Bruce Nicholson



Bruce Nicholson er en visuel effekter vejleder.

Special effects kunstner, har arbejdet med de mest berømte instruktører, herunder Steven Spielberg, John Carpenter og George Lucas, der kommer til at vinde to Oscars for Bedste visuelle effekter.

Biografi

Efter at have opnået en grad i samfundsvidenskab ved University of California, Berkeley, deltog i kurset i filmen ved University of California, Los Angeles, og flyttede derefter til sit første job i sektoren, nemlig Star Wars, hvorefter den er ansvarlig at føre tilsyn med arbejdet på miniaturer og komposition Imperiet slår igen, som han vandt sin første Oscar. Gennem årene har han arbejdet for virksomheder som Industrial Light & amp; Magic og Tippett Studio.

Filmografi

Visuelle effekter

  • Star Wars, instrueret af George Lucas
  • Nærkontakt af tredje grad, instrueret af Steven Spielberg
  • Galactica - tv-serier, 1x1
  • Star Wars - The Empire Strikes Back direktør Irvin Kershner
  • Dragedræber, instrueret af Matthew Robbins
  • Jagten på den forsvundne skat (Jagten på den forsvundne skat, instrueret af Steven Spielberg
  • E. T. The Extra-Terrestrial, instrueret af Steven Spielberg
  • Poltergeist - Demonic fremmøde, instrueret af Tobe Hooper
  • Star Trek II: The Wrath of Khan, instrueret af Nicholas Meyer
  • Star Wars - Return of the Jedi, instrueret af Richard Marquand
  • Starman, instrueret af John Carpenter
  • Indiana Jones og templets forbandelse, instrueret af Steven Spielberg
  • Den uendelige historie, instrueret af Wolfgang Petersen
  • Opdagelsesrejsende, instrueret af Joe Dante
  • Howard ... og verdens skæbne, instrueret af Willard Huyck
  • Mirakel på 8. gade, instrueret af Matthew Robbins
  • Nightmare on Elm Street 3: Drøm Warriors, instrueret af Chuck Russell
  • Willow, instrueret af Ron Howard
  • Field of Dreams, instrueret af Phil Alden Robinson
  • Altid - Forever, instrueret af Steven Spielberg
  • Ghost - Ghost, instrueret af Jerry Zucker
  • Erindringer af en Invisible Man, instrueret af John Carpenter
  • Meteor Man, instrueret af Robert Townsend
  • Mundingen af ​​Madness, instrueret af John Carpenter
  • Village of the Damned, instrueret af John Carpenter
  • Armageddon - Sidste dom, instrueret af Michael Bay
  • Rensdyr Spil, instrueret af John Frankenheimer
  • Matrix Reloaded, instrueret af Larry og Andy Wachowski
  • Matrix Revolutions, instrueret af Larry og Andy Wachowski
  • The Day After Tomorrow - The Day After Tomorrow, instrueret af Roland Emmerich
  • Aeon Flux - Fremtiden begynder, instrueret af Karyn Kusama
  • Charlottes Web, instrueret af Gary Winick
  • My Super Ex-Girlfriend, instrueret af Ivan Reitman
  • I Am Legend, instrueret af Francis Lawrence
  • Spider-Man 3, instrueret af Sam Raimi
  • Speed ​​Racer, instrueret af Larry og Andy Wachowski
  • The Mummy - Tomb of the Dragon Emperor, instrueret af Rob Cohen
  • Australien, instrueret af Baz Luhrmann
  • The Twilight Saga: New Moon, instrueret af Chris Weitz
  • Hunde & amp; katte - Revenge of Kitty, instrueret af Brad Peyton
  • The Twilight Saga: Eclipse, instrueret af David Slade
  • Rigtig Stål, instrueret af Shawn Levy
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Del 1, instrueret af Bill Condon
  • Slagskib, instrueret af Peter Berg - ukrediteret
  • Iron Man 3, instrueret af Shane Black
  • Elysium, instrueret af Neill Blomkamp

Skuespiller

  • De comebacks, instrueret af Tom Brady - ukrediteret
Forrige artikel Barbara Baraldi
Næste artikel Bandar Seri Begawan