Angelo Gregucci

Angelo Gregucci Adam er en fodboldtræner og tidligere italienske fodboldspiller, rolle forsvarer.

Karriere

Spiller

Han debuterede i Serie C1 med Taranto, så militære fire sæsoner i Serie C2 nell'Alessandria, før de går til Lazio. Med Biancocelesti spillede syv sæsoner i træk, før du bære skjorten i Torino i et år og derefter afslutte sin karriere på Reggiana, hvor han spillede fire sæsoner.

Træner

Start fra assistenttræner i Reggiana. I 2000 Viterbo parret med Giuliano Dell'Orto, men blev fyret, og oplevelsen slutter efter et par måneder. I 2001 går til Fiorentina, hvor han blev vice Mancini, indtil sin fratræden fandt sted den 11. januar 2002: på dette tidspunkt med en anden stedfortræder, Chiarugi, er det fortsat i tre dage til at lede holdet i kampen med Chievo, indtil fremkomsten af Ottavio Bianchi.

I 2002 overtog han som træner i driften af ​​Legnano, og i 2003 går til Serie B med Venedig, der fører holdet til slutspillet frelse med Bari. Den 11. oktober 2004 kl Salernitana i Serie B, som vandt frelse. Sommeren 2005 ankommer i Serie A på Lecce. Starten er negativ, og efter bare fem spil, hvor kun indsamler en uafgjort og fire nederlag, med den næstsidste hold i den liga blev fyret den 26. september.

Den 3. oktober 2006, efter at fritagelsen Giancarlo Camolese, bliver hun ny træner for Vicenza, holdet af hvidt og stiger igen fra den næstsidste sted frem til midten af ​​bordet: på tidspunktet for hans ankomst Vicenza havde et punkt i fem dage, vil afslutte sæsonen elvte. Guides Berici til frelse i de to på hinanden følgende mesterskaber.

Jun 5, 2009, i en erklæring på sin officielle hjemmeside, at Atalanta meddeler, at han ansat som træner, erstatter Luigi Delneri.

Efter en negativ start på sæsonen, hvor det gennemgår fire på hinanden følgende nederlag i de første fire løb fører op til holdet at være sidste med 0 point i klassementet, er 21 September fyret som træner for Atalanta efter tunge nederlag til 4 til 1 imod Bari, den fjerde i træk. Bekræfter sin manglende følelse med ligaen, hvorfor det har en ulønsomt rekord har coachet to forskellige hold får ingen vinder, en uafgjort og otte nederlag.

Den 3. oktober 2010 var han hyret af Sassuolo, erstatter dell'esonerato Daniele Arrigoni. Den 9. maj 2011, efter nederlaget på i kampen med Piacenza, der førte holdet i nedrykningsstregen, Gregucci blev fyret og erstattet af Paolo Mandelli, træner for Primavera.

Den 8 januar, 2012 blev han hyret af Reggina i stedet for Breda. 31. januar får første sejr ved roret i den calabriske mod Gubbio 3-1. Det blev fyret af klubben amaranth April 14, 2012, efter lodtrækningen med Crotone.

Den August 12, 2012 går til Manchester City, ledet af Roberto Mancini, og han fungerer som teknisk rådgiver. Den 15 maj 2013 forlader klubben sammen fritagelse Mancini.

Den 26 Jan 2014 tilbage til coache Salernitana stedet dell'esonerato Perrone. I slutningen af ​​sæsonen, nægter at forny kontrakten med Salernitana.

Den 1. juli blev han ansat som træner for CASERTANA, dannelsen af ​​Pro League., Formanden for CASERTANA, Giovanni Lombardi, fritager den 24 November 2014 Gregucci sostituiendolo med Salvatore Campilongo.

Resultater

Træner

Club

Nationale konkurrencer
  • Italienske Pro League Cup: 1
Forrige artikel Alberto Vivian
Næste artikel Adolf Bastian