70th Venice International Film Festival

Den 70. udgave af Venedig Film Festival fandt sted i Venedig, Italien, fra august 28 - SEPTEMBER 7 2013 instrueret af Alberto Barbera og organiseret af Biennalen forsæde af Paolo Baratta.

Gudmor for begivenheden var den italienske skuespillerinde og model Eva Riccobono. Åbningen film af festivalen var Gravity, instrueret af Alfonso Cuarón.

For at fejre 70-års udgave af Venedig Biennalen festivalen skabte projektet "Venedig 70 - Future Reloaded". 70 filmskabere fra hele verden har lavet en kortfilm i total kreativ frihed.

The Golden Lion blev tildelt Sacro GRA Gianfranco Rosi.

Juryer

Den internationale jury af den 70. Venedig International Film Festival er komponeret af:

Jury af det officielle sektion

  • Bernardo Bertolucci - Præsident
  • Andrea Arnolds
  • Renato Berta
  • Carrie Fisher
  • Martina Gedeck
  • Pablo Larrain
  • Virginie Ledoyen
  • Ryuichi Sakamoto
  • Jiang Wen

Jury af "Horizons"

  • Paul Schrader - Præsident
  • Catherine Corsini
  • Leonardo Di Costanzo
  • Golshifteh Farahani
  • Frédéric Fonteyne
  • Ksenia Rappoport
  • Amr Waked

Jury af "Premio Venezia Opera Prima Luigi De Laurentiis"

  • Haifaa al-Mansour - Præsident
  • Alexei German Jr.
  • Geoffrey Gilmore
  • Ariane Labed
  • Răzvan Rădulescu
  • Maria Sole Tognazzi
  • Amat Escalante

Hovedafsnit

Film i konkurrence

  • Ex-Stouh Merzak Allouache
  • Den frygtløse Gianni Amelio
  • Miss Vold af Alexandros Avranas
  • Tracks - gennem ørkenen John Curran
  • Via Castellana Bandiera Emma Dante
  • Tom på Farm Xavier Dolan
  • Guds barn af James Franco
  • Philomena Stephen Frears
  • Jalousi af Philippe Garrel
  • The Zero Theorem af Terry Gilliam
  • Ana Saudi Amos Gitai
  • Under huden på Jonathan Glazer
  • Joe David Gordon Green
  • Politiet Officer hustru af Philip Gröning
  • Han får færten af ​​Hayao Miyazaki
  • Parkland Peter Landesman
  • The Unknown Kendt Errol Morris
  • Sacro GRA Gianfranco Rosi
  • Night Moves Kelly Reichardt
  • Jiao Du Tsai Ming-Liang

Film ud af konkurrencen

  • Kaptajn Harlock Shinji Aramaki
  • Gravity af Alfonso Cuarón
  • Moebius Kim Ki-duk
  • Locke Steven Knight
  • Yurusarezaru mono Sang-il Lee
  • Wolf Creek 2 Greg McLean
  • Die Andere Heimat - Chronik einer Sehnsucht Edgar Reitz
  • Canyons af Paul Schrader
  • Sikke et mærkeligt navn var Frederik af Ettore Scola
  • Walesa, Man of Hope af Andrzej Wajda og Ewa Brodzka
  • Et løfte af Patrice Leconte
  • Sommer '82 Da Zappa kom til Sicilien af ​​Salvo Cuccia
  • Pine Ridge Anna Eborn
  • Armstrong Lie Alex Gibney
  • Indløsning af Miguel Gomes
  • Ukraine er ikke et bordel Kitty Grøn
  • Suspense Constance Quatriglio
  • Amazonia af Thierry Ragobert
  • Stemmen af ​​Mario Berlinguer sjette og Teho Teardo
  • 'Til Madness Do Us Part Wang Bing
  • På Berkeley Frederick Wiseman

Horizons

  • Hvad er der tilbage af Valeria Allievi
  • Lillebror af Serik Aprymov
  • Tredje gang Enrico Maria Artale
  • Je m'appelle Hmmm ... Agnès B.
  • Døden for Unicorn Riccardo Bernasconi og Francesca Reverdito
  • Kush af Shubhashish Bhutiani
  • Toutes Les Belles choses Cecile Bicler
  • En tanke Kalasnikov Giorgio Bosisio
  • Eastern Boys Robin Campillo
  • Palo Alto Gia Coppola
  • Ruin af Amiel Courtin-Wilson og Michael Cody
  • Aningaaq Jonas Cuarón
  • Blanco Ignacio Gatica
  • Den Audition Michael Haussman
  • Fisk & amp; Kat Shahram Mokri
  • Vi er de bedste! Lukas Moodysson
  • Wolfschildren Rick Ostermann
  • Med Windows Small Houses of Bülent Öztürk
  • La vida Despues David Pablos
  • Algunas chicas Santiago Palavecino
  • Medeas
  • Still Life by Uberto Pasolini
  • Hen Manel Raga
  • Lille hjemland Alexander Læbestift
  • Den første sne i Andrea Segre
  • Minesh af Shalin Sirkar
  • Hvorfor har du ikke spille i helvede? Zion I
  • Stillestående vand af Xiaowei Wang
  • Sakramente Ti West
  • Cold Snap Leo Woodhead
  • BALLKONI af Lendita Zeqiraj

Uafhængige, parallelle sektioner

Internationale Critics 'Week

  • L'Armée du Salut Abdellah Taia
  • Återträffen Anna Odell
  • Las Ninas Quispe Sebastián Sepúlveda
  • Razredni sovražnik Rok Bicek
  • Hvid Skyggen af ​​Noaz Deshe
  • Zoran, min idiot nevø af Matthew Oleotto
  • The Art of Happiness Alexander Rak
  • Las analfabetas Moisés Sepúlveda

Dage

  • Fremmedgørelse af Milko Lazarov
  • La belle vie Jean Denizot
  • Bethlehem Yuval Adler
  • Gerontophilia Bruce LaBruce
  • Khawana Sean Gullette
  • Unge Rebels - kill your darlings John Krokidas
  • Koksuz Deniz Akçay Katıksız
  • Maj i sommeren Cherien Dabis
  • Min klasse af Daniel Gaglianone
  • Den reconstruccion Juan Taratuto
  • Geung er Juno Mak
  • Siddharth Richie Mehta
  • Døren til Ava Duvernay - kortfilm
  • Kvinder Vucciria af Hiam Abbass - kortfilm
  • Julia J. Jackie Baier
  • Venedig sparer Serena Nono
  • Dommeren Paolo Zucca
  • Bodas de tres mas Javier Ruiz Caldera
  • Lenny Cooke Benny Safdie og Joshua Safdie

Præmierne

Awards i den officielle udvælgelse

  • Gyldne Løve for bedste film: Sacred GRA Gianfranco Rosi
  • Silver Lion for bedste instruktør: Miss Vold af Alexandros Avranas
  • Special Jury Prize: Jiao Du Tsai Ming-Liang
  • Coppa Volpi for bedste mandlige hovedrolle: Themis Panou for Miss Vold
  • Coppa Volpi for bedste kvindelige hovedrolle: Elena Cotta til en gade i Palermo
  • Golden Osella for bedste manuskript: Steve Coogan og Jeff Pope for Philomena
  • Marcello Mastroianni Award, en skuespiller eller skuespillerinde: Tye Sheridan til Joe
  • Special Jury Prize: Hustruen til en polititjenestemand med Philip Gröning

Karriere Awards

  • Gyldne Løve for Lifetime Achievement: William Friedkin
  • Award Jaeger-LeCoultre Glory til Filmskaberen: Ettore Scola
  • Persol: Andrzej Wajda
  • L'Oreal Paris-prisen for biograf: Eugenia Costantini

Horizons

  • Horizons Award for bedste film: Eastern Boys Robin Campillo
  • Horizons Award for Bedste instruktør: Uberto Pasolini Stilleben
  • Særlig pris for juryen Horizons: Ruin af Michael Cody og Amiel Courtin-Wilson
  • Særlig Orizzonti prisen for innovativt, til: Mahi går Gorbeh Shahram Mokri
  • Horizons Award for bedste kortfilm til: Kush af Shubhashish Bhutiani

Premio Venezia Opera Prima "Luigi De Laurentiis"

  • Hvid Skyggen af ​​Noaz Deshe

Collateral Awards

  • Internationale Critics 'Week på Zoran, min idiot nevø Matthew Oleotto
  • FIPRESCI Præmie:
    • Bedste Film Venedig 70 til Tom på Farm Xavier Dolan
    • Bedste Film Horizons og internationale Critics 'Week på Återträffen Anna Odell
  • Europa Cinemas Label i La belle vie Jean Denizot
    • Special Mention til fremmedgørelse af Milko Lazarov
  • Mus guld Philomena Stephen Frears
    • Særlig omtale til Jiaoyou af Tsai Ming-Liang
  • Mus sølv ved Berkeley Frederick Wiseman
    • Særlig omtale til Die andere Heimat Edgar Reitz
  • Queer Lion Philomena Stephen Frears
  • SIGNIS Award: Philomena Stephen Frears
    • Særlig omtale til Ana Saudi Amos Gitai
  • Præmie Francesco Pasinetti
    • Bedste Film Still Life by Uberto Pasolini
    • Bedste spillere: Elena Cotta, Alba Rohrwacher og Antonio albanske
    • Særlig omtale til Maria Rosaria Omaggio Walesa i filmen. Man of Hope
    • Særlig omtale til tredje gang Enrico Maria Artale
  • Golden Lion Agiscuola Sacro GRA Gianfranco Rosi
    • Biograf for UNICEF til Philomena Stephen Frears
  • Premio Arca Cinemagiovani Miss Vold af Alexandros Avranas
  • Prix ​​"CIVITAS VITAE - Making levetiden ressource for social samhørighed" i Still Life by Uberto Pasolini
  • Prix ​​CICT-UNESCO "Enrico Fulchignoni" På Berkeley i Frederick Wiseman
  • Christopher D. Smithers Foundation Award til Joe David Gordon Green
  • CICAE - Cinema for Kunst og Essai en Still Life by Uberto Pasolini
  • Interfilm Award - Award for fremme af interreligiøs dialog til Philomena Stephen Frears
  • Laterna Magica-prisen på The frygtløse Gianni Amelio
  • Award FEDIC Zoran, min idiot nevø af Matthew Oleotto
    • Særlig omtale til The Art of Happiness Alexander Rak
  • Mimmo Rotella Foundation Award til The frygtløse Gianni Amelio
  • Pris til Brian Philomena Stephen Frears
  • Future Film Festival Digital Award ved overtrædelsens Alfonso Cuarón
  • Award Green Drop i Ana Saudi Amos Gitai
  • Award Åben for Serena Nonoper at redde Venedig
  • Award Lina Mangiacapre i Via Castellana Bandiera Emma Dante
    • Særlig omtale til forrædere Sean Gullette og kvinder af FEMEN gruppen for dokumentarfilm Ukraina Det Bordel Kitty Grøn
  • Far Nazareno Taddei Award Philomena Stephen Frears
  • Award Kvalitet Skærme Zoran, min idiot nevø af Matthew Oleotto
  • ITALIEN-DK Creative Industries Award - Best Innovative budget
    • Tredje gang Enrico Maria Artale
    • Medeas Andrea Pallaoro
    • Kush af Shubhashish Bhutiani
  • Gillo Pontecorvo Prize - Rainbow Latino
    • Bedste film latin taler til med tilbageholdt åndedræt Constance Quatriglio
  • Gillo Pontecorvo Prize - Kunst og Industri i Walter Veltroni
  • Unge Jury Prize for Vittorio Veneto Film Festival Philomena Stephen Frears
    • Særlig omtale til Opera Prima Via Castellana Bandiera Emma Dante
  • Soundtrack Award Stjerner
    • Award for bedste soundtrack til en gade i Palermo Emma Dante
    • Særlig pris for bedste skuespiller i moderne Ryuichi Sakamoto
  • Miljøpris WWF i Amazonia 3D Thierry Ragobert
  • Audience Award "RaroVideo" - Critics 'Week på Zoran, min idiot nevø af Matthew Oleotto
  • Awards Fedeora
    • Venedig Dage Forfattere
      • Bedste film i Bethlehem Yuval Adler
      • Bedste nye direktør i Milko Lazarov for fremmedgørelse
      • Nævn særlige kors La belle vie Jean Denizot
    • Internationale Critics 'Week
      • Bedste Film i klasse Enemy Rok Bicek
      • Award for bedste cinematografi på Inti Briones Las Niñas Quispe Sebastián Sepúlveda
      • Special Mention til Giuseppe Battiston til Zoran, min idiot nevø af Matthew Oleotto
      • Særlig omtale til Anna Odell for alt det arbejde, der udføres i Återträffen
  • Venezia 70 - Award for bedste europæiske film af Middelhavet til Miss Vold af Alexandros Avranas
  • Premio Bianchi Enzo d'Alo
Næste artikel 2014 WTA Tour