X Legislature af Kongeriget Italien

  • Siden 22 marts 1867 al 2 November 1870.

Regeringer

  • Regeringen Rattazzi II
    • Fra 10 April 1867 al okt 27, 1867
    • Formand for Ministerrådet: Urbano Rattazzi
    • Sammensætningen af ​​regeringen: Right og uafhængige
  • Regeringen Menabrea
    • Fra 27 okt 1867 al 5 Januar 1868
    • Formand for Ministerrådet: Federico Luigi, Conte Menabrea
    • Sammensætningen af ​​regeringen: den historiske Right
  • Regeringen Menabrea II
    • Fra Jan 5, 1868 al 13 maj, 1869
    • Formand for Ministerrådet: Federico Luigi, Conte Menabrea
    • Sammensætningen af ​​regeringen: den historiske Right
  • Regeringen Menabrea III
    • Siden 13 Maj 1869 al 14 December 1869
    • Formand for Ministerrådet: Federico Luigi, Conte Menabrea
    • Sammensætningen af ​​regeringen: den historiske Right
  • Regeringen Lanza
    • Siden December 14, 1869 al 10 juli 1873
    • Formand for Ministerrådet: John Lanza
    • Sammensætningen af ​​regeringen: den historiske Right

Formand for Deputeretkammeret

  • Adriano Mari
    • Siden 22 marts 1867 al Oktober 27, 1867
  • Giovanni Lanza
    • Fra 16 December 1867 til den 8. august 1868
  • Adriano Mari
    • Fra November 25, 1868 al 14 August 1869
  • Giovanni Lanza
    • Fra November 18, 1869 al 15 December 1869
  • Giuseppe Biancheri
    • Siden mar 12, 1870 al 2 November 1870

Formand for senatet

  • Gabrio Casati
    • Siden 22 marts 1867 al 2 November 1870
Forrige artikel Xanthu
Næste artikel Xenon tetrafluorid