XIII Legislature Den Italienske Republiks

Den XIII lovgivende Den Italienske Republik har i embedet siden 9 Maj 1996 til 29 maj, 2001.

Kronologi

Et folketingsvalg afholdt den 21. april 1996.

Den 13. maj 1999 parlamentet i fælles samling vælger den tiende republikkens præsident, Carlo Azeglio Ciampi, den første afstemning med et stort flertal.

Regeringer

  • Prodi-regeringen
    • Fra 17. maj 1996 til 21 oktober 1998
    • Sammensætningen af ​​regeringen: PDS, PPI, RI, UD, YES, Green, kommunistiske Efterfundering, Uafhængig
    • Formand for Ministerrådet, Romano Prodi
  • D'Alema regering
    • Fra den 21. oktober 1998 til 18 December 1999
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DS, PPI, RI, SDI, Verdi, PDCI, UDR, Uafhængig
    • Formand for Ministerrådet Massimo D'Alema
  • D'Alema II
    • Fra 22. december 1999 at 25 April 2000
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DS, PPI, Demokraterne, RI, Verdi, PDCI, UDEUR, Uafhængig
    • Formand for Ministerrådet Massimo D'Alema
  • Amato II Kabinet
    • Fra den 25. april 2000 til 11 juni 2001
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DS, PPI, Demokraterne, RI, SDI, Verdi, PDCI, UDEUR, Uafhængig
    • Formand for Ministerrådet: Giuliano Amato

Repræsentanternes Hus

Presidential Råd

  • Præsident Luciano Violante. Valget blev afholdt 16 Marts, 1996.
  • Vice Presidents:
  • Alfredo Biondi,
  • Lorenzo Acquarone,
  • Pierluigi Petrini,
  • Carlo Giovanardi;
  • Kvæstorer:
  • Angelo Muzio,
  • Maura Camoirano,
  • Ugo MARTINAT;
  • Sekretærer:
  • Alberta De Simone,
  • Rosanna Moroni,
  • Giuseppina Servodio,
  • Adria BARTOLICH,
  • Nicola Bono,
  • Tiziana Maiolo,
  • Mario Tassone,
  • Maria Burani Procaccini,
  • Mark Roar,
  • Mauro Michielon,
  • Head.
  • Bonaventure Lamacchia

Parlamentariske gruppeledere

  • Gustavo Selva - National Alliance,
  • Tullio Grimaldi - Parti italienske kommunister,
  • Fabio Mussi - Demokrater for Venstre,
  • Beppe Pisanu - Forza Italien,
  • Giancarlo Pagliarini - Liga Nord,
  • Franco Monaco - Demokrater,
  • Bonaventure Lamacchia - Italiensk Fornyelse,
  • Roberto uddannelse - UDEUR
  • Siegfried Brugger - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Rosa Russo Iervolino,
  • Judiciary Udvalg: Anna Finocchiaro,
  • Udenrigsudvalget: Achille Occhetto
  • Forsvar Udvalg: Valdo Spini,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Augusto Fantozzi,
  • Finansudvalget: Giorgio Benvenuto,
  • Udvalget om Kultur, Videnskab og Uddannelse: John Castellani,
  • Underudvalget for Miljø, Territory og Offentlige Arbejder: Sauro Turroni
  • Kommissionen for transport, post og telekommunikation: Gianantonio Mazzocchin,
  • Produktive Aktiviteter Udvalg: Gianfranco Saraca,
  • Labour-Kommissionen: Renzo Innocenti,
  • Udvalget for Social Affairs: Marida Bolognesi,
  • Landbrugsudvalget: Francesco Ferrari,
  • Politik Kommissionen for Den Europæiske Union: Luigi Berlinguer.

Senatet

Presidential Råd

  • Præsident Nicola Mancino. Valget blev afholdt 16 Marts, 1996.
  • Vice Presidents:
  • Carlo Rognoni,
  • Ersilia Salvato,
  • Domenico Constable,
  • Domenico Fisichella;
  • Kvæstorer:
  • Giovanni Lorenzo Forcieri
  • Maria Rosaria Manieri,
  • Luigi Grillo;
  • Sekretærer:
  • Renato Albertini,
  • Franca D'Alessandro Prisco,
  • Stefano Passigli,
  • Lino Diana,
  • Renato Meduri,
  • Giuseppe Brienza,
  • Francesca SCOPELLITI,
  • Joseph Spejl,
  • Luigi MANCONI,
  • Joseph Camo,
  • Helga Thaler Ausserhofer,
  • Augusto Cortelloni,
  • Antonio Serena,
  • Francesco Tabladini,
  • Adolfo Manis,
  • Anna Maria Bucciarelli,
  • Francesco Bosi.

Parlamentariske gruppeledere

  • Giulio Maceratini - Nationale Alliance,
  • Francesco D'Onofrio - Kristelige Demokratiske Center,
  • Gian Guido Folloni Roberto Napoli - Kristelige Demokratiske Føderation
  • Cesare Salvi, Gavino Angius - Demokrater for Venstre,
  • Enrico La Loggia - Forza Italien,
  • Francesco Speroni Gasperini Luciano, Roberto Castelli - LN,
  • Leopoldo Elia - Italiensk Partido Popular,
  • Luigi Marino - Partito della Rifondazione Comunista,
  • Edo Ronchi, Maurizio Pieroni - The Greens,
  • Ottaviano Del Tyrkisk - Italian Fornyelse,
  • Mario Rigo - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Massimo Villone,
  • Judiciary Udvalg: Hortensius Zecchino - Michele Pinto,
  • Udenrigsudvalget: Gian Giacomo Migone,
  • Forsvar Udvalg: Libero Gualtieri - Doriano Di Benedetto,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Romualdo Coviello,
  • Finansudvalget: Gavino Angius - Luciano Guerzoni
  • Kommissionens Offentlig Uddannelse og kulturarv: Adriano Bones,
  • Grunde og Miljø Kommissionen: Fausto Giovanelli,
  • Udvalget om Labor-og socialminister: Carlo Smuraglia,
  • Offentlige Arbejder og Communications Commission: Claudio Petruccioli
  • Udvalget om Landbrug og produktion Agri-food: Concept Scivoletto
  • Udvalget om Industri, handel og turisme: Leonardo Caponi,
  • Sundhed Kommissionen: Francesco Carella.
Forrige artikel Xavier Naidoo
Næste artikel XMMS