XII Legislature Den Italienske Republiks

XII lovgiver for Den italienske Republik har været i embedet siden den 15. april 1994 til den 8 maj 1996. Blandt de vigtigste nye love, der er godkendelse af Dini reform pensioner.

Kronologi

Valget afholdes den 27. og 28. marts 1994. For første gang du stemme med det nye valgsystem, den såkaldte lov MATTARELLA. Dette udtryk markerer begyndelsen på den "anden republik".

Regeringer

  • Berlusconi-regeringen
    • Siden maj 10, 1994 al 17 januar 1995
    • Formand for Ministerrådet, Silvio Berlusconi
    • Sammensætningen af ​​regeringen: FI, AN, Liga Nord, CCD, Union Center
  • Dini regering
    • Fra 17. januar 1995 til 17 maj 1996
    • Formand for Ministerrådet: Lamberto Dini
    • Sammensætningen af ​​regeringen: Tekniker

Repræsentanternes Hus

Bureau

  • Formand: Irene Pivetti. Valget blev afholdt April 16, 1994.
  • Vice Presidents:
  • Lorenzo Acquarone,
  • Ignazio La Russa den 25. maj 1994
  • Vittorio Dotti indtil 9 November 1994
  • Adriana Poli Bortone indtil maj 25, 1994
  • Luciano Violante;
  • Kvæstorer:
  • Maurizio Balocchi,
  • Marida Bolognesi,
  • Ugo MARTINAT;
  • Sekretærer:
  • Mario Baccini,
  • Diana Battaggia,
  • Elizabeth Bertotti,
  • Valter Bielli,
  • Luciano Caveri,
  • Gaetano Colucci,
  • Franco Corleone,
  • Raffaele Della Valle,
  • Giuseppe Gambale,
  • Lucio Malan,
  • Elena Montecchi,
  • John Rivera.

Parlamentariske gruppeledere

  • Raffaele Della Valle, Vittorio Dotti - Forza Italien
  • Famiano CRUCIANELLI, Oliviero Diliberto - Partito della Rifondazione Comunista
  • Luigi Berlinguer - The progressive
  • Roberto Maroni, Pierluigi Petrini, Vito Gnutti - Nordlige League
  • Lelio Lantella, Stefano Aimone Prina - føderalisterne og Liberale Demokrater
  • Clemente Mastella, Carlo Giovanardi - Kristelige Demokratiske Center
  • Beniamino Andreatta - Italiensk Folkeparti
  • Mariotto Segni, Willer Bordon - Demokrater
  • Raffaele Valensise, Giuseppe Tatarella - Nationale Alliance,
  • Siegfried Brugger - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget om Konstitutionelle Anliggender Gustavo Selva,
  • Judiciary Udvalg: Tiziana Maiolo,
  • Udenrigsudvalget: Mirko Tremaglia,
  • Forsvar Udvalg: Paolo Bampo,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Silvio Liotta,
  • Finansudvalget: Paul AGOSTINACCHIO - Pierangelo Paleari,
  • Udvalget om Kultur, Videnskab og Uddannelse: Vittorio Sgarbi,
  • Underudvalget for Miljø, Territory og Offentlige Arbejder: Francesco Formenti,
  • Kommissionen for transport, post og telekommunikation: Sante Perticaro,
  • Produktive Aktiviteter Udvalg: Alexander Rubino,
  • Labour Udvalg: Marco Fabio Sartori,
  • Udvalget for Social Affairs: Roberto Calderoli,
  • Landbrugsudvalget: Alberto Lembo.

Abstrakt komposition

  • For en kort periode, de er også den parlamentariske gruppe af den italienske Liga føderalistiske og inden for blandet gruppe, komponenten føderalistiske Union.

Senatet

Bureau

  • Præsident Carlo Scognamiglio. Valget blev afholdt April 17, 1994.
  • Vice Presidents:
  • Carlo Rognoni,
  • Michele Pinto,
  • Marcello Staglieno,
  • Roman Misserville;
  • Kvæstorer:
  • Jerome Tripodi,
  • Ærkeenglen Michael Bucci,
  • Giuseppe Specchia;
  • Sekretærer:
  • Franca D'Alessandro Prisco,
  • Maria Rosaria Manieri,
  • Teresio Delfino,
  • Gian Vittorio Campus,
  • Antonio Serena,
  • Renato Meduri,
  • Giorgio Gandini,
  • Carmine Mancuso,
  • John Gei,
  • Stefano Passigli,
  • Helga Thaler Ausserhofer.

Parlamentariske gruppeledere

  • Giulio Maceratini - Nationale Alliance
  • Ersilia Salvato - Partito della Rifondazione Comunista
  • Cesare Salvi - The progressive
  • Francesco Speroni Francesco Tabladini - Nordlige League
  • Cesare Previti, Enrico La Loggia - Forza Italien
  • Massimo Palombi - Kristelige Demokratiske Center
  • Nicola Mancino - Italiensk Folkeparti
  • Edo Ronchi - Demokrater
  • Michele Sellitti - socialister
  • Roland Riz - Blandet Gruppe

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Aldo Corasaniti,
  • Judiciary Udvalg: Antonio guarra,
  • Udenrigsudvalget: Gian Giacomo Migone,
  • Forsvar Udvalg: Raffaele Bertoni,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Silvano Boroli
  • Finansudvalget: Mauro Favilla,
  • Kommissionen offentlig uddannelse og kulturarv: Hortensius Zecchino,
  • Grunde og Miljø Kommissionen: Giorgio Brambilla,
  • Udvalget om Labor-og socialminister: Carlo Smuraglia,
  • Kommissionens offentlige arbejder og Kommunikation: Rinaldo Bosco,
  • Udvalget om Landbrug og produktion Agri-food: Francesco Ferrari,
  • Udvalget om Industri, handel og turisme: Umberto Carpi,
  • Sundhed Kommissionen: Maria Elisabetta Alberti Casellati.

Abstrakt komposition

  • De 315 folkevalgte senatorer, i begyndelsen af ​​valgperioden sluttede 11 senatorer for livet, så bliver 10, fordelt således:
    • 3 i den italienske Partido Popular: Giulio Andreotti, Carlo Bo, AMINTORE Fanfani
    • 1 i gruppe Progressive - Socialist Party italienske Francesco De Martino
    • 7 i blandet gruppe - ikke medlemmer Gianni Agnelli, Norberto Bobbio, Francesco Cossiga, Giovanni Leone, Giovanni Spadolini, Paolo Emilio Taviani, Leo Valiani
Forrige artikel Xavier Jacobelli
Næste artikel XI arrondissement i Paris