Arthur Lowe

Arthur Lowe var en engelsk skuespiller.

Han er bedst kendt for rollen som kaptajn George Mainwaring i sitcom fars hær og at hans far Charles, sitcom Velsign mig far. Han vandt en BAFTA Award i 1973 for sin rolle i O Lucky Man!.

Filmografi

  • London tilhører mig, instrueret af Sidney Gilliat
  • Den Spider og flyve, instrueret af Robert Hamer
  • Digters Pub, instrueret af Frederick Wilson
  • Blåt blod, instrueret af Robert Hamer
  • Stop Tryk Girl, instrueret af Michael Barry
  • Floodtide, instrueret af Frederick Wilson
  • Den gyldne bur, instrueret af Basil Dearden
  • At leve i fred - TV-film
  • De tre musketerer - tv-serie, 3 episoder
  • Endelige udnævnelse, instrueret af Terence Fisher
  • Gilbert Harding Apropos Murder, instrueret af Paul Dickson
  • Spejlet og Markheim - kortfilm
  • Myrde Anonym - kortfilm
  • One Way Out, instrueret af Francis Searle
  • Passage af våben, instrueret af David Eadie - TV-film
  • Tilbageholdende Bride, instrueret af Henry Cass
  • En kvinde til Joe, instrueret af George Flere O'Ferrall
  • The Vale of Shadows, instrueret af Rudolph Cartier - TV-film
  • Børn af New Forest - tv-serier, episode 1
  • Breakaway, instrueret af Henry Cass
  • Murderess tillid, instrueret af Robert Day
  • Adventure Theater - tv-serier, episode 1
  • Stranger in Town, instrueret af George Pollock
  • Time i afgørelse, instrueret af C. M. Pennington-Richards
  • Den Errol Flynn Teater - tv-serier, episode 1
  • ITV Play i ugen - tv-serie, 3 episoder
  • All Aboard - tv-serier, episode 1
  • Overlad det til Todhunter - tv-serier, episode 1
  • Stormy Crossing, instrueret af C. M. Pennington-Richards
  • Drengen og broen, instrueret af Kevin McClory
  • Glencannon - tv-serier, episode 1
  • Ingen skjulested - tv-serie, 2 episoder
  • ITV Television Playhouse - tv-serie, 3 episoder
  • Coronation Street - tv-serier, 56 episoder
  • Lænestol Teater - tv-serier, 5 episoder
  • Fåreklæder, instrueret af David Goddard - TV-film
  • Følg den hest!, Instrueret af Alan Bromly
  • Røvet Bank of England, instrueret af John Guillermin
  • The Long Way Hjem - tv-serier, episode 1
  • Inde Story - tv-serier, episode 1
  • Tre Levende Wires - tv-serier, episode 1
  • Maigret - tv-serier, episode 1
  • De fem tyve af guld, instrueret af Michael Truman
  • BBC søndag-Night Play - TV-serie, episode 1
  • Z Biler - tv-serier, Episode 1
  • Dette Sporting Life, instrueret af Lindsay Anderson
  • Undskyld udtrykket - tv-serier, 36 episoder
  • Du skal sjov!, Instrueret af Michael Winner
  • Den hvide bus, instrueret af Lindsay Anderson
  • The Golden Age - tv-serier, episode 1
  • Special Agent - tv-serier, episode 1
  • Sluk lyset - tv-serie, 6 episoder
  • Fars hær - tv-serie, 80 episoder
  • Hvis ..., instrueret af Lindsay Anderson
  • Onsdag Play - TV-serie, episode 1
  • Spiller af i dag - tv-serier, episode 1
  • Verden i Ferment - tv-serier, episode 1
  • The Bed stue, instrueret af Richard Lester
  • Rogues 'Gallery - tv-serier, episode 1
  • ITV Playhouse - tv-serier, episode 1
  • Det hele går til Show - kortfilm
  • The Rise og Rise of Michael Rimmer, instrueret af Kevin Billington
  • Hun følger mig Om - TV-film
  • Jackanory - tv-serier, episode 1
  • En Gøg i reden - TV-film
  • Rookery Nook - TV-film
  • Fragmenter af Fear, instrueret af Richard C. Sarafian
  • Nogle vil, nogle vil ikke, instrueret af Duncan Wood
  • Forår og portvin, instrueret af Peter Hammond
  • Det er Tommy Cooper - tv-serier, episode 1
  • The Great uforlignelige Mr. Dickens, instrueret af Ned Sherrin - TV-film
  • Den sidste af de Kurve - tv-serier, 13 episoder
  • Læge på Store - tv-serier, 5 episoder
  • En hul masse besvær - kortfilm
  • William Webb Ellis, Er du gal? - Short Film
  • Den herskende klasse, instrueret af Peter Medak
  • Det er Murder Men er det kunst - tv-serie, 6 episoder
  • Blue Peter - tv-serier, 2 episoder
  • ITV Saturday Night Teater - tv-serier, episode 1
  • Ingen sex venligst Vi britiske, instrueret af Cliff Owen
  • O Lucky Man!, Instrueret af Lindsay Anderson
  • Lænestol 30 - TV-serie, episode 1
  • Theatre of Blood, instrueret af Douglas Hickox
  • David Copperfield - TV miniserie
  • Mand Om House, instrueret af John Robins
  • Jagt den usynlige - tv-serie, 3 episoder
  • Adolf Hitler - My Part i hans fald, instrueret af Norman Cohen
  • BBC Play Månedens - tv-serier, episode 1
  • Churchills People - tv-serier, episode 1
  • Bill Brand - tv-serier, episode 1
  • De krydrede eventyr af Tom Jones, instrueret af Cliff Owen
  • Shades of Greene - tv-serier, episode 1
  • Den Morecambe & amp; Wise Show - tv-serier, episode 1
  • The Strange Case of End of Civilization som vi kender den, instrueret af Joseph McGrath
  • Philby, Burgess og Maclean, direktør Gordon Flemyng - TV-film
  • Den Galton & amp; Simpson Playhouse - tv-serier, episode 1
  • Velsign mig far - TV-serie, 21 episoder
  • Daphne Laureola, instrueret af Waris Hussein - TV-film
  • Potter - TV-serie, 13 episoder
  • Den Plank - korte tv
  • The Lady forsvinder, instrueret af Anthony Side
  • En elskelige rogue, instrueret af Claude Whatham
  • Comedy Tonight, instrueret af Michael Mills - TV-film
  • A.J. Wentworth, BA - TV-serie, 6 episoder
  • Britannia Hospital, instrueret af Lindsay Anderson
  • Wagner - tv-serie, 2 episoder, 1983)
Forrige artikel Anden molær
Næste artikel Australske pund