XI Legislature Den Italienske Republiks

Den lovgivende XI i den Italienske Republik har i embedet siden 23 April 1992 til den 14. april 1994 i alt 722 dage. Det var den korteste lovgiver i historien om Den Italienske Republik.

Den 25. maj 1992 den 13. dag af valget, blev formanden for House Oscar Luigi Scalfaro valgt statsoverhoved med 672 stemmer ud af 1.002.

Regeringer

Hvem udgør flertallet i Parlamentet er bestemt af aksen DC - PSI, i alliance med PSDI og PLI. Under lovgiver står over for en alvorlig økonomisk krise, ser vi udviklingen af ​​skandalen i Tangentopoli, angrebet til staten af ​​Cosa Nostra og holdt vigtige folkeafstemning om valgloven; disse faktorer føre til en gradvis nedbrydning af de traditionelle partier.

  • Regeringen Amato
    • Fra den 28. juni 1992, jf 28 April 1993
    • Formand for Ministerrådet: Giuliano Amato
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DC, PSI, PSDI, PLI
  • Ciampi regering
    • Fra den 28. april 1993 om 10 Maj 1994
    • Formand for Ministerrådet: Carlo Azeglio Ciampi
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DC, PSI, PSDI, PLI, Uafhængig af "venstre"

Repræsentanternes Hus

Bureau

  • Formænd: Oscar Luigi Scalfaro, indtil 25 maj 1992, fandt valget sted den 24. april 1992; Giorgio Napolitano, at valget blev afholdt den 3. juni 1992.
  • Vice Presidents:
  • Alfredo Biondi,
  • Mario D'Acquisto indtil 17 juni, 1993
  • Tarcisio Gitti fra 25 juni, 1992
  • Silvano Labriola fra 30 April 1992
  • Clemente Mastella fra 1. juli 1993,
  • Stefano Rodotà indtil den 4. juni 1992;
  • Kvæstorer:
  • Francesco Colucci,
  • Elena Montecchi,
  • Renzo Patria;
  • Sekretærer:
  • Renato Albertini,
  • Elizabeth Bertotti,
  • Mark Roar,
  • Emma Bonino,
  • Antonio Bruno,
  • Mario Dal Castello,
  • Paolo De Paoli indtil 6 maj 1993
  • Mauro Dutto indtil 26 November 1992
  • Michl Ebner,
  • Alfredo Galasso,
  • Gaetano Gorgons,
  • Giulio Maceratini,
  • Raffaele Mastrantuono,
  • Maria Luisa Sangiorgio,
  • Giuliano Silvestri.

Parlamentariske gruppeledere

  • Francesco Rutelli, Gianni Mattioli - The Greens,
  • Massimo D'Alema - Demokratiske Parti af venstrefløjen,
  • Lucio Magri - Partito della Rifondazione Comunista,
  • Gerardo Bianco - kristelige demokrater,
  • Francesco D'Onofrio - Kristelige Demokratiske Center,
  • Antonio Del Pennino, Giuseppe Galasso, Alfredo Bianchini, Luciana Sbarbati - Italiensk Republikanske Parti,
  • Marco Formentini, Roberto Maroni - Liga Nord,
  • Giuseppe Tatarella - Movimento Sociale Italiano,
  • Dino Madaudo, Enrico Ferri - Italiensk Demokratiske Socialistiske Parti,
  • Marco Pannella - europæiske føderalistiske gruppe
  • Salvo gik, Andrea Buffoni, Nicola Capria - Italiensk socialistparti,
  • Paul Battistuzzi, Savino Melillo - Italiensk Venstre,
  • Diego Novelli - Netværket,
  • Luciano Caveri - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Adriano Ciaffi,
  • Judiciary Udvalg: Giuseppe Gargani
  • Udenrigsudvalget: Antonio Cariglia,
  • Defense Kommissionen: Gaston Savio,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Angelo TIRABOSCHI,
  • Finansudvalget: Manfredo Manfredi,
  • Udvalget om Kultur, Videnskab og Uddannelse: Aldo Aniasi,
  • Underudvalget for Miljø, Territory og Offentlige Arbejder: Giuseppe Cerutti,
  • Kommissionen for transport, post og telekommunikation: Pasquale Lamorte,
  • Produktive Aktiviteter Udvalg: Augustine Marianetti,
  • Labour-Kommissionen: Vincent Mancini,
  • Udvalget for Social Affairs: Lino Armellin,
  • Landbrugsudvalget: Francesco Bruni.

Senatet

Bureau

  • Formand: Giovanni Spadolini. Valget fandt sted den 24. april 1992.
  • Vice Presidents:
  • Luigi Granelli,
  • Gino Scevarolli,
  • Giorgio De Giuseppe,
  • Luciano Lama;
  • Kvæstorer:
  • Vittorio Marniga,
  • Edda Fagni,
  • Elio Fontana;
  • Sekretærer:
  • Graziella hoste,
  • Niccolo Grassi Bertazzi,
  • Christopher fileter,
  • Maria Rosaria Manieri,
  • Angelo Donato,
  • Annamaria Procacci,
  • Francesco Candioto,
  • Francesco Raffaele Lille,
  • Cesare Amato Dujany,
  • Marcello Staglieno.

Parlamentariske gruppeledere

  • Joseph Chiarante - Demokratiske Parti af venstrefløjen,
  • Lucio Libertini, Ersilia Salvato - Partito della Rifondazione Comunista,
  • Nicola Mancino, Antonio Gava, Gabriele De Rosa - de kristelige demokrater,
  • Libero Gualtieri - Italiensk Republikanske Parti,
  • Francesco Speroni - Liga Nord,
  • Francesco Pontone - Movimento Sociale Italiano,
  • Gennaro Acquaviva, Fabrizio Cicchitto - Italiensk socialistparti,
  • Luigi mate - Italiensk Venstre,
  • Carla Rocchi - De Grønne-Network,
  • Roland Riz - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Antonio Gava - Antonio Maccanico - Lorenzo Acquarone,
  • Judiciary Udvalg: Roland Riz,
  • Udenrigsudvalget: AMINTORE Fanfani,
  • Forsvar Udvalg: Vincenza Bono,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Lucio Abis,
  • Finansudvalget: Francesco Forte - Franco Reviglio,
  • Kommissionen offentlig uddannelse og kulturarv: Hortensius Zecchino,
  • Grunde og Miljø Kommissionen: Cesare øjebolte,
  • Udvalget om Labor-og socialminister: Gino Giugni - Luigi Covatta,
  • Kommissionens offentlige arbejder og Kommunikation: Luigi Franza,
  • Udvalget om Landbrug og produktion Agri-food: Paul Micolini - Giovanni Battista Rabino,
  • Udvalget om Industri, handel og turisme: Vincenzo De Cosmo,
  • Sundhed Kommissionen: Elena Mariani Marinucci.
Forrige artikel Xuelian
Næste artikel Xkrude

Relaterede artikler