XIII Legislature af Kongeriget Italien

  • Fra November 20, 1876 al 2 maj 1880.

Regeringer

  • Regeringen Depretis
    • Siden 25 marts 1876 al 25 December 1877
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Depretis II
    • Siden December 26, 1877 al 24 marts 1878
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Cairoli
    • Siden 24 marts, 1878 al 19 December 1878
    • Formand for Ministerrådet: Benedetto Cairoli
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Depretis III
    • Siden December 19, 1878 al juli 14, 1879
    • Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Cairoli II
    • Siden 14 juli 1879 al 25 November 1879
    • Formand for Ministerrådet: Benedetto Cairoli
    • Sammensætningen af ​​regeringen:
  • Regeringen Cairoli III
    • Fra November 25, 1879 al 29 MAJ 1881
    • Formand for Ministerrådet: Benedetto Cairoli
    • Sammensætningen af ​​regeringen:

Formand for Deputeretkammeret

  • Francesco Crispi
    • Fra November 26, 1876 al 26 December 1877
  • Benedetto Cairoli
    • Fra 7 marts 1878 al 24 Marts 1878
  • Domenico Farini
    • Siden 27 marts, 1878 19 marts 1880 al
  • Michele Coppino
    • Siden April 13, 1880 al 2 maj 1880

Formand for senatet

  • Sebastiano Tecchio
    • Fra November 20, 1876 al 2 maj 1880
Forrige artikel X-43A
Næste artikel Xuwulong yueluni