69. Venedig International Film Festival

Den 69. udgave af Venedig Film Festival fandt sted i Venedig, Italien, fra 29 August - 8 SEPTEMBER 2012, instrueret af Alberto Barbera og organiseret af Biennalen forsæde af Paolo Baratta.

Gudmor af festivalen var den polske skuespiller Kasia Smutniak. Åbningen film af festivalen var The Reluctant Fundamentalist, den indiske instruktør Mira Nair. Denne udgave er blevet elimineret "Controcampo italienske".

Juryer

Den internationale jury af den 69. Venedig International Film Festival er komponeret af:

Jury af det officielle sektion

  • Michael Mann - Præsident
  • Marina Abramovic
  • Laetitia Casta
  • Peter Ho-søn Chan
  • Ari Folman
  • Matteo Garrone
  • Ursula Meier
  • Samantha Morton
  • Pablo Trapero

Jury af "Horizons"

  • Pierfrancesco Favino - Præsident
  • Sandra den Hamer
  • Runa Islam
  • Jason Kliot
  • Nadine Labaki
  • Milcho Manchevski
  • Amir Naderi

Jury af "Premio Venezia Opera Prima Luigi De Laurentiis"

  • Shekhar Kapur - Præsident
  • Michel Demopoulos
  • Isabella Ferrari
  • Matt Reeves
  • Bob Sinclar

Hovedafsnit

Film i konkurrence

Konkurrence om spillefilm i 35 mm, 70 mm og digitalt, screenet i sin verdenspremiere i konkurrencen om Den Gyldne Løve.

  • Master Paul Thomas Anderson
  • Noget i luften af ​​Olivier Assayas
  • På Alle priser Ramin Bahrani
  • Tornerose af Marco Bellocchio
  • Den femte sæson af Jessica Woodworth og Peter Brosens
  • The Bride Rama Burshtein
  • Han var søn af Daniel Cypern
  • En særlig dag i Francesca Comencini
  • Passion af Brian De Palma
  • Superstar Giannoli
  • Skam Kim Ki-duk
  • Beyond Outrage af Takeshi Kitano
  • Spring Breakers - en lads ferie af Harmony Korine
  • Til wonder af Terrence Malick
  • Dit Liv af Brillante Mendoza
  • Linjer af Wellington by Valeria Sarmiento
  • Paradise: Faith Ulrich Seidl
  • Forræderi mod Kirill Serebrennikov

Film ud af konkurrencen

  • Den Reluctant Fundamentalist af Mira Nair - åbning film
  • L'Homme qui rit af Jean-Pierre Améris
  • Den Skaldede Frisør af Susanne Bier
  • Antons Right Here Lyubov Arkus - Special screeninger
  • Leder du efter Hortense Pascal Bonitzer
  • Det var bedre i morgen Hinde Boujemaa - Særlige screeninger
  • Sur un fil ... Simon Brook
  • Clarisse Liliana Cavani - Special screeninger
  • Enzo Avitabile Music Life af Jonathan Demme
  • Tai Chi 0 Stephen Fung
  • Berøring væggen Guido Petter, Raul Franceschi, Antonio Romito, Stefania Paterno Silvia Giralucci og Luca Ricciardi - Special screeninger
  • Carmel Amos Gitai - Special screeninger
  • El uigennemtrængelig Daniel Incalcaterra og Fausta Quattrini - Special screeninger
  • Bod af Kiyoshi Kurosawa
  • Bad 25 Spike Lee
  • Vidne: Libyen Michael Mann - Særlige screeninger
  • Læger med Afrika af Carlo Mazzacurati - Særlige screeninger
  • Gebo et l'ombre af Manoel de Oliveira
  • Reglen stilhed - The Company You Keep af Robert Redford
  • Bait 3D Kimble Rendall
  • Afbryd Henry-Alex Rubin
  • Du Hast Es versprochen Alex Schmidt
  • Skibet søde Daniele Vicari
  • Iceman Ariel Vromen
  • Hvordan jeg vil have min fremtid? Maurizio Zaccaro - Special screeninger

Horizons

  • En Hijacking Tobias Lindholm
  • Araf - et sted midt imellem af Yesim Ustaoglu
  • Bellas Mariposas af Salvatore Mereu
  • Boxing Day Bernard Rose
  • Flyv med Crane Rui juni Li
  • Akrobater fra Ivano De Matteo
  • Rækken af ​​Leonardo Di Costanzo
  • Leones af Jazmin Lopez
  • Low Tide af Roberto Minervini
  • Me Too af Alexei Balabanov
  • Tango Libre Frédéric Fonteyne
  • Cutoff Man Idan Hubel
  • Den Millennial Rapture Koji Wakamatsu
  • Fædrene Hus Kianoush Ayari
  • Three Sisters af Wang Bing
  • Den grønne cykel af Haifaa Al-Mansour
  • Vinter af utilfredshed Ibrahim El-Batou
  • Yema Djamila Sahraoui

Uafhængige, parallelle sektioner

Internationale Critics 'Week

  • En måned i Thailand af Paul Negoescu
  • Eat Sleep Die Gabriele Pichler
  • Den ideelle by Luigi Lo Cascio
  • Lotus Liu Shu
  • Mold Ali Aydin
  • Hun ønsker ikke at sove alene af Natalia Beristain
  • Welcome Home af Tom Heene
  • Vand Nir Sa'ar
  • Kiss of the Damned af Xan Cassavetes

Dage

  • Heritage - Arv af Hiam Abbass
  • Dronningen af ​​Montreuil Sólveig Anspach
  • Hold Smilende af Rusudan Chkonia
  • Blondie Jesper Ganslandt
  • Vægten af ​​Jeon Kyu-Hwan
  • Hayuta og Berl - Epilog Amir Manor
  • Søster til Vincenzo Marra
  • Stål Stefano Mordini
  • Stories We Tell Sarah Polley
  • Kinshasa Kids af Marc-Henri Wajnberg
  • Bob Wilsons Life & amp; Død Marina Abramovic Giada Colagrande
  • Terramatta - Det tyvende århundredes italienske Vincenzo Rabito analfabeter sicilianske Constance Quatriglio
  • Den mand, der elskede film af Marco Segato
  • Du har overbevist Philip Vendemmiati
  • 6 bus Simone Dante Antonelli
  • Min ven Johnny Alessandro Cardone - Kortfilm
  • Smukke ting af Agostino og Giovanni Piperno Ferrente
  • Tralala af Masbedo
  • The Golden Temple of Henry gårde
  • August bryllup Andrea Parena
  • Francesco De Gregori - Broken vinduer i Stephen Pistolini
  • Vækkelse af hemmelige floden - Traveling på Po med Paul Alexander Rumiz Scillitani
  • Den Powder Room Zoe R. Cassavetes - Kortfilm
  • Muta af Lucrecia Martel - Kortfilm
  • Kvinden Dress Jade Colagrande - Short Film
  • Det er blevet sent Massy Tadjedin - Short Film
  • Masker af eftermiddagen ved Maya Deren
  • Den frygtløse John Cioni
  • Iolanda, mellem barn og Corsair Tonino De Bernardi
  • Jorden 1-2-3 og 4 af Tonino De Bernardi
  • Infanteri Kavaleri Alessio Di Zio
  • Noter til en film på Rudolph Valentinos Alessio Di Zio
  • Roberto Pilgrimage Alessio Di Zio
  • Les éclats Sylvian George
  • Vers Madrid! Sylvain George
  • Carte blanche til Enrico Ghezzi Enrico Ghezzi
  • Tigers Mompracem Mario Sequi
  • Carmela, reddet af filibusters af Giovanni Maderna og Mauro Santin
  • Blame solen Alberto Moravia
  • Forberedende upublicerede materialer til filmen Elsewhere Corso Salani
  • Csak at szél - Just The Wind af Bence Fliegauf / /
  • Tabu af Miguel Gomes / / /
  • Jeg er Li af Andrea Segre /

Præmierne

Awards i den officielle udvælgelse

  • Gyldne Løve for bedste film: Pieta af Kim Ki-duk
  • Silver Lion for Bedste Instruktør: Paul Thomas Anderson for The Master
  • Special Jury Prize: Paradise: Faith Ulrich Seidl
  • Volpi Cup
    • Coppa Volpi for bedste mandlige hovedrolle: Joaquin Phoenix og Philip Seymour Hoffman for The Master
    • Coppa Volpi for bedste kvindelige hovedrolle: Hadas Yaron til bruden
  • Golden Osella
    • Golden Osella for bedste manuskript: Olivier Assayas efter noget i luften
    • Golden Osella for bedste teknisk bidrag: Daniel Cypern for Han var søn
  • Marcello Mastroianni Award, en skuespiller eller skuespillerinde: Fabrizio Falco for han var søn og Tornerose

Karriere Awards

  • Gyldne Løve for Lifetime Achievement: Francesco Rosi
  • Persol: Michael Cimino
  • Award Jaeger-LeCoultre Ære være Filmskaberen Spike Lee
  • L'Oreal Paris-prisen for biograf: Giulia Bevilacqua

Horizons

  • Horizons Award: San Zimei Wang Bing
  • Special Jury Prize: Tango Libre Frédéric Fonteyne
  • YouTube Horizons Award for bedste kortfilm: Cho-de Yoo Min-unge
  • Venedig kortfilm nomineret til European Film Awards: Titloi Telous Yorgos Zois

Premio Venezia Opera Prima "Luigi De Laurentiis"

  • Lion of the Future: Mold Ali Aydin

Collateral Awards

  • FIPRESCI Præmie:
    • Bedste Film Venedig 68 Master Paul Thomas Anderson
    • Bedste Film Horizons og internationale Critics 'Week på intervallet Leonardo Di Costanzo
  • SIGNIS Award: i den vidunder af Terrence Malick
  • Unge Jury Prize for Vittorio Veneto Film Festival i reglen om stilhed for Robert Redford
    • Særlig omtale til The Bride Rama Burshtein
  • Audience Award "RaroVideo" - Critics 'Week på Eat Sleep Die Gabriela Pichler
  • Europa Cinemas Label i Crawl Hervé Lasgouttes
  • Golden Lion Agiscuola i Pieta af Kim Ki-duk
  • Biograf for UNICEF var søn af Daniel Cypern
  • Francesco Pasinetti Award i intervallet Leonardo Di Costanzo
    • Bedste Dokumentar på Skibet søde Daniele Vicari
    • Bedste Skuespiller Valerio Mastandrea for The akrobater
    • Pasinetti særlige Clarisse Liliana Cavani
  • Brian-prisen i Tornerose af Marco Bellocchio
  • Queer Lion præmie i Vægten af ​​Jeon Kyu-Hwan
  • Premio Arca Cinemagiovani
    • Bedste Film i Venedig 69 Den femte sæson af Peter Brosens og Jessica Woodworth
    • Bedste italienske film i den ideelle by Luigi Lo Cascio
  • Biografilm Lancia Award til at sende søde Daniele Vicari efter ret med Bad25 Spike Lee
  • Prix ​​CICT - UNESCO "Enrico Fulchignoni" i intervallet af Leonardo Di Costanzo
  • CICAE - Cinema of Art og Essai i Den grønne cykel af Haifaa Al Mansour
  • Award CinemAvvenire
    • Bedste Film i Venedig 69 Paradies: Glaube Ulrich Seidl
    • Bedste film - Cirklen er ikke rund Den grønne cykel af Haifaa Al Mansour
  • Præmie til FEDIC interval Leonardo Di Costanzo
    • Særlig omtale til Bellas mariposas af Salvatore Mereu
  • Mimmo Rotella Foundation Award i Olivier Assayas er noget i luften
  • Future Film Festival Digital Award ved Bad25 Spike Lee
    • Særlig omtale til Spring Breakers - en lads ferie af Harmony Korine
  • P. Nazareno Taddei Award i Pieta af Kim Ki-duk
    • Særlig omtale til Sinapupunan Brillante Mendoza
  • Magic Lantern Award i intervallet Leonardo Di Costanzo
  • Award Åben for reglen om stilhed for Robert Redford
  • Tildele rumskibet - Venedig Cinema Sinapupunan Brillante Mendoza
  • Award Lina Mangiacapre Queen of Montreuil af Solveig Anspach
  • Award AIF - FORFILMFEST at interval Leonardo Di Costanzo
  • Golden mus til Pietà af Kim Ki-duk
    • Mouse Silver Anton tut ryadom Lyubov Arkus
  • Award Uk - Italien Creative Industries Award - Best Innovative budget på interval Leonardo Di Costanzo
  • Gillo Pontecorvo Prize - Rainbow Latino Laura Delli Colli
  • Christopher D. Smithers Foundation Award i Low Tide af Roberto Minervini
  • Interfilm Award for Fremme Interreligiøs dialog i Den grønne cykel af Haifaa Al Mansour
    • Særlig omtale til Toni Servillo
  • Film Award "Civitas Vitae næste" til Terramatta Constance Quatriglio
  • Grøn Drop Award i den femte sæson af Peter Brosens og Jessica Woodworth
Forrige artikel 2006 Stanley Cup playoffs
Næste artikel 2014 NHL Entry Draft