XVI Legislature af Kongeriget Italien

  • Siden 10 Juni 1886 al 22 oktober, 1890.

Regeringer

  • Regeringen Depretis VIII
    • Siden 10 Juni 1886 al 4 April 1887
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Depretis IX
    • Siden April 4, 1887 al 29 Juli 1887
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Crispi
    • Siden juli 29, 1887 al 9 mar 1889
    • Formand for Ministerrådet: Francesco Crispi
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Crispi II
    • Siden 9 Marts 1889 al 6 Februar 1891
    • Formand for Ministerrådet: Francesco Crispi
    • Sammensætningen af ​​regeringen:

Formand for Deputeretkammeret

  • Giuseppe Biancheri
    • Siden 10 Juni 1886 August 3, 1890 al

Formand for senatet

  • Giacomo Durando
    • Siden 10 Juni 1886 al 16 November 1887
  • Domenico Farini
    • Fra November 16, 1887 al okt 22, 1890
Næste artikel Xenia Valderi