XIV Legislature Den Italienske Republiks

Den XIV lovgivende for Den italienske Republik var i embedet fra 30. maj 2001 til den 27. april 2006.

Kronologi

Valget blev afholdt 13 maj 2001.

Den 3. og 4. april blev der afholdt 2005 regionale valg; Kandidater, der repræsenterer størstedelen af ​​regeringen blev besejret i 11 regioner ud af 13. UDC og en imputeret den tunge nederlag til den overdrevne vægt League inden for koalitionen. Således begyndte en politisk krise, der førte til fratræden af ​​formanden for Ministerrådet, Silvio Berlusconi den 20. april 2005. Den anden Berlusconi-regeringen var den længste i historien om den italienske republik.

Den 22. april, har præsidenten for Republikken Carlo Azeglio Ciampi spurgte igen Silvio Berlusconi til at danne en regering. April 26, Berlusconi præsenterede regeringen til Deputeretkammeret. April 28, også vundet tillid af Senatet; begynder så regeringen Berlusconi III.

Den 11. februar 2006 indgik præsident for republikken dekret af Opløsning af værelserne.

Regeringer

  • Berlusconi-regeringen II
    • Fra den 11. juni 2001 til April 23, 2005
    • Sammensætningen af ​​regeringen: FI, AN, CCD-CDU, efter UDC, Liga Nord, Uafhængig
    • Formand for Ministerrådet, Silvio Berlusconi
  • Berlusconi III Kabinet
    • Fra den 23. april 2005 til 17 Maj 2006
    • Sammensætningen af ​​regeringen: FI, AN, UDC, Liga Nord, New PSI, den italienske republikanske parti, Uafhængig
    • Formand for Ministerrådet, Silvio Berlusconi

Repræsentanternes Hus

Presidential Råd

  • Præsident Pier Ferdinando Casini. Valget blev afholdt den 16. marts 2001.
  • Vice Presidents:
  • Alfredo Biondi,
  • Publio Fiori,
  • Fabio Mussi,
  • Clemente Mastella;
  • Kvæstorer:
  • Francesco Colucci,
  • Edouard Ballaman
  • Paola Manzini;
  • Sekretærer:
  • Teodoro Buontempo,
  • Luciano Dussin,
  • Vittorio TARDITI,
  • Giovanni Deodato,
  • Antonio Mazzocchi,
  • Lalla Trupia,
  • Giovanni Bianchi,
  • Gabriella Pistone,
  • Tiziana Valpiana,
  • Elena Emma Snore,
  • Francesco Paolo Lucchese.

Parlamentariske gruppeledere

  • Ignazio La Russa - National Alliance,
  • Luca Volonte - Kristelige Demokratiske Center,
  • Luciano Violante - Demokrater for Venstre,
  • Elio Vito - Forza Italien,
  • Andrea Gibelli - Liga Nord,
  • Pierluigi Castagnetti - Demokrati er Frihed,
  • Francesco Giordano - Partito della Rifondazione Comunista,
  • Mark Roar - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Donato Bruno,
  • Judiciary Udvalg: Gaetano Sheehan,
  • Udenrigsudvalget Gustavo Selva,
  • Forsvar Udvalg: Luigi Ramponi,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Giancarlo Giorgetti,
  • Finansudvalget: Renzo Patria,
  • Udvalget om Kultur, Videnskab og Uddannelse: Ferdinando Adornato,
  • Underudvalget for Miljø, Territory og Offentlige Arbejder: Pietro Armani,
  • Kommissionen for transport, post og telekommunikation: Angelo Sanza,
  • Produktive Aktiviteter Udvalg: Bruno Tabacci,
  • Labour-Kommissionen: Domenico Benedetti Valentini
  • Udvalget for Social Affairs: Giuseppe Palumbo,
  • Landbrugsudvalget: Giacomo De Ghislanzoni Cardoli,
  • Politik Kommissionen for Den Europæiske Union: Giacomo Stucchi.

Abstrakt komposition

Senatet

Presidential Råd

  • Præsident Marcello Pera. Valget blev afholdt den 16. marts 2001.
  • Vice Presidents:
  • Roberto Calderoli indtil Jul 20, 2004
  • Domenico Fisichella,
  • Cesare Salvi,
  • Lamberto Dini
  • Francesco Moro;
  • Kvæstorer:
  • Francesco Servello,
  • Mauro Cutrufo
  • Severino Lavagnini indtil marts 11, 2003
  • Michele Lauria indtil maj 17, 2005
  • Donato Veraldi;
  • Sekretærer:
  • Lodovico Pace,
  • Luigi Peruzzotti,
  • Sergio Travaglia,
  • Joseph Firrarello,
  • Ida Maria Dentamaro,
  • Monica Bettoni Brandani,
  • Cinzia Dato,
  • Stefano Passigli,
  • Maria Rosaria Manieri,
  • Augusto Rollandin
  • Angelo Muzio,
  • Antonio Battaglia (AN,
  • Francesco Tirelli,
  • Luciano Callegaro, Francesco Moro, Peter Ettore Pirovano - LN,
  • Willer Bordon - Demokrati er Frihed,
  • Helga Thaler Ausserhofer - for selvstændighed,
  • Stefano Boco - The Greens,
  • Cesare Marini - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Andrea Shepherd,
  • Judiciary Udvalg: Antonio Caruso,
  • Udenrigsudvalget Fiorello Provera
  • Defense Kommissionen: Dominic Constable,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Antonio Azzollini,
  • Finansudvalget: Riccardo Pedrizzi,
  • Kommissionen offentlig uddannelse og kulturarv: Franco Tør,
  • Grunde og Miljø Kommissionen: Emiddio Novi,
  • Udvalget om Labor-og socialminister: Tomaso Zanoletti,
  • Kommissionens offentlige arbejder og Kommunikation: Luigi Grillo,
  • Udvalget om Landbrug og produktion Agri-food: Maurizio Ronconi,
  • Udvalget om Industri, handel og turisme: Francesco Pontone,
  • Sundhed Kommissionen: Antonio Tomassini,
  • Politik Kommissionen for Den Europæiske Union: Mario græsk.

Abstrakt komposition

Forrige artikel XSL-FO

Relaterede artikler