Visual Effects Society Awards 2002

Den første udgave af Visual Effects Society Awards blev afholdt den 19. februar 2003.

Vindere og nominerede

Følgende er vinderne i fed skrift.
Hvis ansøgeren og tilgængelig, viser titlen på italiensk og én på originalsproget i parentes.

Bedste visuelle effekter i en Effekter Driven Motion Picture

  • Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook og Alex Funke - The Lord of the Rings - De to tårne
  • John Berton, Tom Bertino, Bill Westenhofer og Erik Mattson - Men in Black II
  • John Knoll, Ben Sne, Pablo Helman og Rob Coleman - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Best Supporting visuelle effekter i en Motion Picture

  • Glenn Neufeld, Derek Spears, Dan Malvin og Al DiSarro - summen af ​​alle Fears
  • Michael Owens, Camille Geier, Edward Hirsh og Jon Alexander - Gangs of New York
  • Jeremy Dawson og Daniel Schrecker - Frida

Bedste visuelle effekter i et tv miniserie Movie, eller Special

  • Mike McGee, Tim Webber, Alec Knox og Ben Morris - Dinotopia
  • Robin Griffin, Stuart Robertson, Dion Hatch og Nelson Sepulveda - Stephen Kings Rose Red
  • Dean Lewis - Expedition: Bismarck

Bedste visuelle effekter i en tv-serie

  • Emile Smith, Rocco Passionino, Loni Peristere og Kristen Branan - Firefly pilot episode
  • Guy Hudson, Sharon Fitzgerald, Frazer Churchill og David Hulin - Dinotopia 'marooned & amp; Gøre Godt
  • Dan Curry, Ronald D. Moore og Liz Castro - Star Trek: Enterprise episode Shockwave Del 1

Bedste visuelle effekter i en kommerciel

  • William Bartlett, Andrew Daffy, Jake Mengers og Helen Mackenzie - Xbox 'Mosquito'
  • Scott Souter og Frank Petzold - Blockbuster 'første kvinde'
  • Eric Barba, Bernd Angerer, Jeff Julian og Feli Giorgio - Adidas 'Mekaniske Legs'

Bedste visuelle effekter i en musikvideo

  • Andrew Honacker, Steven Wagner, Sean Capone og Talon Nightshade - så at sige DJ? Acucrack
  • Emile Smith, Kyle Toucher, Andrew Orloff og Kristen Branan - Points of Authority Linkin Park
  • Greg Strause og Colin Strause - Sort Suits Comin 'Will Smith

Bedste Character Animation i en live action Motion Picture

  • Richard Baneham, Eric Saindon, Ken MCGAUGH og Bay Raitt - The Lord of the Rings - De to tårne
  • Rob Coleman, Hal Hickel, Chris Armstrong og James Tooley - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • David Andrews, Steven Rawlins, Frank Gravatt og Doug Smythe - Harry Potter og Hemmelighedernes Kammer "masken af ​​Dobby '

Bedste Character Animation i en live action Televised Program, musikvideo eller kommerciel

  • Michael Eames, Quentin Miles, Dadi Einarsson og Ben White - Dinotopia
  • James Tichenor, Craig Van Den Beggelaar, Kevin Lille og Adam de Bosch Kemper - Stargate SG-1 'episode Revelations
  • Scott Souter, Frank Petzold, Eric Reynolds og Todd Labonte - Blockbuster "Kung Fu"

Bedste Character Animation i en animeret Motion Picture

  • Tony Bancroft, David Schaub, Eric Armstrong og Sean Mullen - Stuart Little 2
  • James Baxter - Spirit - Hingsten fra Cimarron

Bedste Special Effects i en Motion Picture

  • Steve Ingram, Blair foord, Rich Cordobes og Scott Harens - The Lord of the Rings - De to tårne
  • Chris Corbould - 007 - Die Another Day

Bedste Matte Painting i en Motion Picture

  • Paul Huston, Yusei Uesugi og Jonathan Harb - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Brett Northcutt, Rønn Brown, Mathieu Raynault og Evan Pontoriero - Gangs of New York
  • Yanick Dusseault, Max Dennison, Roger Kupelian og Mathieu Raynault - The Lord of the Rings - De to tårne

Bedste Matte Painting i en tv-transmitteret program, musikvideo eller kommerciel

  • Daren Horley, Jason Horley, Craig Lyn og Martin McRae - Dinotopia
  • Mark Fordham, Ian Britton, Graham Cunningham og Gudrun Heinze - Manden der Gemt julen

Bedste modeller og Miniatures i en Motion Picture

  • Richard Taylor, Paul Van Ommen og Matt Aitken - The Lord of the Rings - De to tårne
  • Brian Gernand, Paul Russell, Geoff Campbell og Jean Bolte - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • John Richardson - 007 - Die Another Day

Bedste modeller og Miniatures i en tv-program, musikvideo eller kommerciel

  • John Teska, Koji Kuramura, Pierre Drolet og Sean Scott - Star Trek: Enterprise episode Dead Stop
  • Michael Joyce - Stephen Kings Rose Red
  • Mathew Gratzner, James Waterhouse, Scott Lukowski og Eric Coon - Gatorade 'Visitors'

Bedste visuelle effekter fotografering i en Motion Picture

  • Alex Funke, Brian Van't Hul og Richard Bluck - The Lord of the Rings - De to tårne
  • Patrick Sweeney, Marty Rosenberg, Carl Miller og Fred Meyers - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Earl Wiggins, Mark Vargo, Tom Houghton og Anna Foerster - Stuart Little 2

Effekter Bedste Art Direction i en Motion Picture

  • Alan Lee, Jeremy Bennett, kristne Rivers og Gino Acevedo - The Lord of the Rings - De to tårne
  • Alexander Laurant og Alex McDowell - Minority Report
  • Alex Jaeger, Doug Chiang Erik Tiemens og Ryan Kirke - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Bedste Compositing i en Motion Picture

  • Mark Lewis, GG Heitmann Demers, Alex Lemke og Alfred Murrle - The Lord of the Rings - De to tårne
  • Scott Frankel og Patrick Jarvis - Minority Report
  • Barbara Brennan, Jay Cooper, Kimberly Lashbrook og Dorne Huebler - Harry Potter og Hemmelighedernes Kammer "Spillet af Quidditch '

Bedste Compositing i en tv-program, musikvideo eller kommerciel

  • Christian Manz, Pedro Sabrosa, Nicolas Cotta og Tor Bjorn - Dinotopia
  • Loni Peristere, Emile Smith, Kristen Branan og Chris Jones - Firefly pilot episode
  • Eric Barba, Bernd Angerer, Jeff Julian og Feli Giorgio - Adidas 'Mekaniske Legs'

Bedste præstation af en aktør i en Effekter Film

  • Andy Serkis, Elijah Wood, Sean Astin - The Lord of the Rings - De to tårne
  • Nicolas Cage - Tilpasning
  • Will Smith - Men in Black II
Forrige artikel Vejskilte i Sverige
Næste artikel Villasmundo