • Berlusconi IV
    • Fra den 8. maj 2008 om at 16 November 2011
    • Sammensætningen af ​​regeringen: PDL LN, MPA, NC, PT, FDS, DC
    • Formand for Ministerrådet, Silvio Berlusconi
  • Monti regering
    • Fra 16 November 2011 til den 28. april 2013
    • Sammensætningen af ​​regeringen: Uafhængig
    • Formand for Ministerrådet: Mario Monti

Repræsentanternes Hus

Bureau

  • Præsident Gianfranco Fini. Valget blev afholdt April 30, 2008.
  • Vice Presidents:
  • Maurizio Lupi,
  • Antonio Leone,
  • Rosy Bindi,
  • Rocco Buttiglione;
  • Kvæstorer:
  • Francesco Colucci,
  • Antonio Mazzocchi,
  • Gabriele Albonetti;
  • Sekretærer:
  • Joseph Phallic,
  • Gregory Fontana,
  • Donato Lamorte,
  • Lorraine Milanato,
  • Mimmo Luca
  • Renzo Lusetti,
  • Emilia Grace De Biasi,
  • Gianpiero Bocci,
  • Silvana Mura,
  • Giacomo Stucchi,
  • Angelo Salvatore Lombardo,
  • Michele Pisacane,
  • Guido Dussin,

Parlamentariske gruppeledere

  • Italo Bocchino - Fremtidige og Frihed for Italien,
  • Massimo Donadi, Antonio Borghesi - Italien af ​​værdier,
  • Marco Reguzzoni, Gianpaolo Dozzo - Liga Nord,
  • Antonello Sorø, Dario Franceschini - Demokratiske Parti,
  • Fabrizio Cicchitto - Folk frihed,
  • Silvano Moffa - People og territorium,
  • Pier Ferdinando Casini, Gian Luca Galletti - Unionen af ​​centrets
  • Sigfried Brugger - Blandet Gruppe

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Donato Bruno,
  • Judiciary Udvalg: Giulia Bongiorno,
  • Udenrigsudvalget: Stefano Stefani,
  • Forsvar Udvalg: Edmondo Cirielli
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Giancarlo Giorgetti,
  • Finansudvalget: Gianfranco Conte,
  • Udvalget om Kultur, Videnskab og Uddannelse: Manuela Ghizzoni,
  • Underudvalget for Miljø, Territory og Offentlige Arbejder: Angelo Alessandri,
  • Kommissionen for transport, post og telekommunikation: Mario VALDUCCI,
  • Produktive Aktiviteter Udvalg: Manuela Dal Lago,
  • Labour-Kommissionen: Silvano Moffa,
  • Udvalget for Social Affairs: Giuseppe Palumbo,
  • Landbrugsudvalget: Paolo Russo,
  • Politik Kommissionen for Den Europæiske Union: Mario Pescante.

Sammendrag af sammensætningen

Senatet

  • Præsident Renato Schifani,
  • Domenico Nania,
  • Vannino Chiti,
  • Emma Bonino.
  • Kvæstorer:
  • Roman Comincioli,
  • Paul Franco,
  • Benedetto Adragna.
  • Sekretærer:
  • Piergiorgio Stiffoni,
  • Lucio Malan,
  • Anna Cinzia Bonfrisco,
  • Alessio Butti,
  • Dove Mongiello,
  • Emanuela Baio,
  • Silvana Amati,
  • Marco Stradiotto,
  • Vincent Oliva,
  • Helga Thaler Ausserhofer,
  • Aniello Di Nardo,
  • Simona Vicari.

Parlamentariske gruppeledere

  • Maurizio Gasparri - Folk frihed,
  • Felice Belisario - Italien af ​​værdier,
  • Federico Bricolo - Liga Nord,
  • Anna Finocchiaro - Demokratiske Parti,
  • Gianpiero D'Alia - Union Center, SVP og autonomier,
  • Maria Alessandra Gallone - Brothers i Italien,
  • Pasquale VIESPOLI - Fremtidige og Frihed for Italien,
  • Francesco Rutelli - Til den tredje Pole,
  • Giovanni Pistorio - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Carlo Vizzini,
  • Judiciary Udvalg: Philip Berson,
  • Udenrigsudvalget Lamberto Dini,
  • Forsvar Udvalg: Gianpiero Cantoni Carlo - Valerio Carrara,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Antonio Azzollini,
  • Finansudvalget: Mario Baldassarri,
  • Kommissionen offentlig uddannelse og kulturarv: Guido May,
  • Grunde og Miljø Kommissionen: Antonio D'Ali,
  • Udvalget om Labor-og socialminister: Pasquale Giuliano,
  • Kommissionens offentlige arbejder og Kommunikation: Luigi Grillo,
  • Udvalget om Landbrug og produktion Agri-food: Paolo Scarpa Bonazza BUORA
  • Udvalget om Industri, handel og turisme: Cesare Cursi,
  • Sundhed Kommissionen: Antonio Tomassini,
  • Politik Kommissionen for Den Europæiske Union: Rossana Boldi.

Sammendrag af sammensætningen

Forrige artikel XXVII Universiade
Næste artikel Xylaner

Relaterede artikler