68. Venedig International Film Festival

Den 68. udgave af Venedig Film Festival fandt sted i Venedig, Italien, den 31. august 10 September 2011.

Gudmor for begivenheden var den italienske skuespillerinde Vittoria Puccini.

Juryer

Den internationale jury af den 68. Venedig International Film Festival er komponeret af:

Jury af det officielle sektion

  • Darren Aronofsky - Præsident
  • Eija-Liisa Athila
  • David Byrne
  • Todd Haynes
  • Mario Martone
  • Alba Rohrwacher
  • André Téchiné

Jury af "Horizons"

  • Jia Zhang-Ke - Præsident
  • Stuart Comer
  • Odile Decq
  • Marianne Khoury
  • Jacopo Quadri

Jury af "Premio Venezia Opera Prima Luigi De Laurentiis"

  • Carlo Mazzacurati - Præsident
  • Aleksei Fedorchenko
  • Fred Roos
  • Charles Tesson
  • Serra Yilmaz

Italiensk omvendt skudt

  • Stefano Incerti - Præsident
  • Aureliano Amadei
  • Cristiana Capotondi

Hovedafsnit

Film i konkurrence

Konkurrence om spillefilm i 35mm og digital, screenet i sin verdenspremiere i konkurrencen om Den Gyldne Løve.

  • De Ides af marts George Clooney
  • Terraferma af Emanuele Crialese
  • Carnage af Roman Polanski
  • A Dangerous Method af David Cronenberg
  • Muldvarpen Tomas Alfredson
  • Killer Joe William Friedkin
  • Texas Killing Fields Ami Canaan Mann
  • 04:44 Sidste dag på jorden af ​​Abel Ferrara
  • En été Brulant Philippe Garrel
  • Faust af Alexander Sokurov
  • Dark Horse af Todd Solondz
  • Himizu af Sion Sono
  • Wuthering Heights af Andrea Arnold
  • The Exchange af Eran Kolirin
  • A Simple Life af Ann Hui
  • Saideke Balai Wei Te-Sheng
  • Kylling med blommer af Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud
  • Når natten til Cristina Comencini
  • Alperne Giorgos Lanthimos
  • Skam af Steve McQueen
  • The Last Man on Earth Gianni Pacinotti
  • Livet Uden Princip Johnnie Til
  • People Mountain People Sea of ​​Shangjun Cai

Film ud af konkurrencen

  • Vivan las Antipodas! Victor Kossakovsky
  • Damsels i Distress - Piger uorden Whit Stillman
  • W.E. Madonna
  • Contagion Steven Soderbergh
  • Den Pap Village of Ermanno Olmi
  • Wilde Salome Al Pacino
  • Almayer er Folly Chantal Akerman
  • The Sorcerer og White Snake Ching Siu-Tung
  • Summer Games af Rolando Colla
  • Tahrir 2011 Tamer Ezzat, Ahmad Abdalla, Ayten Amin og Amr Salama
  • Den desintegration Philippe Faucon
  • Mary Harron s The Moth Diaries
  • Alois Nebel af Tomás Luňák
  • Eva af Kike Maíllo
  • Shock Francesco Maselli, Carlo Lizzani, Hugh Gregory og Nino Russo
  • La Clé des Champs Claude Nuridsany og Marie Pérennou
  • Denne historie her Alessandro Paris og Sibylle Righetti
  • Plaget af Takashi Shimizu
  • Diana Vreeland: The Eye har til at rejse Lisa Immordino Vreeland
  • Indien: Matri Bhumi Roberto Rossellini
  • Forvent ikke for meget af Susan Ray
  • Vi kan ikke gå hjem til Nicholas Ray
  • Todd Haynes 'Mildred Pierce
  • Duvidha Mani Kaul
  • På vegne af far til Marco Bellocchio

Horizons

  • Palacios de Pena af Gabriel Abrantes og Daniel Schmidt
  • Accidentes Gloriosos Mario Andrizzi og Marcus Lindeen
  • L'Oiseau Yves Caumon
  • Hail Amiel Courtin-Wilson
  • Nocturnos Edgardo Cozarinsky
  • Amore carne Pippo Delbono
  • Jeg er Carolyn Parker Jonathan Demme
  • Sonchidi Amit Dutta
  • Sal James Franco
  • Ludere 'Glory af Michael Glawogger
  • Die komfurer des Herrn af mesterinstruktør Romuald Karmakar
  • Louyre - Denne Vores Still Life of Andrew Koetting
  • Jultak Dongshi Kim Kyung-Mook
  • Girimunho af Helvécio Marins Jr. og Clarissa Campolina
  • Fotografisk hukommelse af Ross McElwee
  • Skåret af Amir Naderi
  • Nicolas Provost s The Invader
  • Shock Leder Soul af Simon Pummell
  • To år til søs af Ben Rivers
  • Birmingham Ornament Andrey Silvestrov og Yuri Leiderman
  • Anehy ghorhey fra Daan af Gurvinder Singh
  • Eller tulafale Tusi Tamasese
  • Lung Neaw besøger Hans naboer Rirkrit Tiravanjia
  • Verano José Luis Torres Leiva
  • Kotoko af Shinya Tsukamoto
  • Le petit Poucet Marina de Van
  • Monkey Sandwich af Wim Vandekeybus
  • Cisne Teresa Villaverde
  • Wōkòu de zongji Xu Haofeng

Italiensk omvendt skudt

  • Nemt! Francesco Bruni
  • Maternity Blues af Fabrizio Cattani
  • Få skyer af Saverio Di Biagio
  • Ting i denne verden af ​​Francesco Patierno imidlertid
  • Heste Michele Rho
  • Blame musik af Ricky Tognazzi
  • Ankomsten af ​​Wang den Manetti Bros.

Dokumentarfilm

  • Sort Blok af Charles Augustus Bachschmidt
  • Piazza Garibaldi Davide Ferrario
  • Næver Fiorella Infascelli
  • Ud af Teheran Monica Maggioni
  • Sort pasta Alessandro Piva
  • Quiproquo Elisabetta Sgarbi

Begivenheder

  • Jeg er. Historier om slaveri Barbara Cupisti
  • Varm grå, sorte hot Marco snappere
  • Rudolf Jacobs, den mand, der var født døende Luigi Faccini
  • Retur til Donatella Finocchiaro
  • Fra vores korrespondenter - RAI fortæller Venedig Film Festival 1968 - 1979 af Giuseppe Giannotti, Enrico Salvatori og Davide Savelli
  • Pivano Blues - På vej til Nanda Teresa Marchesi
  • Schuberth - Den atelier i det søde liv af Antonello Sarno
  • Hollywood invasion af Marco Spagnoli
  • En hvid plade af Maurizio Zaccaro

Horizons 1961-1978

  • På forsiden af ​​en magnolia blomstrede Paolo Breccia
  • Kom, søde død Paul Brunatto
  • Kappa Born Frasca
  • Ved død Mario Garriba
  • Anna Alberto Griffins
  • Luftfartsselskabet Gotthard Ivo Illuminati
  • Effekten af ​​Augustus Tretti

Uafhængige, parallelle sektioner

Internationale Critics 'Week

  • El feltet Hernán Belon
  • El Lenguaje de los macheter af Kyzza Terrazas
  • Là-bas - Criminal Uddannelse af Guido Lombardi
  • Land of Oblivion af Michale Boganim
  • Louise Wimmer af Cyril Mennegun
  • Marécages Guy Édoin
  • Totem Jessica Krummacher
  • Stockholm Östra Simon Kaijser da Silva
  • Fredsmission af Francesco Lagi

Dage

  • En anden Silence af Santiago Amigorena
  • Ki Ladzek Dawid
  • Rust af Daniele Gaglianone
  • Formoder Guilty Vincent Garenq
  • Alle vores ønsker Philippe Lioret
  • Lou Ye Kærlighed og blå mærker
  • Historias ... que Jeg ved, når existem lembradas Julia Murat
  • Portret v Sumerkakh Angelina Nikonova
  • Jeg er Li af Andrea Segre
  • Hiver Dernier John Shank
  • Café de Flore af Jean-Marc Vallée
  • Habibi Rasak Kharban Susan Youssef
  • Beyond glasset af Andrea Di Bari
  • Edut Shlomi Elkabetz
  • Cuba i en tid med Obamas Gianni Mina
  • Crazy Horse Frederick Wiseman
  • Du er her af Francesco Matera
  • Kejseren af ​​California Luis Trenker
  • Pennen af ​​Hemingway Renzo Carbonera
  • Hit the Road, bedstemor af Duccio Chiarini
  • Mundial olvidado / Mundial glemte at Lorenzo Garza og Philip Macelloni
  • Rødder Carlo Luglio
  • Bag mørke Giorgio Pressburger
  • Mere end en kunstner Elizabeth Pandimiglio
  • Valdagno, Arizona Pyoor

Awards

Vigtigste Præmier

  • Golden Lion
    • Gyldne Løve for bedste film: Faust af Alexander Sokurov
    • Gyldne Løve for Lifetime Achievement: Marco Bellocchio
  • Silver Lion
    • Grand Jury Prize: Terraferma af Emanuele Crialese
    • Særlig pris for at lede: Shangjun Cai til People Mountain People Sea
  • Volpi Cup
    • Coppa Volpi for bedste mandlige hovedrolle: Michael Fassbender for Skam
    • Coppa Volpi for bedste kvindelige hovedrolle: Deanie Yip for A Simple Life
  • Golden Osella
    • Golden Osella for bedste manuskript: Efthymis Filippou og Yorgos Lanthimos for Alpis
    • Golden Osella for bedste tekniske bidrag Robbie Ryan til Wuthering Heights
  • Marcello Mastroianni Award, en skuespiller eller skuespillerinde: Shota Sometani og Fumi Nikaido til Himizu
  • Controcampo Award: til let! Francesco Bruni
  • Controcampo Award: A til Chjàna Jonas Carpignano
  • Controcampo Award Doc: Fists i lukket Fiorella Infascelli
  • Italiensk Controcampo Award - Special Mention: Sort Blok af Charles Augustus Bachschmidt og Francesco Di Giacomo til foto Fists lukket
  • Persol 3-D: Den Zapruder filmmakersgroup komponeret af David Zamagni og Nadia Frøer Monaldo Moretti
  • Award Jaeger-LeCoultre Glory til Filmskaberen: Al Pacino
  • L'Oreal Paris Award for filmen: Nicole Grimaudo

Horizons

  • Horizons Award: til Kotoko af Shinya Tsukamoto
  • Special Jury Prize: til Whores 'Glory af Michael Glawogger
  • Horizons Award Short Film: Venter på ankomsten af ​​Felix D'Agostino og Arturo Bearbejdet
  • Horizons Award mellemlange film: en Accidentes Gloriosos Mario Andrizzi og Marcus Lindeen
  • Særlige nævner: O tulafale Tusi Tamasese og alle linjer flyde ud af Charles Lim Yi Yong
  • Venedig kortfilm nomineret til European Film Awards: Hypercrisis Josef Dabernig

Premio Venezia Opera Prima "Luigi De Laurentiis"

  • Lion of the Future: La-bas - Criminal Uddannelse af Guido Lombardi

Collateral Awards

  • FIPRESCI Præmie:
    • Bedste Film i Venedig 68 Shame af Steve McQueen
    • Bedste Film Horizons og internationale kritikere 'uge i to år til søs af Ben Rivers
  • SIGNIS Award: Faust Aleksandr Sokurov
    • Særlig omtale til A Simple Life af Ann Hui
  • Audience Award "Kino" - Critics 'Week: i La-bas - Criminal Uddannelse af Guido Lombardi
  • Europa Cinemas Label: en tema Guilty får Vincent Garenq
  • Lion Cub Prix Golden Agiscuola: en Carnage af Roman Polanski
    • Biograf for UNICEF: Terraferma af Emanuele Crialese
  • Præmie Francesco Pasinetti: i Emanuele Crialese s Terraferma
    • Indsendelse SNGCI: The Last Man on Earth af Gian Alfonso Pacinotti
  • Brian-prisen: i The Ides af marts George Clooney
  • Queer Lion Award: Wilde Salome Al Pacino
  • Premio Arca Cinemagiovani:
    • Bedste Film Venedig 68: En skam af Steve McQueen
    • Bedste italienske film: The Last Man on Earth i Gian Alfonso Pacinotti
  • Biografilm Lancia Award: Sort Blok af Charles Augustus Bachschmidt
    • Special Jury Prize: a Pivano Blues - På vej til Nanda Teresa Marchesi
  • Prix ​​CICT - UNESCO "Enrico Fulchignoni" Tahrir 2011 Tamer Ezzat, Ayten Amin og Amr Salama
  • CICAE - Cinema af kunst og kunst-house: O tulafale Tusi Tamasese
  • Award CinemAvvenire:
    • Bedste Film Venedig 68: En skam af Steve McQueen
    • Bedste film - Cirklen er ikke rundt: O tulafale Tusi Tamasese
  • Award FEDIC: Io Sono Li af Andrea Segre
    • Særlig omtale til Black pasta Alessandro Piva
  • Mimmo Rotella Foundation Award: The Last Man on Earth i Gian Alfonso Pacinotti
  • Future Film Festival Digital Award: Faust af Alexander Sokurov
    • Særlig omtale til Kotoko af Shinya Tsukamoto
  • Nazareno Taddei Award: i A Simple Life af Ann Hui
  • Magic Lantern Award: Io Sono Li af Andrea Segre
  • Åbent Award: Marco Müller
  • Tildele rumskibet - Venedig Film: i A Simple Life af Ann Hui
  • Award Lina Mangiacapre: Io Sono Li af Andrea Segre
    • Særlig omtale til direktøren Fabrizio Cattani for Maternity Blues
  • Award Gianni Astrei pro liv: i A Simple Life af Ann Hui
  • Award AIF - FORFILMFEST: til let! Francesco Bruni
  • Golden Mouse: Killer Joe William Friedkin
    • Mouse Silver: til Kotoko af Shinya Tsukamoto
  • Award UK - Italien Creative Industries Award - Best Innovative budget: Ankomsten af ​​Wang i Manetti Bros.
  • Ligestilling Award: i A Simple Life af Ann Hui
  • Gillo Pontecorvo Prize - Rainbow latin: Nicola Borrelli, Gian Marco Committeri, Roberto Lo Surdo og Mario La Torre
  • Christopher D. Smithers Foundation præmie: en Himizu Sono Sion
  • Interfilm Award for Fremme Interreligiøs Dialog: en Girimunho af Helvécio Marins Jr. og Clarissa Campolina
  • Premio Vittorio Veneto Film Festival: en let! Francesco Bruni
    • Særlig omtale til Eva af Kike Maillo
Næste artikel 2011 Rallye Deutschland