XLIX International Kunstudstilling i Venedig

XLIX Det internationale Kunstudstilling i Venedig blev afholdt fra 10 juni - 4 November 2001 under titlen Plateau menneskehedens tilkendegiver et overblik over hele linjen på samtidskunsten. Showet er rettet for anden gang i træk ved kurator Harald Szeemann og udstillingen arbejde alle sektorer, fra musik til teater, biograf og dans.

Organisation

La Biennale di Venezia i 2001 under forsæde af Paolo Baratta og instrueret af Harald Szeemann med bistand fra Cecilia Liveriero dræn. En del af at vælge jury og belønne Ery Camara, Carolyn Christov-Bakargiev, Manray Hsu, Hans Ulrich Obrist og Virginia Perez-ratton

Deltagende kunstnere

  • 1100101110101101.org
  • Sona Abgarian
  • Bogdan Achimescu
  • Regina Aguilar
  • Chantal Akerman
  • Søndag Jack Akpan
  • Ana Laura Aláez
  • Maria Thereza Alves
  • Francis Alys
  • Raffaello D'Andrea
  • Tiong Ang
  • Yervant Gianikian & amp; Angela Ricci Lucchi
  • Alexandru Antik
  • Narine Aramian
  • Arete
  • Gustavo Artigas
  • Atelier van Lieshout
  • Mher Azatian
  • Siarzuk Babareka
  • Nora Badalian
  • Waldo Balart
  • Olimpiu Bandalac
  • Sandor Bartha
  • Lothar Baumgarten
  • Tova Beck-Friedman
  • Stefan Moritz Becker
  • Samuel Beckett
  • Vanessa Beecroft
  • Matei Bejenaru
  • Barbara Benish
  • Mario Benjamin
  • Marcel Berlanger
  • Elena Berriolo
  • Sebastian Bertalan
  • Joseph Beuys
  • Richard Billingham
  • Tom regninger
  • Dara Birnbaum
  • Pierre Bismuth
  • Julien Blaine
  • Dionisio Blanco
  • Ilmars Blumbers
  • Alighiero e Boetti
  • Malgorzata Borek
  • Willem Boshoff
  • Botto & amp; Brown
  • Monika Brandmeier
  • Martin Bruch
  • Tania Bruguera
  • Roderick Buchanan
  • Terry Buchholz
  • Chris Burden
  • Jorg Burkhard
  • Hartmut Böhm
  • Maria Magdalene Campos-Pons
  • Mircea Cantor
  • Janet Cardiff / George Bures Miller
  • Rimer Cardillo
  • Mimmo Catania
  • Maurizio cattelan
  • Jose Antonio Cauja
  • Loris Cecchini
  • Christian Ceuppens
  • Rene Chacon
  • Shiv Chandrasekaran
  • Chien-Chi Chang
  • Yaacov Hefetz
  • Olga Chernysheva
  • Albert Chong
  • Henning Christiansen
  • Charlie Citron
  • Papo Colo
  • dk & amp; com
  • Doris Contreras
  • Vuk Cosic
  • Cracking Art Group
  • Chris Cunningham
  • Francois Curlet
  • Gianni Curreli
  • Jane Dalrymple-Hollo
  • Calin Dan
  • Michael Dans
  • Uri De-Beer
  • Max Dean
  • Rita Degli Esposti
  • Edith Dekindt
  • Claudia Demonte
  • Agnes Denes
  • Aoife Desmond
  • Lucinda Devlin
  • Rineke Dijkstra
  • Godfried Donkor
  • Uri Dotan
  • Stan Douglas
  • Juan Downey
  • Peter Downsbrough
  • Ruprecht Dreher
  • Doris Drescher
  • ESTI Drori
  • Jimmie Durham
  • Eric Duyckaerts
  • Barbara Dörffler
  • Atom Egoyan
  • Alfredo Eguiguren
  • Abraham Eilat
  • Leif Elggren
  • Aziz Elhali
  • Michael Elmgreen & amp; Ingar Dragset
  • Leandro Erlich
  • Patrick Everaert
  • Jan Fabre
  • Jens Fange
  • Emilio Fantin
  • Helmut Federle
  • Dorit Feldman
  • Rafa Fernandez
  • Michel François
  • Jacqueline Fraser
  • Yukio Fujimoto
  • Regina Jose Galindo
  • Cristina Garcia Rodero
  • Gideon Gechtman
  • Jarg Geismar
  • Gelitin
  • Jean-Marie Gheerardijn
  • Robert Gober
  • Leon Golub
  • Luis Gomez
  • Luis Gonzalez Palma
  • Adriana Gonzalez Brun
  • Coco Gordon
  • Eugenia Gortchakova
  • Jungwook Grace Rim
  • Paul Graham
  • Lorrena Grant
  • Veli Granö
  • Teodor Graur
  • Grönlund / Nisunen
  • Antonio Guadalupe
  • Andy Guhl
  • Patrick Guns
  • Jusuf Hadzifejzovic
  • Viana Hagobian
  • Hai Bo
  • Siobhan Hapaska
  • Yoshimi Hashimoto
  • Naoya Hatakeyama
  • Ersi Hatziargyrou
  • Carl Michael von Hausswolff
  • Jeppe Hein
  • Marikke Heinz-Hoek
  • Rachel Heller
  • Federico Herrero
  • Gary Hill
  • Siu Kee-Ho
  • Laura Horellis
  • Ara Hovsepian
  • Hamlet Hovsepian
  • Roberto Huarcaya
  • Pierre Huyghe
  • Victor Hugo Irázabal
  • Todd James
  • Salleh Japar
  • Zeljko Jerman
  • Randy Jewart
  • Cisco Jimenez
  • Røve Johannesma
  • Lyndal Jones
  • Michael Joo
  • Yishai Jusidman
  • Liliana Kadichevski
  • Viesturs Kairis
  • Dani Karavan
  • Tamar Karavan
  • Andreas Karayan
  • David Kareyan
  • Marin Karmitz
  • Uri Katzenstein
  • Laszlo Kerekes
  • Tigran Khachatrian
  • Abbas Kiarostami
  • Szabolcs Kisspal
  • Adam Klimczak
  • Julije Knifer
  • Milan Knizak
  • Job Koelewijn
  • Koko Komegne
  • Tamas Komoroczky
  • Igor Kopystiansky
  • Svetlana Kopystiansky
  • Rachid Koraichi
  • Jan Kotik
  • Oleg Kulik
  • Marko Laimre
  • Antal Lakner
  • Algis Lankelis
  • Raul Lara
  • Annika Larsson
  • Matthieu Laurette
  • Marko Lehanka
  • Jouko Lehtola
  • Leung Chi Wo
  • Vitaly Levchenya
  • Les Levine
  • Sol LeWitt
  • Michael Lin
  • Shu-Min Lin
  • Jacques Lizene
  • Ching Lo
  • Ingeborg Lüscher
  • Urs Lüthi
  • Christiane Lohr
  • Ivan Macha
  • Brian Maguire
  • David Malangi
  • Calin Man
  • Mark Manders
  • Tuomo Manninen
  • Margalit Mannor
  • Simone Mansur
  • Hovhannes Margarian
  • Eva Marisaldi
  • Jenny Marketou
  • Vladimir Martek
  • Viktor Marushchenko
  • Tomasz Matuszak
  • Eraldo Mauro
  • Helen Mayer Harrison
  • Barry McGee
  • Og McGowin
  • Olga Melentiy
  • Marisa Merz
  • Chantal Michel
  • Rune Mields
  • Dan Mihaltianu
  • Aernout Mik
  • Ibrahim Miranda Ramos
  • Tatev Mnatsakanian
  • Priscilla Monge
  • Hortensia Montenegro
  • Jacopo Montovani
  • Vladimir Montufar
  • Robert Morgan
  • Murat Morava
  • Butch Morris
  • Keith Morrison
  • Joel Mpah DOOH
  • Ron Mueck
  • Vik Muniz
  • Markus Mussinghoff
  • Johan Muyle
  • Norbert Möslang
  • Masato Nakamura
  • Deimantas Narkevicius
  • Nikos Navridis
  • Marco Blacks
  • Ernesto Neto
  • Joshua Neustein
  • Matthew Ngui
  • Carsten Nicolai
  • Olaf Nicolai
  • Roberto Noboa
  • Ann Noel
  • Richard Nonas
  • Sean O'Reilly
  • Cathal O'searcaigh
  • Manuel Ocampo
  • Arnold Odermatt
  • Ahmet Öktem
  • Annee Olofsson
  • Joao Onofre
  • Nicolae Onucsan
  • Dennis Oppenheim
  • Angel Orensanz
  • Tatsumi Orimoto
  • Nadin Ospina
  • Chrystal Ostermann Stumpf
  • Tanja Ostojic
  • Yigal Ozeri
  • Laila Pakalnina
  • Hugo Palma Ibarra
  • Sergey Panich
  • Ilias Papailiakis
  • Alexandru Patatics
  • Ellen Pau
  • Milija Pavicevic
  • Rafi Peled
  • Joao Penalva
  • Javier Perez
  • Ricardo Perez Alcala
  • Manfred Pernice
  • Finnbogi Petursson
  • Paul Pfeiffer
  • Tadeusz Piechura
  • John Pilson
  • Benoit Plateus
  • Tadej Pogacar
  • Liza May Indlæg
  • Stephen Powers
  • Guerdy Preval
  • Hun-Hun qu
  • Tamar Raban
  • Michael Raedecker
  • Alexandra Ranner
  • Gheorghe Rasovszky
  • Neo Rauch
  • Valentin Rayevsky
  • Heli Rekula
  • Ursula Reuter Christiansen
  • Gerhard Richter
  • Peter Robinson
  • Gerd Rohling
  • Alexandr Roitburd
  • Alessandra Rosas Fuentes
  • Rostopasca Group
  • Mimmo Rotella
  • Claude Royet-Jounoud
  • Carlos Runcie Tanaka
  • Graciela Sacco
  • Samuel Saghatelian
  • Anri Sala
  • Frank van der Salm
  • Mariano Sanchez
  • Charles Sandison
  • Sarenco
  • Julião Sarmento
  • Umberto Sartory
  • Arsen Savadov
  • Gregor Schneider
  • Barbara Schurz & amp; Alexander Brener
  • Berni Searle
  • Zineb Sedira
  • Pablo Ramirez Seminar
  • Ene-Liis Semper
  • Richard Serra
  • Danny Shain
  • Yehiel Shemi
  • Sermin Sherif
  • Liu shih-fen
  • Yinka Shonibare
  • Laurel Shute
  • Sergej Schutow
  • Santiago Sierra
  • Lars Siltberg
  • Arthur Simms
  • Harutyun Simonian
  • Leonid Sokov
  • Solakov
  • Yuri Solomko
  • Eliezer Sonnenschein
  • Kim Sooja
  • Nancy Spero
  • Anton Starczewski
  • Georgina Starr
  • Gør-Ho Suh
  • Jovan Sumkovski
  • Fiona Tan
  • Lin Tan
  • Leon Tarasewicz
  • Jon Tarry
  • Javier Tellez
  • Alessandra Tesi
  • Jaime-David Tischler
  • Oleg Tistol
  • Arpine Tokmajian
  • Anders Tomren
  • Niele Toroni
  • Gavin Turk
  • Richard Tuttle
  • Luc Tuymans
  • Cy Twombly
  • Salla Tykkä
  • Mike Tyler
  • Keith Tyson
  • Gaston Ugalde
  • Jose-Miguel Ullan
  • Aristides Urena Ramos
  • Jurga Uzkurnyte
  • Eulalia Valldosera
  • Minnette Various
  • Suzann Victor
  • Villacruz
  • Bill Viola
  • Ikke Vital
  • Massimo Vitali
  • Sorin Vreme
  • David Wakstein
  • Jeff Wall
  • Magnus Wallin
  • Mark Wallinger
  • Wen-chi Wang
  • Nick Waplington
  • Marijke van Warmerdam
  • Grace Weir
  • Maaria Wirkkala
  • Wurmkos
  • Xu Zhen
  • Yang Lian
  • Juan Francisco Byggeår Cotzajay
  • Gusztav Uto
  • Xiao Yu
  • Vadim Zakharov
  • Heimo Zobernig
  • Edwin Zwakman

Kunstnerne inviteret for at nationen

  • Albanien: Anri Sala;
  • Østrig: Josef Dabernig; Helmut Federle; Heimo Zobernig;
  • Belgien: Chantal Akerman; Francis Alys;
  • Brasilien: Ernesto Neto;
  • Bulgarien: Solakov;
  • Canada: Stan Douglas; Jeff Wall;
  • Kina: Kina: Xu Zhen;
  • Sydkorea: Sydkorea: Gør-Ho Suh;
  • Costa Rica: Costa Rica: Regina Galindo; Federico Herrero; Priscilla Monge; Jaime David Tischler;
  • Cuba: Cuba: Tania Bruguera; Gilberto De La Nuez;
  • Egypten: Egypten: Atom Egoyan;
  • Estland: Estland: Ene-Liis Semper;
  • Etiopien: Etiopien: Engdaget Legesse;
  • Finland: Finland: Veli Granö; Laura Horellis; Heli Rekula; Charles Sandison; Salla Tykkä; Maaria Wirkkala;
  • Frankrig: Frankrig: Marin Karmitz;
  • Tyskland: Tyskland: Joseph Beuys; Erich Bödeker; Marko Lehanka; Carsten Nicolai; Olaf Nicolai; Manfred Pernice; Neo Rauch; Gerhard Richter; Gerd Rohling; Hans Schmitt;
  • Japan: Japan: Tatsumo Orimoto;
  • Det Forenede Kongerige: Storbritannien: Richard Billingham; Chris Cunningham; Paul Graham; Ron Mueck; Georgina Starr; Keith Tyson; Nick Waplington;
  • Guatemala: Guatemala: Luis Gonzalez Palma;
  • Iran: Iranske Abbas Kiarostami;
  • Israel: Israel: Eliezer Sonnenschein;
  • Italien: Italien: Vanessa Beecroft; Botto og Bruno; Maurizio cattelan; Cracking Art Gruppen; Gianikian Yervant og Angela Ricci Lucchi; Eva Marisaldi; Marisa Merz; Marco Blacks; Mimmo Rotella; Marco Nereo Rotelli; Sarenco; Alessandra Tesi; Francesco Vezzoli; Massimo Vitali;
  • Mexico: Mexico: Gustavo Atigas; Yishai Jusidman;
  • Nigeria: Nigeria: Søndag Jack Akpan;
  • Rusland: Rusland: Vladimir Zakharov;
  • Portugal: Portugal: João Onofre; Julião Sarmento;
  • Senegal: Senegal: Seni Camara;
  • Sierra Leone: Sierra Leone: John Goba;
  • Slovenien: Slovenien: Tanja Ostojic;
  • Spanien: Spanien: Santiago Sierra; Eulàlia Valldosera;
  • USA: USA: Emery Blagdon; Chris Burden; Lucinda Devlin; Gary Hill; Susan Kleinberg; Jeff Koons; David Lynch; Paul Pfeiffer; John Pilson; Richard Serra; "Street Market"; Richard Tuttle; Cy Twombly; Bill Viola;
  • Sydafrika: Sydafrika: Tracey Rose; Minnette Vári;
  • Sverige: Sverige: Lars Siltberg; Magnus Wallin;
  • Schweiz: Schweiz: Kom & amp; Com; Arnold Odermatt; Niele Toroni;
  • Ukraine: Ukraine: Ilya og Emilia Kabakov; Viktor Maruschtschenko; Alexander Roitburd;
  • Venezuela: Venezuela: Javier Te'llez.
  • Panama: Panama: ARISTIDES Ureña RAMOS.

Panama: Panama: ARISTIDES Ureña RAMOS

De nationale pavilloner

  • Argentina Leandro Ehrlich og Graciela Sacco;
  • Australien: Lyndal Jones;
  • Østrig: Gelatine og Kornet = Synthesis;
  • Belgien: Luc Tuymans;
  • Canada: George Bures Miller og Janet Cardiff;
  • Kroatien: Julije Knifer; Danmark: Henning Christiansen og Ursula Reuter Christiansen;
  • Egypten: Mostafa Remzi;
  • Estland Marko og Ene-Liis Semper Laimre;
  • Finland Tommi Grönlund og Petteri Nisunen;
  • Frankrig: Pierre Huyghe; Tyskland: Gregor Schneider;
  • Jamaica: Albert Chong, Keith Morrison og Arthur Simms;
  • Japan: Masato Nakamura, Naoya Hatekeyama og Yukio Fujimoto;
  • UK: Mark Wallinger;
  • Irland: Siobhan Hapaska og Grace Weir;
  • Israel: Uri Katzenstein;
  • Letland Ilmārs Blumbers, Viesturs Kairiss og Laila Pakalnina;
  • Luxembourg: Doris Dreschr;
  • Makedonien: Jovan Sciumkovski;
  • Norge: Anders Tomren;
  • Nederlandene: Liza May Indlæg;
  • Polen: Leon Tarasewicz;
  • Portugal: Joao Penalva;
  • Tjekkiet og Slovakiet: Ilona Ne'meth og Jiri Suruvka;
  • FRJ Oleg Kulik og Milija Pavicevic;
  • Singapore: Salleh Japar, Chen Kezhan, Matthew Ngui og Suzann Victor;
  • Slovenien: Vuc Cosic, Marko Pfijhan og Tadfj Pogacar;
  • Spanien: Anna Laura Aláez og Javier Pe'rez;
  • Sverige: Mikael Elggren og Carl Mikael von Hausswolff;
  • Schweiz: Andy Gulh, Urs Lüthi og Norbert Möslang;
  • USA: Robert Gober;
  • Ungarn: Tamas Komoroczky og Antal Lakner;
  • Venezuela: Victor Hugo Irázabal
  • Museum of Fine Arts i Taipei: Chien-Chi Chang, Michael Ming-Hung Lin, Shu-Min Lin, Shih-Fen Liu og Wang Wen-Chih.
Forrige artikel Xiu Xiu