Apostolsk præsteembedet Camiri

Den apostolske præsteembedet Camiri er et bispedømme for den katolske kirke umiddelbart underlagt Pavestolen. I 2010 var der 120.000 døbte omkring 144.000 indbyggere. Det er i øjeblikket reguleret af biskop Francis Focardi, OFM

Territory

Bispedømmet omfatter byen Camiri, hvor katedralen i Frans af Assisi.

Det område er opdelt i 24 sogne.

Historie

Den apostolske præsteembedet Chaco blev rejst 22 MAJ 1919 med dekretet Optimo sunde Consilio den Consistorial menigheden, med territorium taget fra Stift Santa Cruz de la Sierra. Siden da blev den apostolske præsteembedet overdraget til franciskanerne i den italienske provins Toscana.

Den 12 februar, 1925 og 11 marts 1948 han afstod en del af sit område for oprettelsen af ​​den apostolske præfekturet Pilcomayo henholdsvis og den apostolske præsteembedet Chaco Paraguayo.

Den 8 feb 1952 tog navnet på Apostolsk præsteembedet Cuevo, som ændret igen 29 marts 2003 til fordel for det nuværende navn.

Cronotassi biskopper

  • Ippolito ULIVELLI, O.F.M. †
  • Angelo Cesare Vigiani O.F.M. †
  • Cesar Benedetti, O.F.M. †
  • John decimeret Pellegrini, O.F.M. †
  • Leonardo Mario Bernacchi, O.F.M. †
  • Francesco Focardi, O.F.M., fra 15 Juli 2009

Statistik

Bispedømmet i slutningen af ​​2010 ud af en befolkning på 144.000 mennesker havde døbt 120.000, svarende til 83,3% af det samlede beløb.

Forrige artikel ATP
Næste artikel Ansøgning mappe