X

XXV Universiade

XXV Universiade

Den XXV Universiade blev afholdt i Beograd, Serbien 01-12 Juli 2009. Der deltog ca. 8.500 atleter fra mere end 170 nationer konkurrerer i 21 sportsgrene. Deltagende lande Program Konkurrencerne blev afholdt den 1. juli til 12. 2009 og omfattede følgende sportsgrene: Arrangørerne måtte give ...

Xiongnu

Xiongnu

Den Xiongnu var en sammenslutning af nomadestammer i Centralasien, deres lederskab har ukendte oprindelse. De fleste af de oplysninger om Xiongnu kommer fra kinesiske kilder. Hvad lidt vi kender deres navne og titler stammer fra omskrivninger på kinesisk. Var kun ...

XV Legislature af Kongeriget Italien

XV Legislature af Kongeriget Italien

Fra November 22, 1882 al 27 April 1886. Regeringer Regeringen Depretis IV Siden 29 maj 1881 al 25 Maj 1883 Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis Sammensætningen af ​​regeringen: Regeringen Depretis V Siden 25 maj 1883 al mar 30, 1884 Formand for Ministerrådet: Agostino Depretis Sammensætningen af ​​regeringen: Regeringen Depretis VI Siden ...

XFEL

XFEL

Klassen af ​​laser XFEL er kendt som en form for frit elektron-laser, hvor elektronstrålen, der producerer emission af stråling energier sådanne, at emissionen sker i det spektrale område af røntgenstråler Da hyppigheden af ​​emissionen er proportional med kvadratet på energien ...

XXII Legislature af Kongeriget Italien

XXII Legislature af Kongeriget Italien

Fra 30 November 1904 til den 8. februar 1909. Regeringer Regeringen Giolitti II Siden November 3, 1903 al 12 mar 1905 Formand for Ministerrådet: Giovanni Giolitti Sammensætningen af ​​regeringen: Regeringen Tittoni Siden 12 Marts 1905 Marts 27, 1905 al Formand for Ministerrådet: Thomas Tittoni Sammensætningen af ​​regeringen: Regeringen Fortis Fra Marts ...

XXIII Legislature af Kongeriget Italien

XXIII Legislature af Kongeriget Italien

Siden marts 24, 1909 29 September, 1913 al. Regeringer Regeringen Giolitti III Fra 29 Maj 1906 til den 11. december 1909 Formand for Ministerrådet: Giovanni Giolitti Sammensætningen af ​​regeringen: Regeringen Sonnino II Fra 11 December 1909 al 31 marts 1910 Formand for Ministerrådet: Sidney Sonnino Sammensætningen af ​​regeringen: Regeringen Luzzatti Siden ...

Xeronycteris vieirai

Xeronycteris vieirai

Xeronycteris vieirai bat er familien af ​​Fillostomidi, den eneste art af slægten Xeronycteris, endemisk til Brasilien. Beskrivelse Dimensioner Bat lille i størrelse med længden af ​​underarmen mellem 35,4 og 38,1 mm, længden halen mellem 6,6 og 8 mm, længden af ​​foden mellem 10,84 ...

XIII arrondissement i Paris

XIII arrondissement i Paris

Den trettende arrondissement i Paris dækker et stort område syd-øst for byen på venstre bred. På grænsen til kommunerne Gentilly, Le Kremlin-Bicetre og Ivry-sur-Seine, kvarteret har lidt turist og består af områder gang arbejderne og nu for det meste rehabiliteret ...

XIV Legislature Den Italienske Republiks

XIV Legislature Den Italienske Republiks

Den XIV lovgivende for Den italienske Republik var i embedet fra 30. maj 2001 til den 27. april 2006. Kronologi Valget blev afholdt 13 maj 2001. Den 3. og 4. april blev der afholdt 2005 regionale valg; Kandidater, der repræsenterer størstedelen af ​​regeringen ...

Xia klasse

Xia klasse

) Den type 092 ubåd med 6500 tons Daqingyu er den første ballistiske missiler ubåd, atomkraft klasse, der anvendes af de kinesiske Folkets Befrielseshær Navy, og den første SSBN designet og fremstillet i Asien. Den er designet af Huang Xuhua, og ...