X Legislature Den Italienske Republiks

X lovgivende Den Italienske Republik har i embedet siden 2 juli 1987 til 22 April 1992.

Kronologi

Regeringer

Hvem udgør flertallet i Parlamentet er bestemt af de såkaldte penta: DC, PSI, PRI, PSDI og PLI.

  • Goria regering
    • Fra den 28. juli 1987 til 13 April 1988
    • Formand for Ministerrådet: Giovanni Goria
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DC, PSI, PSDI, PLI, PRI
  • Regeringen De Mita
    • Siden April 13, 1988 al 22 JUL 1989
    • Formand for Ministerrådet: Ciriaco De Mita
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DC, PSI, PSDI, PLI, PRI
  • Regeringen Andreotti VI
    • Fra den 22. juli 1989 til 12 April 1991
    • Formand for Ministerrådet Giulio Andreotti
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DC, PSI, PSDI, PLI, PRI
  • Regeringen Andreotti VII
    • Fra 12 April 1991 til den 24. april 1992
    • Formand for Ministerrådet Giulio Andreotti
    • Sammensætningen af ​​regeringen: DC, PSI, PSDI, PLI

Repræsentanternes Hus

Bureau

  • Formand: Leonilde Iotti. Valget fandt sted 2 Jul 1987.
  • Vice Presidents:
  • Alfredo Biondi,
  • Gerardo Bianco indtil 22 Juli 1990
  • Vito Lattanzio fra 12 April 1988
  • Adolfo Sarti indtil 3 mar 1992
  • Michele Turf fra maj 12, 1988
  • Aldo Aniasi;
  • Kvæstorer:
  • Francesco Colucci,
  • Elio Quercioli,
  • Carlo Sangalli;
  • Sekretærer:
  • Aldo Rizzo,
  • Mark Roar,
  • Sergio Stanzani Ghedini indtil 12 Maj 1988
  • Massimo Teodori indtil juni 14, 1990
  • Emma Bonino fra juli 12, 1990
  • Dino Madaudo indtil 14 maj, 1988
  • Martino Scovacricchi fra Maj 18, 1988
  • Renzo Patria,
  • Julen Amodeo,
  • Mauro Dutto,
  • Michl Ebner,
  • Patrizia Arnaboldi,
  • Angela French
  • Franco Franchi,
  • Gianni Lanzinger,
  • Giuliano Silvestri.

Parlamentariske gruppeledere

  • Gianni Mattioli, Laura Cima, Massimo Scalia - The Greens,
  • Renato Zang, Giulio Quercini - italienske kommunistparti / PDS,
  • Lucio Magri - italienske kommunistparti / DP,
  • Mino martinazzoli, Vincenzo Scotti, Antonio Gava - kristelige demokrater,
  • Adolfo Battaglia, Antonio Del Pennino - Italiensk Republikanske Parti,
  • Stefano Rodotà, Franco Bassanini, Ada Becchi - Uafhængig Venstre,
  • Alfredo Pazzaglia, Francesco Servello - Movimento Sociale Italiano,
  • Filippo Caria - Italiensk Demokratiske Socialistiske Parti,
  • Francesco Rutelli, Giuseppe Calderisi - føderalistiske Group,
  • Gianni De Michelis, Nicola Capria, Salvo gik - Italiensk socialistparti,
  • Paul Battistuzzi - Italiensk Venstre,
  • Giovanni Battista Columbu - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Silvano Labriola,
  • Judiciary Udvalg: Virginio Rognoni - Giuseppe Gargani
  • Udenrigsudvalget: Flaminio Piccoli,
  • Forsvar Udvalg: Valerio Zanone - Lelio Lagorio - Raffaele Costa,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Angelo TIRABOSCHI,
  • Finansudvalget: Pier Luigi Romita - Franco Piro - Mario D'Acquisto,
  • Udvalget om Kultur, Videnskab og Uddannelse: Mauro Sepia,
  • Underudvalget for Miljø, Territory og offentlige arbejder: Joseph Botta,
  • Kommissionen for transport, post og telekommunikation: Antonio Testa,
  • Produktive Aktiviteter Udvalg: Michael Viscardi,
  • Labour-Kommissionen: Vincent Mancini,
  • Udvalget for Social Affairs: Giorgio Bogi,
  • Landbrugsudvalget: Mario Campagnoli.

Senatet

Bureau

  • Formand: Giovanni Spadolini. Valget fandt sted 2 Jul 1987.
  • Vice Presidents:
  • Giorgio De Giuseppe,
  • Gino Scevarolli,
  • Paolo Emilio Taviani,
  • Luciano Lama;
  • Kvæstorer:
  • Eugenio blok Verole,
  • Maurizio Lotti,
  • Carmelo Santalco;
  • Sekretærer:
  • Isa Ferraguti
  • Boris Ulianich,
  • Giovanni Venturi,
  • Osvaldo Di Lembo,
  • Maria Rosaria Manieri,
  • Giuseppe Fassino indtil 26 juli 1989
  • Konstantin Bone,
  • Cesare Pozzo,
  • Cesare Amato Dujany fra 4 maj 1989
  • Gianfranco Mariotti fra 1 August 1991
  • Angelo Dionisi fra den 1. august 1991.

Parlamentariske gruppeledere

  • Ugo Pecchioli - italienske kommunistparti,
  • Lucio Libertini - Partito della Rifondazione Comunista,
  • Nicola Mancino - kristelige demokrater,
  • Antonio Cariglia, Vincenza Bono - Italiensk Demokratiske Socialistiske Parti,
  • Libero Gualtieri - Italiensk Republikanske Parti,
  • Christopher Filet - Movimento Sociale Italiano - National Right,
  • Fabio Fabbri - Italiensk socialistparti,
  • Gianfranco Spadaccia, Franco Corleone - Environmentalist europæisk føderalisme,
  • Massimo Riva - Uafhængig Venstre,
  • Roland Riz - Blandet Gruppe.

Parlamentariske udvalg

  • Udvalget Konstitutionelle Anliggender: Leopoldo Elia,
  • Judiciary Udvalg: Giorgio Covi,
  • Udenrigsudvalget: Michele Achilli,
  • Forsvar Udvalg: Manlio Ianni - Delio Giacometti,
  • Budgettet, finansministeriet og Programmering: Beniamino Andreatta,
  • Finansudvalget: Enzo Berlanda,
  • Kommissionen offentlig uddannelse og kulturarv: Giorgio Spitella - Adriano Bompiani,
  • Grunde og Miljø Kommissionen: Maurizio Pagani,
  • Udvalget om Labor-og socialminister: Gino Giugni,
  • Kommissionens offentlige arbejder og Kommunikation: Guido Bernardi,
  • Udvalget om Landbrug og produktion Agri-food: Gianuario Charter - Giampaolo Mora,
  • Udvalget om Industri, handel og turisme: Luigi Franza - Roberto Cassola,
  • Sundhed Kommissionen: Sisinio Zito.
Forrige artikel XIII Pan American Games
Næste artikel Xaidulla