XLVIII International Kunstudstilling i Venedig

Den 48. Internationale Biennale of Art i Venedig fandt sted fra 13. juni til 7 november 1999. Det var den første af to udgaver, som den schweiziske kurator Harald Szeemann. Kunstnerne var 297 med 380 værker.

Præsident

Paolo Baratta

Kurator

Harald Szeemann

Valg jury

Zdenka Badovinac, Okwui Enwezor, Ida Gianelli, Rosa Martinez

Deltagende kunstnere

  • En Antoni Abad, Georges Adéagbo, Sergej Bugajew Afrika, Eija-Liisa Ahtila, Ai Weiwei, Doug Aitken, Ana Laura Aláez, George Alexi-Meskhishvili, Maria de Alvear, Ghada Amer, Brook Andrew, Alexandru Antik, Dieter Appelt, Rossana ARCHIBUGI, Cecilia Argüello, Fernando Arias, Howard Arkley, Anna Artaker, Santos Arzu Quioto, Miriam Ascari, Knut Asdam, Kutlug Ataman, Norbert Francis Attard, Narek Avetissian,
  • B Miriam Backstrom, Gilles Barbier, Massimo Bartolini, Jean-Michel Basquiat, Gustavo Beckelmann, Jacques Bedel, Emese Benczur, Luis Fernando Benedit, Jean-Pierre Bertrand, John Bock, Peter Bonde, Andres Bonifasi, Ecke Bonk, Monica Bonvicini, Oscar Bony Louise Bourgeois, David Bowes, Ricardo Brey, Vince Briffa, Veronika Bromova, Dino Bruzzone, Roderick Buchanan, Imre Bukta, Chris Burden, Balthasar Burkhard, James Lee Byars,
  • C Cai Guo-Qiang, Anthony Caro, Maurizio cattelan, Chen Chieh-jen, Chen Zhen, Renee Cox, Brenda L. Croft, Attila Csörgő,
  • D Milorad Damnjanovic, Franky DC, Destiny Deacon, Max Dean, Tom Dean, Simone Decker, Wim Delvoye, Dias & amp; Riedweg, Philippe Dodard, Gino de Dominicis, Jimmie Durham,
  • Og Olafur Eliasson, Gabor Erdelyi, Iran do Espirito Santo, Bruna Esposito,
  • F Fang Lijun, Mariana Fernandez de Cordoba, Esther Ferrer, Fischli / Weiss, Mircea Florian, Harry Fonseca, Bill Fontana, Rene Francisco, Michel François, Peter Friedl, Pia Fries, Katharina Fritsch,
  • G Rainer Ganahl, Franz Gertsch, Richard Glazer-Danay, Daan van Golden, Dominique Gonzalez-Foerster, Douglas Gordon, Marijana Gvozdenovic
  • H Alban Hajdinaj, Ann Hamilton, Bob Haozous, Tim Hawkinson, Besnik Haxhillaris, Lori Hersberger, Edi Hila, Thomas Hirschhorn, Christine und Irene Hohenbüchler, Jenny Holzer, Huang Yong Ping, Teresa Hubbard & amp; Alexander Birchler, Stephan Huber, Gary Hume, Hung Tung-Lu, Pierre Huyghe, Buh-Ching Hwang,
  • Den Mariann Imre,
  • J Richard Jackson, Christian Jankowski, Ann Veronica Janssens, Mamuka Japaridze, Pascale Jeannee, Anna Jermolaewa, Jimenez Deredia Sven't Jolle,
  • K Kcho, William Kentridge, Anne-Mie van Kerckhoven, Ando Keskküla, Leah Konge-Smith, Martin Kippenberger, Knowbotic Research, Job Koelewijn, Slobodan Kojic, Komar & amp; Melamid, glavkos Koumides, Katarzyna Kozyra, Simone Aaberg Kærn,
  • L Frank La Pena, Wolfgang Laib, Luisa Lambri, Albertina Lanza, Lee Bul, Nelson Leirner, Katharina Lenz, Lu Hao, Saverio Lucariello, Victor Lucena, Tuukka Luukas, men Liuming,
  • M Michel Majerus, Christian Marclay, Mladen Marinkov, Victor Matthews, Paul McCarthy, Lala Meredith Vula, Dan Mihaltianu, Tatsuo Miyajima, Jorge Molder, Fernando Montes, Gazmend Muka,
  • N Bruce Nauman, Mindaugas Navakas, Borislava Nedeljkovic Prodanovic, David Neel, Shirin Neshat, Max Neuhaus, Shady El Noshokaty, Elsa Nunez,
  • Eller Jüri Ojaver, Yoko Ono, Nicolae Onucsan, Simon Ortiz,
  • P Adrian Paci, Christos Papoulias, Philippe Parreno, Ricardo Pascale, Alexandru Patatics, Zhang peili, Peeter Pere, Perino og Vele, Dan Perjovschi, Raymond Pitre, Stefania Pitscheider, Paola Pivi, Sigmar Polke, Flutura Preka, Natasa Prosenc,
  • Q Her Shi-Hua, Jaune Quick-til-See Smith,
  • R Egle Rakauskaite, Edi Rama, Philip Rantzer, Richard Ray Whitman, Jason Rhoades, Michael Riley, Pipilotti Rist, Tanja Ristovski, Giovanni Rizzoli, Liisa Roberts, Ulf Rollof, Benito Rosas, Rebecca Ross, Dieter Roth, Inta Ruka, Torbjørn Rødland,
  • S Buffy Sainte-Marie, Anri Sala, Noh Sang-Kyoon, Paula Santiago, Mario Schifano, Shaoji Liang, Qiu Shihua, Shozo Shimamoto, Simcha Shirman, Ann Sofi SIDEN, Katharina Sieverding, Roman Signer, Sigurdur Arni Sigurdsson, Kim Sooja, Serge Spitzer, Todor Stevanovic, Danae Stratou, Sarah Sze,
  • T Anne Tallentire, Frank Thiel, Rirkrit Tiravanija, Toderi, Rosemarie Trockel, Evanthia Tsantila,
  • U Marianna Uutinen,
  • V Manolo Valdes, Philippe Van Snick, Costas Varotsos, Astrit Vatnikaj, Costa Vece, David Vega, Vesna Vesic, Zlatan Vrkljan,
  • W Kay Walkingstick, Wang Du, Wang Jin Wang Xingwei, Vinter / Hoerbelt,
  • X Sislej Xhafa, Xie Nanxing,
  • Y Yang Shaobin, Ying-Bo, Yue Minjun,
  • Z Anita Zabilevska, Lesja Zajac, Andrej Zdravič, Zhang Huan, Zhao Bandi, Zhou Tiehai, Zhuang Hui, Wolfgang Zinggl, Otto Zitko
Forrige artikel Xebec
Næste artikel X & amp; Y

Relaterede artikler