Ubu-prisen

10-02-2017 Gert Bille U
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

Den Ubu prisen, der blev grundlagt i 1977 af kritikeren Franco Quadri, betragtes som den vigtigste anerkendelse af teater i Italien. I de to første udgaver, blev det leveret til særlige fortjenester, ikke blot i teater, men også opera og biograf: fra 1979 er helt helliget til teatret. Efter døden af ​​grundlæggeren, er 2012-udgaven organiseret for første gang af den Ubu for Franco Quadri.

Navnet på prisen er en reference på play kong Ubu Alfred Jarry, franske dramatiker.

Hvert år i løbet af de awards Ubu, magasinet er om offentlig-Patalogo Årbogen, som fortæller alt, hvad der skete på det italienske og internationale scener i teatret sæsonen, optælle til tiden skuespillere, dramatikere, sceneproduktioner, festivaler og kritikere .

Prisen er også grundlagde forlaget Ubulibri, grundlagt og ledet af Malerier, har specialiseret sig i udgivelse af tekster og essays teater og film, især ved nutidige forfattere.

Den Ubu-prisen er den teatralske omregnet David di Donatello Awards for film, Royal Television Award for fjernsynet, og Sanremo Festival for musik, i Italien.

Historie

Den Ubu-prisen blev etableret i 1979 af Franco Quadri, kritiker, essayist og oversætter.

Prisen, i de første år efter sin fødsel, er også involveret i film og koordineret, sammen med dens grundlægger, Gianni Buttafava, en af ​​de mest elskede og veluddannede kulturel journalistik af tiden, der døde i 1990. Fra præferencer en udvælgelse jury af eksperter opstod årlige præmier i den første udgave, for 1977-1978 sæsonen, blev overdraget til The Bacchantinderne af Luca Ronconi og Gae Aulenti, Marisa Fabbri som skuespiller af samme tragedie og Carmelo Bene som skuespiller i hans Riccardo III og andre; til biograf, Ecce Bombo af Nanni Moretti, og at Obscure genstand for begær af Luis Buñuel som udenlandske film, og så videre.

Efter Awards Ubu og Patalogo, årbogen af ​​teatret indtil 2009 udgivet af forlaget Ubulibri der historisk set har fremmet, s'indirizzarono kun teater, fortsatte årligt at aflægge rapport forestillingerne og de mest betydningsfulde værker , med et øje på de forskellige sprog i den italienske og internationale scene. Blandt andre, Strehler af tordenvejr, 1979; Ronconi af spøgelser, 1981 Ignorabimus, 1985 Dialoger af Carmelites, i 1987, sidste dage af menneskeheden, 1990 og Gadda Pasticciaccio, 1995; Carmel Nå Othello og Macbeth i 1978, 1982; Massimo Castri af Rosmersholm, er diCosì, 1979 Trachiniae, 1983 Afkast af den udvej og navnet på den anden, 1997; den Cobelli af Turandot, i 1980 og Troilus og Cressida, 1992; den Tiezzi Genet i Tanger, 1983 Pr 1986; Leo de Berardinis Ha fra Passa "til Nutt, 1989 Giants af bjerget, 1992; Thierry laks af den trojanske Kvinder, 1988; Cecchi af Slutspil, 1994; Castellucci af Julius Cæsar, 1997 diGenesi, 2000; Martinelli Extermination, 2007; indtil Punzo Shark, 2003, og Alice, 2009.

Efter mere end tre årtiers tilstedeværelse punktlig, opmærksomme på at finde den mest sker live på det italienske og europæiske scene, de Ubu Awards er nu et referencepunkt for alle dem med interesse for teater. Det er derfor, Foreningen for Ubu Franco Quadri besluttet i løbet af fortsat udvikling, pantsætning at sikre den kritiske profil, som er dets prestige.

Award vindere

Sæson 1977-1978

  • Bedste vis: Den Bacchantinderne for Design Laboratory Theater of Prato
  • Bedste Instruktør: Luca Ronconi til The Bacchantinderne og The Tower
  • Bedste Produktion Design: Gae Aulenti til The Bacchantinderne, Tårnet og Calderon
  • Bedste Kostume Design: Carmelo Bene for Richard III
  • Bedste Skuespiller: Carmelo Bene for Richard III
  • Bedste Skuespillerinde: Marisa Fabbri Bacchanterne
  • Bedste mandlige birolle: Mauro Avogadro for The Tower
  • Bedste kvindelige birolle: Miriam Acevedo og Gabriella Zamparini til Calderon
  • Forsøgsgruppen af ​​året: The Carrozzone.
  • Bedste italienske Film: Ecce Bombo af Nanni Moretti
  • Bedste Udenlandske Film: At Obscure genstand Desire af Luis Buñuel

Sæson 1978-1979

  • Bedste show: Otello Carmelo Bene
  • Bedste Instruktør: Carmelo Bene til Othello
  • Bedste Produktion Design: Carmelo Bene til Othello
  • Bedste nyhed: Koncerten af ​​Renzo Rosso
  • Bedste show med musik: Mystery napolitanske Roberto De Simone
  • Bedste Skuespiller: Carmelo Bene til Othello og Manfred
  • Bedste Skuespillerinde: Piera Degli Esposti for Molly kære
  • Bedste mandlige birolle: Cosimo Cinieri til Othello
  • Bedste kvindelige birolle: Lina Sastri for kvinder omhyggelige og The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Forsøgsgruppen af ​​året: The Carrozzone

Sæson 1979-1980

  • Bedste show: Tidslinje for Piccolo Teatro i Milano
  • Bedste Instruktør: Massimo Castri til Rosmersholm og så er
  • Bedste Art Direction, efter ret: Enrico job for giganter af bjerget og faderen; Pakhuse Kriminelle Productions i samarbejde med Alessandro Mendini, Paola Navone, Daniela Puppa, Franco Raggi til nervøse sammenbrud
  • Bedste kostumer, efter ret: Santuzza Caloe for Crows, Vera Marzot for The Blue Bird
  • Bedste nyhed: Sammenbrud af nervøse Lager Kriminelle Productions
  • Bedste Skuespiller: Tino Carraro El nost Milan og tordenvejr
  • Bedste Skuespillerinde: Piera Degli Esposti til Rosmersholm
  • Bedste mandlige birolle: Luca De Filippo for Tre-act spiller af Eduardo De Filippo
  • Bedste kvindelige birolle: Marina Confalone til fødselsdag

Sæson 1980-1981

  • Bedste show: Turandot ATER - Emilia Romagna Teater
  • Bedste Instruktør: Giancarlo Cobelli til Turandot
  • Bedste Produktion Design: Paolo Tommasi til Turandot
  • Bedste Skuespiller: Giorgio Albertazzi til Kong Nicholas
  • Bedste Skuespillerinde: Valeria Moriconi til Hedda Gabler og Turandot

Sæson 1981-1982

  • Bedste show: Spektre af Luca Ronconi
  • Bedste Instruktør: Aldo Trionfo til Chandler
  • Bedste Produktion Design: Mario Garbuglia til Spectra
  • Bedste Skuespiller: Glauco Mauri for hr Puntila og hans mand Matti
  • Bedste Skuespillerinde: Valeria Moriconi til Emma B. enke Jocasta

Sæson 1982-1983

  • Bedste Show: Macbeth Carmelo Bene
  • Bedste Instruktør: Giancarlo Sepe Så er
  • Bedste Produktion Design: Alessandro Violi til Hearts revet
  • Bedste Skuespiller: Carmelo Bene for Macbeth
  • Bedste Skuespillerinde: Pamela Villoresi til Minna von Barnhelm

Sæson 1983-1984

  • Bedste show: Genet Tanger Federico Tiezzi
  • Bedste Instruktør: Massimo Castri The Trachiniae
  • Bedste Produktion Design: Eduardo Arroyo for Nostalgia
  • Bedste Skuespiller: ikke tildelt
  • Bedste Skuespillerinde: Paola Mannoni for The Trachiniae og Phaedra

Sæson 1984-1985

  • Bedste vis: De to komedier komedie Theatre Rom
  • Bedste Instruktør: Luca Ronconi for de to spiller i Drama og komedie af forførelse
  • Bedste Produktion Design: Margherita Palli for de to komedier og komedie Comedy of Seduction
  • Bedste Skuespiller: Leo De Berardinis til Dante Alighieri
  • Bedste Skuespillerinde: Mariangela Spalato at klæde den nøgne
  • Rapporter: Teater Valdoca for eksperimentel forskning i rødderne af kærlighed, Elio De Capitani og Elf-teatret for at finde et repertoire af drama, Stop Palmizi for danseteater i gården
  • Bedste udenlandske udstilling præsenteres i Italien uafgjort: Antologien Pina Bausch i Venedig, De tusind kirsebærtræer af Yoshitsune

Sæson 1985-1986

  • Bedste show: Ignorabimus Luca Ronconi
  • Bedste Instruktør: Thierry laks til A. Agatha
  • Bedste Produktion Design: Margherita Palli for Ignorabimus
  • Bedste Skuespiller: Vittorio Gassman for Affabulazione
  • Bedste Skuespillerinde: Edmond Aldini, Delia Boccardo, Marisa Fabbri, Anna Maria Gherardi, Franca Nuti for Ignorabimus

Sæson 1986-1987

  • Bedste show: The Seagull Theatre Centre Bresciano
  • Bedste Instruktør: Federico Tiezzi for Hvordan
  • Bedste Produktion Design: Mario Martone til Return to Alphaville
  • Bedste skuespiller, efter ret: Franco Branciaroli for Confiteor og Carlo Cecchi for The Misanthrope
  • Bedste Skuespillerinde: Pamela Villoresi for Tragedien i Dido og lys under en skæppe

Sæson 1987-1988

  • Bedste show: Dialoger af Carmelites af Ater - Teater Association Emilia-Romagna
  • Bedste Instruktør: Luca Ronconi for Dialoger af Carmelites og Myrra
  • Bedste Produktion Design: Gino Marotta til Hommelette til Hamlet
  • Bedste Skuespiller: Sandro Lombardi for Artaud. En tragedie og Hamletmaschine
  • Bedste skuespillerinde: Franca Nuti for Dialoger af Carmelites

Sæson 1988-1989

  • Bedste vis: Den trojanske Kvinder præsenteret for Orestiadi Gibellina
  • Bedste Instruktør: Massimo Castri til familien Schroffenstein og hætten og klokker
  • Bedste Art Direction, efter ret: Giorgio Barberio Corsetti og Mariano Lucci til Beskrivelse af en kamp, ​​nuntius til den trojanske Kvinder
  • Bedste Skuespiller: Franco Branciaroli for In Exitu verbum og Cocktail Party
  • Bedste Skuespillerinde: Elizabeth Wells til James, bølle, Arden og Francesca da Rimini

Sæson 1989-1990

  • Bedste vis: Det skal Passa "til Nutt Leo De Berardinis
  • Bedste Instruktør: Luca Ronconi efter Man svært, Strange Interlude og Besucher
  • Bedste Produktion Design: Arnaldo Pomodoro for Screens og The Passion of Cleopatra
  • Bedste Skuespiller: Umberto Orsini til Mennesket og vanskeligt Besucher
  • Bedste skuespillerinde Alida Valli for Screens

Sæson 1990-1991

  • Bedste vis: de sidste dage af menneskeheden af ​​Karl Kraus
  • Bedste Instruktør: Giancarlo Cobelli for A Patriot til Mig og dialog i sumpen
  • Bedste Produktion Design: Tobia Ercolino for Pludselig Sidste Sommer
  • Bedste Skuespiller: Massimo De Francovich for de sidste dage af menneskeheden
  • Bedste Skuespillerinde: Elizabeth Wells til Snakes Rain

Sæson 1991-1992

  • Bedste vis: Ritter, Dene, Voss Theatre Niccolini
  • Bedste Instruktør: Massimo Castri Den Rusteghi
  • Bedste Produktion Design: Arnaldo Pomodoro i ensomhed af Cotton Fields
  • Bedste Skuespiller: Dario Fo Johan Paddan til opdagelsen af ​​Amerika
  • Bedste Skuespillerinde: Piera Degli Esposti for Mutter Courage og hendes børn

Sæson 1992-1993

  • Bedste show: The Mountain Giants Teater Leo
  • Bedste Instruktør: Giancarlo Cobelli til Troilus og Cressida
  • Bedste Produktion Design: Emanuele Luzzati til Legenden om St. Gregory
  • Bedste Skuespiller: Gabriele Ferzetti til dødedans
  • Bedste Skuespillerinde: Isa Danieli Napoli millionær!

Sæson 1993-1994

  • Bedste show: Marat-Sade Compagnia della Fortezza
  • Bedste instruktør, efter ret: Massimo Castri til Electra, Federico Tiezzi for Edipus og svinesti
  • Bedste Produktion Design: Maurizio Balo til Elettra
  • Bedste Skuespiller: Sandro Lombardi Edipus og svinesti
  • Bedste Skuespillerinde: Mariangela Spalato for The Makropulos Affair og A Streetcar Named Desire

Sæson 1994-1995

  • Bedste show: Endgame Teatro Stabile di Firenze
  • Bedste Instruktør: Carlo Cecchi til Endgame
  • Bedste Produktion Design: Emanuele Luzzati for På mirakler eller drømmen om Pinocchio
  • Bedste Skuespiller: Massimo Popolizio til Kong Lear og Mod Peer Gynt
  • Bedste Skuespillerinde: Judith Malina for Maudie og Jane

Sæson 1995-1996

  • Bedste show: Awful Mess på Via Merulana Theatre Rom
  • Bedste Instruktør: Luca Ronconi for Awful Mess på Via Merulana
  • Bedste Produktion Design: Margherita Palli for Awful Mess på Via Merulana
  • Bedste Skuespiller: Marcello Mastroianni for De sidste måner
  • Bedste Skuespillerinde: Elizabeth Wells for Onkel Vanya

Sæson 1996-1997

  • Bedste show: Giulio Cesare Romeo Castellucci
  • Bedste Instruktør: Massimo Castri for returnering af ferien og andres ret
  • Bedste Produktion Design: Maurizio Balo til returnering fra ferie
  • Bedste Skuespiller: Sandro Lombardi for Cleopatras
  • Bedste Skuespillerinde: Elizabeth Wells til Mourning Becomes Electra
  • Ny skuespiller: Francesco Sframeli
  • Ny forfatter eller forfatter: Spiro Scimone

Sæson 1997-1998

  • Bedste vis: Brødrene Karamazov, instrueret af Luca Ronconi
  • Bedste Instruktør: Federico Tiezzi Hamlet
  • Bedste Produktion Design: Maurizio Balo til orgie af Pier Paolo Pasolini
  • Bedste Skuespiller: Gianrico Tedeschi for reformen af ​​verden
  • Bedste Skuespillerinde: Isa Danieli Luparella, La Celestina, Perserne til Fiumara
  • Ny skuespiller: Valerio Binasco
  • Ny forfatter eller forfatter: Antonio Tarantino

Sæson 1998-1999

  • Bedste vis: Processen med Giorgio Barberio Corsetti
  • Bedste Instruktør: Carlo Cecchi til Measure for Measure, The tanker Marianna Fiore, Krapp s Sidste Tape og Hedda Gabler
  • Bedste Produktion Design: Marco Capuana til Alkestis, Tonight det improviserer
  • Bedste Skuespiller: Danio Manfredini for Al stede
  • Bedste skuespillerinde: Franca Nuti for Alla destination
  • Bedste mandlige birolle: Vittorio Franceschi til aften vi improvisere
  • Bedste kvindelige birolle: Milena Vukotic for før pensionering
  • Bedste skuespiller under 30: Manuela Mandracchia for uvidende og den vanvittige og i aften eget spil
  • Bedste italienske nyheder: Smilet St. John Roger Hood
  • Bedste udenlandske nyheder: Før pensionering af Thomas Bernhard

Sæson 1999/2000

  • Bedste Show: general Romeo Castellucci
  • Bedste Instruktør: Luca Ronconi for "Projekt Dream": Livet er en drøm af Pedro Calderon de la Barca og drømmen om August Strindberg
  • Bedste Produktion Design: Mimmo Paladino for Ødipus Rex
  • Bedste skuespiller: Franco Branciaroli for Livet er en drøm
  • Bedste Skuespillerinde: Ermanno Montanari for Øen Alcina
  • Bedste mandlige birolle: Riccardo Bini for Livet er en drøm
  • Bedste kvindelige birolle: ex aequo Elena Bucci og Teresa Saponangelo
  • Bedste skuespiller under 30: Max Malatesta
  • Italiensk ny tekst: Materialer til en tysk tragedie Antonio Tarantino
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: Makbetas af William Shakespeare, instrueret af Eimuntas Nekrosius
  • Special Award: Mario Martone som har gennemført og luftet under hans ledelse af Teatro di Roma. En Franca Valeri. Projekt Prototype selvforvaltende af Fanny & amp; Alexander, Masque Teater, Motus og Teatrino Clandestino i Interzona Verona, som en del af Venedig Biennalen. En Raffaella Giordano til at kaste med sin Quore et kritisk blik på virkeligheden og mere generelt for det mod og styrken af ​​koreografiske valg hun gjorde i hendes danseteater ud over dansen.

Sæson 2000/01

  • Bedste show: Lolita af Luca Ronconi
  • Bedste Instruktør: Federico Tiezzi til scener af Hamlet og The Closet
  • Bedste Art Direction: Margherita Palli for Lolita
  • Bedste Skuespiller: ex aequo Massimo Popolizio for The Venetian tvillinger og Umberto Orsini til Kunsten komedie og nevø af Wittgenstein
  • Bedste Skuespillerinde: Isa Danieli for Filumena Marturano
  • Bedste mandlige birolle: en uafgjort for Giovanni Crippa De tvillinger venetianerne og Gianfelice Imparato til De Ti Bud
  • Bedste kvindelige birolle: Laura Marinoni for Lolita
  • Bedste skuespiller under 30: Michela Cescon
  • Bedste italienske nyheder: To brødre Fausto Paravidino

Sæson 2001/02

  • Bedste show: Infinities af John D. Barrow instrueret af Luca Ronconi
  • Bedste Instruktør: Massimo Castri for John Gabriel Borkman af Henrik Ibsen
  • Bedste Produktion Design: Maurizio Balo
  • Bedste Skuespiller: Sandro Lombardi
  • Bedste Skuespillerinde: Mariangela Spalato
  • Bedste mandlige birolle: Maximum Grønlig
  • Bedste kvindelige birolle: Annamaria Guarnieri
  • Bedste skuespiller under 30: Fausto Russo Alesi
  • Italiensk ny tekst: mPalermu Emma Dante
  • Ny udenlandsk tekst: Crave og 4,48 Psykose af Sarah Kane
  • Bedste show af danseteater: & lt; Otto & gt; Kinkaleri
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: De tragedier Hamlet af William Shakespeare, instrueret af Peter Brook
  • Special Award: Ascanio Celestini, Motus, Luigi Ceccarelli, Vesuvioteatro

Sæson 2002/03

  • Bedste show: Lørdag, søndag og mandag i Eduardo De Filippo instrueret af Toni Servillo
  • Bedste Instruktør: Toni Servillo for lørdag, søndag og mandag i Eduardo De Filippo
  • Bedste Produktion Design: Daniela Dal Cin
  • Bedste Skuespiller: Carlo Cecchi, Roberto Herlitzka
  • Bedste Skuespillerinde: Anna Bonaiuto
  • Bedste mandlige birolle: Francesco Silvestri
  • Bedste kvindelige birolle: Manuela Mandracchia
  • Bedste skuespiller under 30: Marco Foschi
  • Italiensk ny tekst: Tomb af hunde Letizia Russo; Carnezzeria Emma Dante
  • Ny udenlandsk tekst: Kære professor Lyudmila Razumovskaya
  • Bedste show af danseteater: Den bedste af alle verdener af Roberto Castello
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: Woyzeck af Georg Büchner, instrueret af Robert Wilson
  • Special Award: Iliaden Teatrino Clandestino, Davide Enia,

2003/04

  • Bedste vis: Shark, eller hvad der er tilbage af Bertolt Brecht Armando Punzo
  • Bedste Instruktør: Arturo Cirillo for The Heiress
  • Bedste Art Direction: Carmelo Giammello
  • Bedste Skuespiller: Roberto Herlitzka
  • Bedste Skuespillerinde: Michela Cescon
  • Bedste mandlige birolle: Valerio Binasco
  • Bedste kvindelige birolle: Barbara Valmorin
  • Bedste skuespiller under 30: Filippo Timi
  • Bedste italienske tekst: Gården af ​​Spiro Scimone
  • Bedste vis danseteater: Tom plads af Virgil Sieni
  • Bedste udenlandske udstilling præsenteres på italiensk: "Agamemnon", skrevet og instrueret af Rodrigo Garcia
  • Special Award: Remondi og Caporossi, Tragedy Endogonidia Societas Raffaello Sanzio, Nanni Garella

2004/05

  • Bedste show: Professor Bernhardi Arthur Schnitzler instrueret af Luca Ronconi
  • Bedste Instruktør: Luca Ronconi til professor Bernhardi af Arthur Schnitzler
  • Bedste Art Direction: Margherita Palli
  • Bedste Skuespiller: Massimo De Francovich
  • Bedste Skuespillerinde: Maria Paiato
  • Bedste mandlige birolle: Massimo Popolizio
  • Bedste kvindelige birolle: Francesca Mazza
  • Italiensk ny tekst: Dumb War Ascanio Celestini
  • Ny udenlandsk tekst: Bingo Edward Bond, Three Easy Pieces af Martin Crimp
  • Bedste udenlandske udstilling præsenteres i Italien: The Busker Opera af Robert Lepage
  • Special Award: Julian Scabia, Marco Baliani, Fanny & amp; Alexander, Hubert Westkemper

Sæson 2005/06

  • Bedste show: Fugle Aristofanes instrueret af Federico Tiezzi
  • Bedste Instruktør: Federico Tiezzi for Birds of Aristofanes
  • Bedste Art Direction: Tiziano Santi
  • Bedste Skuespiller: Luigi Lo Cascio
  • Bedste Skuespillerinde: Maria Paiato
  • Bedste mandlige birolle: Arturo Cirillo
  • Bedste kvindelige birolle: Gianna Giachetti
  • Bedste skuespiller under 30: Argnani Alessandro, Raffaele Esposito og Lorenzo Gleijeses
  • Italiensk ny tekst: Smilet af Daphne Vittorio Franceschi
  • Ny udenlandsk tekst: Den lukkede Conor McPherson
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: Winch Kun Christoph Marthaler
  • Special Award: Projekt "Arrevuoto Scampia - Napoli" Projekt "I morgen", Jester Teater, Teater Biennalen 2005

Sæson 2006/07

  • Bedste show: Undersøgelse om Medea instrueret af Antonio Latella
  • Bedste Instruktør: Marco Martinelli til udryddelsen af ​​Werner Schwab
  • Bedste Produktion Design: Marco Rossi
  • Bedste Skuespiller: Saverio La Ruina
  • Bedste Skuespillerinde: Ermanno Montanari
  • Bedste mandlige birolle: Elio De Capitani
  • Bedste kvindelige birolle: Monica Piseddu
  • Bedste skuespiller under 30: Emiliano Masala og Umberto Petranca
  • Italiensk ny tekst: Dissonorata Saverio La Ruina
  • Ny udenlandsk tekst: udryddelsen af ​​Werner Schwab
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: JW Goethes Faust instrueret af Eimuntas Nekrosius
  • Særlig præmie: Festival på Torino Hills, Vincent Longuemare Gigi SACCOMANDI

Sæson 2007/08

  • Bedste show: Holiday Trilogy af Carlo Goldoni, instrueret af Toni Servillo
  • Bedste Instruktør: Massimiliano Civica til The Købmanden i Venedig af William Shakespeare
  • Bedste Art Direction: Marius Nekrošius til Anna Karenina
  • Bedste Skuespiller: Alexander Berger
  • Bedste Skuespillerinde: Mascia Musy
  • Bedste mandlige birolle: Paolo Pierobon
  • Bedste kvindelige birolle: Elena Ghiaurov
  • Bedste skuespiller under 30: Chiara Baffi
  • Italiensk ny tekst: Den pårørende Cæsar Mild
  • Ny udenlandsk tekst: Hamelin Juan Mayorga
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: Fragmenter af Samuel Beckett, instrueret af Peter Brook
  • Special Award: Pathosformel, I sandsække, Drodesera Festival

Sæson 2008/09

  • Bedste show: Demons instrueret af Peter Stein
  • Bedste Instruktør: Valter Malosti for Four profane handlinger Antonio Tarantino
  • Bedste Art Direction: ex aequo Daniela Dal Cin til ... Men du er nødt til at stå over for, er, at talen! og Margherita Palli til En skærsommernatsdrøm
  • Bedste Skuespiller: Giuseppe Battiston
  • Bedste Skuespillerinde: Ermanno Montanari
  • Bedste mandlige birolle: Fausto Russo Alesi
  • Bedste kvindelige birolle: Francesca Ciocchetti
  • Bedste skuespiller under 30: Silvia Calderoni
  • Italiensk ny tekst: polakker Spiro Scimone
  • Ny udenlandsk tekst: Bare verdens ende af Jean-Luc Lagarce
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: Die Dreigroschenoper af Bertolt Brechts og Kurt Weill instrueret af Robert Wilson
  • Special Award: Forår Teater, Santasangre, Muta Imago Teater Underground, Babylon Teatre, Inequilibrio Festival

Sæson 2009/10

  • Bedste show: ex aequo Endgame instrueret af Massimo Castri; Ingeniør Gadda går i krig direktør Giuseppe Bertolucci, Fabrizio Gifuni; Romerske og hendes cub instrueret af Alessandro Gassman.
  • Bedste Instruktør: Armando Punzo til Alice i Eventyrland - Essay på enden af ​​en civilisation af Lewis Carroll
  • Bedste Art Direction: Andris Freibergs for unge damer i Wilko
  • Bedste Skuespiller: Fabrizio Gifuni
  • Bedste Skuespillerinde: Francesca Mazza
  • Bedste mandlige birolle: Francesco Colella
  • Bedste kvindelige birolle: Ida Marinelli
  • Bedste skuespiller under 30: John Anzaldo
  • Italiensk ny tekst: Den Borto Saverio La Ruina
  • Ny udenlandsk tekst: efter ret Bizarra Rafael Spregelburd; Immanuel Kant af Thomas Bernhard
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: LipSynch Robert Lepage
  • Special Award: Punta Corsara Kilowatt Festival, Roberto Saviano

Sæson 2010/11

  • Bedste vis: uafgjort efter kampen instrueret af Pippo Delbono; Historien Boys instrueret af Ferdinando Bruni og Elio De Capitani
  • Bedste Instruktør: efter ret Valerio Binasco for Romeo og Julie og Mario Martone for Short Moral
  • Bedste Produktion Design: Maurizio Balo for The Misanthrope
  • Bedste Skuespiller: GianricCO tyskere
  • Bedste Skuespillerinde: ex aequo Federica Fracassi og Mariangela Spalato
  • Bedste mandlige birolle: Luca Micheletti
  • Bedste kvindelige birolle: Ida Marinelli
  • Bedste skuespiller under 30: Drengene af historien Boys
  • Ny udenlandsk tekst: Poleret Rafael Spregelburd
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: Vollmond af Pina Bausch
  • Særlige priser: Dårlig Theatre i Monticchiello, Virgilio Sieni, Teatro Valle travle Festival overslag i Torino, Radio Rai Tre, Mario Perrotta

Sæson 2011/12

  • Bedste show: The Coast af Utopia af Tom Stoppard, instrueret af Marco Tullio Giordana
  • Bedste Instruktør: Antonio Latella for A Streetcar Named Desire
  • Bedste Produktion Design: Lino Fiorito for Down
  • Bedste Skuespiller: Saverio La Ruina
  • Bedste skuespillerinde: Daria Deflorian
  • Bedste mandlige birolle: Fausto Russo Alesi
  • Bedste kvindelige birolle: ex aequo Federica Santoro og Elizabeth Valgoi
  • Bedste skuespiller under 30: Lucrezia Guidone; skuespillere og skuespillerinder i Punta Corsara
  • Italiensk ny tekst: Oprindelsen af ​​verden Lucia Calamaro
  • Ny udenlandsk tekst: The Coast af Utopia af Tom Stoppard
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: Richard III af William Shakespeare, instrueret af Sam Mendes
  • Særlige præmier: Sun Dome Pillar Laminarie, The Funaro, Claudio Morganti, Anatoly Vasilyev, kætteri af lykke

Sæson 2012/13

  • Bedste show: Panic instrueret af Luca Ronconi
  • Bedste Instruktør: Antonio Latella for ærligt jeg er ligeglad, Linda Dalisi og Federico Bellini
  • Bedste Produktion Design: Marco Rossi til panik
  • Bedste Skuespiller: Carlo Cecchi for aftenen på Colonus og Mario Perrotta A BES-Antonio Ligabue
  • Bedste Skuespillerinde: Catherine Carpio, Candida Nieri, Valentina Cow
  • Bedste mandlige birolle: Peppe Servillo til poster i
  • Bedste kvindelige birolle: Antonia Truppo
  • Ny skuespiller Alice Spisa
  • Italiensk ny tekst eller dramaturgisk forskning: Marco Pantani Martinelli
  • Ny udenlandsk tekst: Jucatùr Pau Miró
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: Odyssey af Simon Armitage, instrueret af Robert Wilson
  • Særlige priser: Chiara Guidi, Danio Manfredini Stefano Massini, voldtægt af Europa ved Claudio Longhi, Antonio Rezza og Flavia Mastrella

Sæson 2013/2014

  • Bedste show: Sisters Macaluso instrueret af Emma Dante
  • Bedste Instruktør: Emma Dante søstre Macaluso
  • Bedste Art Direction: Alexander Marzetti, Silvia Bertoni, Armando Punzo Santo Genet komiker og Martyr
  • Bedste lyddesign og original musik: Gup Alcaro Quartett
  • Bedste Skuespiller: Roberto Latini
  • Bedste Skuespillerinde: Arianna Scommegna
  • Ny skuespiller: Licia Lanera
  • Italiensk ny tekst eller dramaturgisk forskning: Vi vil ikke give andre bekymringer Deflorian Daria og Antonio Tagliarini
  • Ny udenlandsk tekst: Frost / Nixon af Peter Morgan
  • Bedste udenlandske show præsenteret i Italien: Glaube Liebe Hoffnung Ödön von Horvath, instrueret af Christoph Marthaler
  • Bedste kunstprojekt eller organisation, og ræven sagde til kragen af ​​Piersandra Di Matteo
  • Særlige priser: Carlo Colla Marionette Virksomheds- og Michele Sambin og Tam Teatromusica
Forrige artikel USS Abraham Lincoln
Næste artikel Universiteter i Rumænien