Anime Weekend

Anime Week er titlen på en beholder på det tidspunkt årligt sendt på MTV Italien, som er præsenteret for sjælene mere eller mindre nylige eller serier, hvis rettigheder er for nylig blevet købt af italienske distributører. De er også replikeret nogle sjæle fra fortiden.

Value

MTV har demonstreret over tid et netværk italiensk mere interesseret i at foreslå sjæle ikke kun designet til at målrette børn, men også produkter til en mere voksen-mål.

Den Anime Week har en tredobbelt værdi:

  • Reklame: distributører reklamere for deres kataloger;
  • Information: Italiensk fans holde sig ajour på nyheder og vurdere, inden de køber en kvalitet af et produkt, de er interesseret i;
  • kulturelle sjæle bliver produceret relativt nylig i Japan kan tage pulsen på moderne animation øst og få et indtryk af de nye teknikker og mode.

I udgaven 2006 præsenteres, samt previews af flere serier, spillefilm og tv er temmelig vanskeligt at se, såsom Grave af Fireflies. I samme år, også i tidsplanen anime Ugens MTV reklamerer et program, The Final Fu, en amerikansk reality show, som havde lidt eller intet at gøre med den pågældende begivenhed, og nogle andre, der var kun indirekte relateret til det, fordi det relateret til japansk kultur og animation i almindelighed.

Anime præsenteret

2005 Edition

I den første udgave, der luftes i ugen mellem mandag, 5 SEPTEMBER og søndag, den 11. september til en samlet varighed på omkring 27 timers programmering, har de foreslået i alt 40 serier; af disse 3 Tenbatsu Angel Rabbie, Fist of the North - Trilogien og i-ønsker du var her - jeg ønsker du var her, sendes i fuld, mens den anden 37 præsenteres kun en enkelt episode, som regel den første. Største handelspartner af begivenheden er udgiveren Shin Vision, de i alt 40 sjæle programmerede tilskud broadcast rettigheder til 26 titler; de resterende 14 er licenseret af Yamato Video, Dynit og Beez Entertainment.

Mandag, september 5, 2005

  • 15:00 til 15:30: Kaptajn Harlock SSX - Episode 1
  • 0:00 til 00:30: Tenbatsu Angel Rabbie - ØAV!
  • 0:30 til 01:00: Pretear: Legend of den nye Snehvide - Episode 1

Tirsdag september 6, 2005

  • 15:00 til 15:30: De fem Samurai - Legenden om Kejser skinner - ØAV Episode 1
  • 22:30 til 00:00: Fist of the North - Trilogien - Episode 1: hjemsøgt by
  • 0:00 til 00:30: Saikano - Episode 1
  • 0:30 til 01:00: Texhnolyze - Episode 1

ONSDAG 7 september, 2005

  • 15:00 til 15:30: Registrering af Lodoss War - Episode 1
  • 22:30 til 00:00: Fist of the North - Trilogien - Episode 2: Den forbudte teknik
  • 0:00 til 00:30: Gunslinger Girl - Episode 1
  • 0:30 til 01:00: Heat Guy J - Episode 1

Torsdag September 8, 2005

  • 15:00 til 15:30: to af en slags - Episode 1 Del
  • 09:00 p.m. til 09:30 p.m .: Rahxephon - Montering episoder 1 og 2
  • 21:30 til 22:00: Giant Robot - OVA episode 4
  • 10:00 til 22:30: Night Warriors: Darkstalkers Revenge - Episode 1
  • 22:30 til 00:00: Fist of the North - Trilogien - Episode 3: Når en mand tager sig af sorg
  • 0:00 til 00:30: Arjuna - Pigen earth - Episode 1
  • 0:30 til 01:00: L / R Licenseret af Royalties - Episode 1

Fredag ​​9 September, 2005

  • 10:30 til 23:00: DNA² - Episode 1
  • 23:00 til 23:30: Burn-up Overskydende - Episode 1
  • 23:30 til 00:00: JoJo s Bizarre Adventure - Episode 1
  • 0:00 til 00:30: Godannar - Episode 1
  • 0:30 til 01:00: Venligst Lærer! - Episode 1
  • 1:00 til 01:30: Gunparade Marts - Episode 1
  • 1:30 til 02:00: Mirage af Blaze - Episode 1

Lørdag 10 September, 2005

  • 19:00 til 07:30 p.m .: .hack // SIGN - Episode 1
  • 19:30 til 20:30: Street Fighter II Victory
  • 20:30 til 22:30: i-ønsker du var her - jeg ønsker du var her - ØAV
  • 10:30 til 23:00: Indledende D - Montage af forskellige episoder
  • 23:00 til 23:30: Jeg vil / CKBC: Jeg vil / Crazy Kouzu Basketball Klub - Episode 1
  • 23:30 til 00:00: Dokkoider - Episode 1
  • 0:00 til 00:30: Gad Guard - Episode 1
  • 0:30 til 01:00: Haibane Renmei - Episode 1
  • 1:00 til 01:30: Ikki Tousen - Episode 1
  • 1:30 til 02:00: Hellsing - Episode 1

Søndag september 11, 2005

  • 20:30 til 21:00: casshern, Android dreng - Episode 1
  • 21:00 til 09:30 p.m .: Ayashi ingen Ceres - Episode 1
  • 21:30 til 22:00: Witch Hunter Robin - Episode 1
  • 10:00 til 22:30: FLCL - Episode 1
  • 10:30 til 23:00: Soul Taker - Episode 2
  • 23:00 til 23:30: Kenshin, vandre samurai - minder fra fortiden - ØAV Episode 1
  • 23:30 til 00:00: Samurai Deeper Kyo - Episode 1

2006-udgaven

Den anden udgave, udsendt i ugen mellem mandag 25 SEP og søndag, 1. oktober, har en lidt kortere end de foregående år, men ser programmeringen af ​​et større antal værker episodisk: 7 ud af 37 titler; også sænke antallet af sjæle der præsenteres i deres oprindelige sprog og tekstede: 10 versus 19 udgave 2005. I modsætning til den tidligere udgave, begivenheden ser den fuldstændige mangel udgiveren Shin Vision, som byder på endnu en serie , og de vigtigste modstykke til MTV-initiativet bliver Dynit, der ejer rettighederne til 25 af de 37 sjæle overførte; de resterende 12 er licenseret af Yamato Video og Beez Entertainment.

Mandag September 25, 2006

  • 22:30 til 00:30: Grave af Fireflies - Film

Tirsdag 26 september, 2006

  • 21:00 til 22:30: Beck: Mongolsk Chop Squad - Episode 1, 2 og 3
  • 22:30 til 23:30: Manie-Manie - Tales of labyrinten - Film
  • 23:30 til 00:00: Negadon, uhyret fra Mars - Film
  • 0:00 til 00:30: Projekt Arms - Episode 1
  • 0:30 til 01:00: Kakurenbo - ØAV

Onsdag, 27 september, 2006

  • 21:00 til 23:00: Yu Yu Hakusho - The Warriors Hell - Film
  • 23:00 til 23:30: Babel II: The Legend - ØAV Episode 1
  • 23:30 til 00:00: Mao Dante - Episode 1
  • 0:00 til 00:30: Devil Lady - Episode 1
  • 0:30 til 01:00: Pet Shop af rædsler - ØAV Episode 1
  • 1:00 til 01:30: Boogiepop Phantom - Episode 1
  • 1:30 til 02:00: Eatman - Episode 1

Torsdag, 28 september, 2006

  • 21:00 til 21:30: Den uovervindelig Daitarn 3 - Episode 1
  • 21:30 til 22:00: Conan, drengen i fremtiden - Episode 1
  • 10:00 til 22:30: Lum, rummet pige - Episode 185
  • 22:30 til 00:30: Spriggan - Film
  • 0:30 til 01:00: Tekkaman - Episode 1
  • 1:00 til 01:30: Daltanious - Episode 1
  • 1:30 til 02:00: Baldios - The Space Warrior - Episode 1

FREDAG 29 September, 2006

  • 21:00 til 09:30 p.m .: Ghost i Shell: Stand Alone Complex - Episode 1
  • 21:30 til 22:00: Planetes - Episode 1
  • 10:00 til 22:30: Platinumhugen Ordian - Episode 1
  • 10:30 til 23:00: Greven af ​​Monte Cristo - Episode 1
  • 23:00 til 23:30: Serial eksperimenter ligget - Episode 1
  • 23:30 til 01:30: Alexander The Movie - Film

Søndag 1 okt, 2006

  • 14:00 til 02:30 p.m .: Astro Boy - Episode 1
  • 14:30 til 03:00 p.m .: Maison Ikkoku - Episode 1
  • 21:00 til 09:30 p.m .: Nana - Episode 1
  • 21:30 til 22:00 Eureka 7 - Episode 1
  • 10:00 til 22:30: Noein - Episode 1
  • 10:30 til 23:00: Jeg Mit Mig! Strawberry Æg - Episode 1
  • 23:00 til 23:30: Jigoku shōjo - Episode 1
  • 23:30 til 00:00: Fate / ophold nat - Episode 1
  • 0:00 til 00:30: Glas Ingen Kantai - Episode 4
  • 0:30 til 01:00: Jester The Adventurer - Episode 1
  • 1:00 til 01:30: Futakoi Alternativer - Episode 1
Forrige artikel Antonio Servadei
Næste artikel Apoptose