ARM Netzahualcóyotl

Destroyeren Netzahualcóyotl ARM) er den skoleskibet af kadetter fra den mexicanske flåde. Skibet er den sidste enhed af klassen Gearing stadig i tjeneste og i tillæg til instruktions-opgaver bruges til kystnære patruljer til at bekæmpe narkotikahandel.

USS Steinaker

Bygningen af ​​skibet fandt sted i skibsværfter Betlehem Steel Staten islans i upstate New York, hvor dens skrog er blevet indstillet på følgesedler den 1. september 1944 og lanceret den 1 februar 1945 med navnet Steinaker, til ære for Anders Baur Steinaker en marine faldt kun tyve år 9 okt 1942 under Guadalcanal Campaign og dekoreret til hukommelsen med Navy Cross. Skibet, der trådte tjeneste i den amerikanske flåde, efter at 26 maj blev tildelt til Norfolk-baserede skiftevis sine operationer langs østkysten af ​​USA i Atlanterhavet Flåde og brugen i det sjette Flåde i Middelhavet.

Den 1. juli 1952 Skibet vendte tilbage til stedet for at blive omdannet til enheder af langtrækkende luftforsvar. Arbejdet blev udført på Norfolk Naval Shipyard som en del af en konvertering program med tolv Gearing i anti-luftskyts destroyere, efter tidligere fireogtyve andre destroyere af klassen havde været udsat for sådanne konvertering job.

Det arbejde, som så installation af ny luft søgning radar, sluttede 28 feb 1953 og det første job som en enhed af langtrækkende luftforsvar indtraf i sjette Flåde fra September 16, 1953 3 FEBRUAR 1954 al.

I 1964 Skibet gjort sin tilbagevenden til værftet for at blive udsat for en modernisering programmet FRAM skal omdannes til enheder antisubmarine. Arbejdet blev udført på Boston Navy Yard og blev afsluttet i februar 1965.

Skibet blev brugt i 1967 i to måneder i Det Røde Hav og Det Indiske Ocean. Den 26 mar 1968 forlod han Norfolk og efter passage for første gang den 31. Panamakanalen for sin første mission i Stillehavet marts og røre havnene i San Diego, Pearl Harbor, Midway, Guam og Filippinerne ankom i farvandene i Vietnam. Skibet blev tilknyttet Syvende flåde fra maj 20 til 01 Oktober, der deltager i maritim bombardement til støtte for operationer i provinserne Binh Thuan og Phu Yen for at sigtelse infiltration ad søvejen kommunistiske styrker i Sydvietnam.

Skibet vendte tilbage på østkysten af ​​USA gennem Subic Bay, Singapore, Yokosuka og Okinawa nåede Norfolk på 5 november 1968 og genoptage sine operationer i Atlanterhavet Fleet indtil 9 Jan 1970, da han blev tildelt til NATO stående flådestyrke , udførelsen af ​​denne opgave indtil den 23. juli 1970. Efter et andet job i Middelhavet, fra den 23. februar til den 23. juli 1971, og i Nordatlanten fra 10. juli til November 18, 1972 skibet blev sat i reserven den 1. juli 1973, og overført til Baltimore , hjemhavn, hvor i December 1974 fungerede han som en uddannelse skibet til US Navy Reserve. Under sine operationelle aktiviteter i den amerikanske flåde skib fik han to Battle stjerner for service i Vietnamkrigen.

  • CDR Samuel Aldo McCornock 26 Maj 1945 - August 2, 1947
  • CDR William Joseph Dimitrijevic August 2, 1947 - 24 Juli 1949
  • CDR Jackson Hunter Raymer juli 24, 1949 - November 14, 1950
  • CDR William Andrew Hunt Jr. November 14, 1950 - November 14, 1951
  • CDR Allen Boulden Register November 14, 1951 - juli 1, 1952

Arbejdet mellem 1 Juli 1952 og 28 februar, 1953

  • CDR Elphège Alfred Mailhot Gendreau, Jr. 28 Februar 1953 - November 1954
  • CDR Almer Paul Colvin November 1954 - August 1956
  • CDR Marlin Claude Hydinger August 1956 - juli 1958
  • CDR Gordon Anthony Van Riper juli 1958 - November 1959
  • CDR Herbert Julian Brown i November 1959 - maj 1961
  • CDR John Whipp Davis November 1961 - Oktober 1962
  • CDR William McGovern ottobrect 1962 - 1964
  • CDR Bert Milton Atkinson Jr. 1964 - August 12, 1965
  • CAPT John Joseph Tice III 12 August, 1965 - 8:e August 1967
  • CDR Harold Howard Sække August 8, 1967 - 31 Jul 1969
  • CDR William Clyde Earl 31 Juli 1969 - April 25, 1970
  • CDR James Frederick Willenbrink 28 APRIL 1970 - TIL 28 September 1971
  • CDR Robert Sheridan Swan September 28, 1971 - 16 februar, 1973
  • CDR Donald Wayne Whiting 16 februar 1973 - December 1974
  • CDR George Philipps December 1974 - 15 December 1976
  • CDR Albert Eugene Rieder 15 dicembre 1976-1978
  • CDR Robert Edward Johannesen 1978-29 december 1980
  • CDR Ernest Richard Seaman 29 December 1980 - 24 Februar 1982

ARM Netzahualcoyotl

24 feb, 1982, blev skibet solgt til Mexico og omdøbt til "Netzahualcóyotll" til ære for Tlatoani af Texcoco, en bystat præcolumbiansk Amerika, der på tidspunktet for den spanske erobring var en af ​​de større byer i Centralamerika, med en befolkning på cirka 24.000 indbyggere, kun overgået af Tenochtitlan; Nezahualcoyotl, som var dybt religiøs og synes tilbad én gud, regerede med stor visdom og var også kendt som digter og filosof for hans digte komme ned til os, omkring tredive kompositioner, der beskæftiger sig med temaerne død, gåde ' mand og hans guddommelige skabelse.

Skibet bærer en årlig uddannelse krydstogter med studerende på Naval mexicanske sejler fra Mexico til San Francisco i Californien.

Dens nedrustning er planlagt til 2014.

Forrige artikel Annie Wersching
Næste artikel Alexandre Colin