71. Venedig International Film Festival

Den 71. udgave af Venedig Film Festival fandt sted i Venedig fra den 27. august til at 6. september blev 2014. I år instrueret af Alberto Barbera og organiseret af Biennalen forsæde af Paolo Baratta.

Gudmor for begivenheden var den italienske skuespillerinde Luisa Ranieri. Åbningen film af festivalen var Birdman, direktør Alejandro González Iñárritu.

The Golden Lion blev tildelt en due sad på en gren reflektere over eksistensen af ​​Roy Andersson.

Juryer

Den internationale jury af det 71. Venedig International Film Festival er komponeret af:

Jury af det officielle sektion

  • Alexandre Desplat - Præsident
  • Joan Chen
  • Philip Gröning
  • Jessica Hausner
  • Jhumpa Lahiri
  • Sandy Powell
  • Tim Roth
  • Elia Suleiman
  • Carlo Verdone

Jury af "Horizons"

  • Ann Hui - Formand
  • Moran Atias
  • Pernilla August
  • David Chase
  • Mahamat-Saleh Haroun
  • Roberto Minervini
  • Alin Tasciyan

Jury af "Premio Venezia Opera Prima Luigi De Laurentiis"

  • Alice Rohrwacher - Præsident
  • Lisandro Alonso
  • Ron Mann
  • Vivian Qu
  • Razvan Radulescu

Hovedafsnit

Film i konkurrence

  • The Cut Fatih Akın
  • En Pigeon sad på en filial Reflekterende på Eksistensen af ​​Roy Andersson
  • 99 Homes af Ramin Bahrani
  • Tales of Rakhshan Bani-Etemad
  • Den Rancon af herligheder Xavier Beauvois
  • Hungry Hearts af Saverio Costanzo
  • Le dernier coup de Marteau Alix Delaporte
  • Pasolini Abel Ferrara
  • Manglehorn David Gordon Green
  • Birdman af Alejandro González Iñárritu
  • Tre hjerter af Benoît Jacquot
  • Postbudet har White Nights Andrei Konchalovsky
  • Den unge fabelagtige Mario Martone
  • Sivas Kaan Müjdeci
  • Anime Black Francis Munzi
  • God Kill Andrew Niccol
  • Lænd des hommes David Oelhoffen
  • The Look of Silence Joshua Oppenheimer
  • Brande på Plain af Shinya Tsukamoto
  • Rød Amnesia Wang Xiaoshuai

Film ud af konkurrencen

  • Ord med Gods af Guillermo Arriaga, Emir Kusturica, Amos Gitai, Mira Nair, Warwick Thornton, Hector Babenco, Bahman Ghobadi, Hideo Nakata, Alex de la Iglesia
  • Hun er sjovt, at vejen af ​​Peter Bogdanovich
  • Kæreste Peter Ho-søn Chan
  • Olive Kitteridge Lisa Cholodenko
  • Begrave Ex Joe Dante
  • Perez. Edoardo De Angelis
  • Suppen af ​​djævelen af ​​Davide Ferrario
  • Øresund og Fury af James Franco
  • Tsili Amos Gitai
  • Forhandlingerne om Sabina Guzzanti
  • Den gyldne æra af Ann Hui
  • Hwajang af Im Kwon-taek
  • Den ydmyget af Barry Levinson
  • Den gamle mand i Belem ved Manoel de Oliveira
  • Boxtrolls - De magiske kasser Anthony Afbryd og Graham Annable - animeret film
  • Nymphomaniac bind II af Lars von Trier - udvidet version

Dokumentarfilm

  • Italien en dag med Gabriele Salvatores
  • I kælderen af ​​Ulrich Seidl

Horizons

  • Theeb Naji Abu Nowar
  • Line of Credit Salome Alexi
  • Nådesløst Michele Alhaique
  • Cymbeline Michael Almereyda
  • Livet uanstændigt Renato De Maria
  • Nær død oplevelse af Benoit Delepine og Gustave Kervern
  • Realité Quentin Dupieux
  • Ich seh, Ich seh Veronika Frank og Severin Fiala
  • Hill of Freedom of Hong Sangsoo
  • Bypass af Duane Hopkins
  • Formanden for Mohsen Makhmalbaf
  • Jackie & amp; Ryan Ami Canaan Mann
  • Belluscone - En siciliansk historie Franco Maresco
  • Nebats Elchin Musaoglu
  • Himlen ved, hvad Josh Safdie og Ben Safdie
  • Det er de regler Ognjen Svilicic
  • Retten i Chaitanya Tamhane

Kortfilm

  • Barnet Ali Asgari
  • Ferdinand Knapp Andrea Baldini
  • Great Heat Tao Chen
  • Mademoiselle Guillame Gouix
  • Castillo y el armado Pedro Harres
  • Daglige brød Idan Hubel
  • Foregribelse af maj Simone Massi
  • 3/105 Avelina Prat og Diego Opazo
  • Maryam Sidi Saleh
  • Artikel af Adrian Sitaru
  • Apokryfe skrifter var Brendan Sweeny
  • Cams Carl-Johan Westregård
  • I overarbejde Rami Yasin

Ud af konkurrence

  • Jeg er med hustru Antonio Augugliaro, Gabriele Del Grande, Khaled Soliman at Nassiry
  • Løft dig op af Ramin Bahrani
  • Foregribelse af maj Simone Massi

Uafhængige, parallelle sektioner

Internationale Critics 'Week

Konkurrence

  • En kiste til at begrave Xin Yukun
  • Dancing med Mary Ivan Gergolet
  • Ophidset i midten af ​​ingenting Nguyễn Hoàng Điệp
  • Søn af ingen af ​​Vuk Ršumović
  • Clay Stéphane Demoustier
  • Villa Touma Suha Arraf
  • Hjerte knust Timm Kröger

Særlige arrangementer ud af konkurrencen

  • Melbourne Nima Javidi
  • Appelsiner og hammer Diego Bianchi

Dage

Officiel Selection

  • El 5 de talleres Adrián Biniez
  • Tilbage i Havana af Laurent Cantet
  • Før jeg Disappear Shawn Christensen
  • Lugten af ​​os af Larry Clark
  • Messi Alex de la Iglesia
  • Vores drenge Ivano de Matteo
  • Den Nuits d'ete Mario Fanfani
  • Hjem til Felice Farina
  • Metamorfoser Christophe Honoré
  • Mellem 10 og 12 Peter Hoogendoorn
  • En på én af Kim Ki-duk
  • Den Farewell Party Sharon Maimon, Tal Granit
  • Den goob Guy Myhill
  • Labour of Love af Adityavikram Sengupta
  • De er flygtet Jukka Pekka Valkepaa

Særlige arrangementer

  • 9x10 Ninety Marco Bonfanti, Branko Schmidt, Alina Marazzi, Pietro Marcello og Sara Fgaier, Giovanni Piperno, Constance Quatriglio, Paola Randi, Alice Rohrwacher, Roland Sejko
  • Showet MAS gå videre til Ra di Martino
  • Manglen på Masbedo
  • Fem stjernet Keith Miller

Projekt Kvinders Tales

  • Spark Lys og So Yong Kim
  • Nogen af ​​Miranda juli

Lux-prisen

  • Klasse Enemy Rok Bicek
  • Ida Paweł Pawlikowski
  • Barndomsveninder Céline Sciamma

Præmierne

Awards i den officielle udvælgelse

  • Gyldne Løve for bedste film: En Pigeon sad på en filial Reflekterende på Eksistensen af ​​Roy Andersson
  • Silver Lion for Bedste Instruktør: The Postman s White Nights Andrei Konchalovsky
  • Grand Jury Prize: The Look of Silence Joshua Oppenheimer
  • Coppa Volpi for bedste mandlige hovedrolle: Adam Driver til Hungry Hearts
  • Coppa Volpi for bedste kvindelige hovedrolle: Alba Rohrwacher for Hungry Hearts
  • Golden Osella for bedste manuskript: Tales of Rakhshan Bani-Etemad
  • Marcello Mastroianni Award, en skuespiller eller skuespillerinde: Romain Paul Le dernier coup de marteau
  • Special Jury Prize: Sivas Kaan Müjdeci

Karriere Awards

  • Gyldne Løve for Lifetime Achievement: Thelma Schoonmaker og Frederick Wiseman
  • Award Jaeger-LeCoultre Glory til Filmskaberen James Franco

Horizons

  • Horizons Award for bedste film: Retten i Chaitanya Tamhane
  • Horizons Award for Bedste instruktør: theeb Naji Abu Nowar
  • Special Jury Prize Horizons: Belluscone - En siciliansk historie Franco Maresco
  • Horizons Award for bedste mandlige hovedrolle: Emir Hadzihafizbegovic for det er de regler
  • Horizons Award for bedste kortfilm: Maryam Sidi Saleh

Premio Venezia Opera Prima "Luigi De Laurentiis"

  • Retten i Chaitanya Tamhane

Collateral Awards

  • FIPRESCI Præmie:
    • Bedste Film i Venedig 71 The Look of Silence Joshua Oppenheimer
    • Bedste Film Horizons og internationale Critics 'Week på Nicije DETE - Søn ingen af ​​Vuk Ršumovic
  • Europa Cinemas Label i Vores drenge Ivano de Matteo
  • Mus guld i The Look of Silence Joshua Oppenheimer
  • Sølv mus Olive Kitteridge Lisa Cholodenko
  • Queer Lion Les Nuits d'été af Mario Fanfani
  • SIGNIS Award: i Loin des hommes David Oelhoffen
    • Særlig omtale til 99 Homes Ramin Bahrani
  • Præmie Francesco Pasinetti:
    • Bedste Film Anime Black Francis Munzi
    • Bedste spillere: Elio Germano og Alba Rohrwacher
    • Bedste instruktør Saverio Costanzo for Hungry Hearts
    • Særlig omtale til Pierfrancesco Favino
  • Golden Lion Agiscuola til Biograf: Birdman i Alejandro González Iñárritu
  • Biograf for UNICEF: Hungry Hearts af Saverio Costanzo
  • Premio Arca Cinemagiovani til lænd Des Hommes David Oelhoffen
    • Bedste Film Belluscone - En siciliansk historie Franco Maresco
  • CICAE - Cinema of Art og Essai Heaven Knows Hvad af Josh Safdie og Ben Safdie
  • Interfilm Award - Award for fremme af interreligiøs dialog til Loin Des Hommes David Oelhoffen
  • Magic Lantern prisen i Le dernier coup de Marteau Alix Delaporte
  • Præmie til FEDIC jeg er med hustru Antonio Augugliaro, Gabriele Del Grande og Khaled Soliman Al Nassiry
    • Særlig omtale til Italien i en dag med Gabriele Salvatores
  • Pris til Brian Mita Tova - The Farewell Party Tal Granit og Sharon Maimon
  • Future Film Festival Digital Award ved Birdman af Alejandro González Iñárritu
  • Grøn Drop Award i Belye Nochi pochtalona Alekseya Tryapitsyna Andrei Konchalovsky
  • Award Åben for Ra di Martino
  • Far Nazareno Taddei Award i Birdman af Alejandro González Iñárritu
  • Award Kvalitet Skærme Anime Black Francis Munzi
  • Den mest innovative Award Budget i Italien i en dag med Gabriele Salvatores
  • Award Gillo Pontecorvo showet mas gå videre til Ra di Martino
  • Unge Jury Prize for Vittorio Veneto Film Festival i 99 Homes Ramin Bahrani
    • Særlig omtale Opera The First Cut Fatih Akın
    • Bedste Skuespiller for Elio Germano
  • Soundtrack Award Stjerner:
    • Kritikere Award Alexandre Desplat
    • Award for bedste soundtrack i Birdman af Alejandro González Iñárritu
  • Audience Award "RaroVideo" - Critics 'Week Nicije DETE - Søn ingen af ​​Vuk Ršumovic
  • Awards Fedeora
    • Venedig Dage Forfattere
      • Bedste Film i One on One af Kim Ki-duk
      • Best New Director Aditya Vikram Sengupta for Asha Jaoar Majhe - Labour of Love
    • Internationale Critics 'Week
      • Bedste Manuskriptforfatter Vuk Ršumovic for Nicije DETE - Søn none
      • Bedste Film blafrer i Middle of Nowhere til Nguy? N Hoàng af? P
  • Venezia 71 - Award for bedste europæiske film af Middelhavet i The Look of Silence Joshua Oppenheimer
Forrige artikel 2010 Stanley Cup finaler
Næste artikel 30 sekunder tilbage