XV Legislature af Kongeriget Italien

  • Fra November 22, 1882 al 27 April 1886.

Regeringer

  • Regeringen Depretis IV
    • Siden 29 maj 1881 al 25 Maj 1883
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Depretis V
    • Siden 25 maj 1883 al mar 30, 1884
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Depretis VI
    • Siden 30 Mar 1884 al Juni 29, 1885
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Depretis VII
    • Siden 29 jun 1885 al Juni 10, 1886
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Depretis VIII
    • Siden 10 Juni 1886 al 4 April 1887
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:

Formand for Deputeretkammeret

  • Domenico Farini
    • Fra November 22, 1882 al mar 12, 1884
  • Michele Coppino
    • Siden 19 marts, 1884 April 3, 1884 al
  • Giuseppe Biancheri
    • Fra 7 April 1884 al 27 April 1886

Formand for senatet

  • Sebastiano Tecchio
    • Fra November 22, 1882 al 27 juli 1884
  • Giacomo Durando
    • Fra November 27, 1884 al 27 April 1886