67. Venedig International Film Festival

Den 67. udgave af Venedig Film Festival fandt sted i Venedig, Italien, fra 1. september til 11 September 2010.

Gudmor for begivenheden var den italienske skuespillerinde Isabella Ragonese.

Juryer

Den internationale jury af 67. Venedig International Film Festival er komponeret af:

Jury af det officielle sektion

  • Quentin Tarantino - Præsident
  • Guillermo Arriaga
  • Ingeborga dapkūnaitė
  • Arnaud Desplechin
  • Danny Elfman
  • Luca Guadagnino
  • Gabriele Salvatores

Jury af "Horizons"

  • Shirin Neshat - Præsident
  • Raja Amari
  • Lav Diaz
  • Alexander Horwath
  • Pietro Marcello

Jury af "Premio Venezia Opera Prima Luigi De Laurentiis"

  • Fatih Akın - Præsident
  • Nina Tremme Gupta
  • Stanley Kwan
  • Samuel Maoz
  • Jasmine Trinca

Italiensk omvendt skudt

  • Valerio Mastandrea - Præsident
  • Susanna Nicchiarelli
  • Dario Edoardo Viganò

Persol 3-D

  • Takashi Shimizu - Præsident
  • Jim Hoberman
  • David Zamagni

Hovedafsnit

Film i konkurrence

Konkurrence om spillefilm i 35mm og digital, screenet i sin verdenspremiere i konkurrencen om Den Gyldne Løve.

  • Attenberg af Athina Rachel Tsangari
  • Trist Trompet Ballad Alex de la Iglesia
  • Barneys Version Richard J. Lewis
  • Black Swan Darren Aronofsky
  • Black Venus af Abdel Kechiche
  • Detective Dee og mysteriet om Phantom Flame af Tsui Hark
  • Drei Tom Tykwer
  • Essential Killing af Jerzy Skolimowski
  • Glade Kun få af Antony Cordier
  • Den passion for Carlo Mazzacurati
  • Den sorte får af Ascanio Celestini
  • Ensomhed af primtal af Saverio Costanzo
  • Meek s Cutoff af Kelly Reichardt
  • Miral af Julian Schnabel
  • Vi troede Mario Martone
  • Norwegian Wood af Tran Anh Hung
  • Ovsyanki Aleksei Fedorchenko
  • Obduktion af Pablo Larrain
  • Potiche - Den smukke statue af François Ozon
  • Promises Skrevet i vand Vincent Gallo
  • Vejen til Nowhere af Monte Hellman
  • Et eller andet sted af Sofia Coppola
  • 13 mordere af Takashi Miike
  • Grøften af ​​Wang Bing

Film ud af konkurrencen

  • 1960 Gabriele Salvatores
  • Et brev til Elia af Martin Scorsese
  • All Inclusive 3D Nadia Frøer og David Zamagni
  • Dante Ferretti: produktion designer Gianfranco Giagni
  • Dennis Hopper er den sidste film
  • Gorbaciof - Kassereren med ludomani af Stefano Incerti
  • Joaquin Phoenix - jeg er her! Casey Affleck
  • Den sidste Gattopardo: Portræt af Goffredo Lombardo Giuseppe Tornatore
  • Første gang i Venedig af Antonello Sarno
  • Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen Andrew Lau
  • Lope Andrucha Waddington
  • Machete Robert Rodriguez
  • Aldrig bange - Hvordan vi var, hvordan vi er og sange af Ligabue Piergiorgio Gay
  • Nyheden om udgravningerne af græske Emidio
  • Passion af John Turturro
  • Mani Ratnam s Raavan
  • Reign of Assassins af John Woo og Su Chao-Bin
  • Seks Venedig af Carlo Mazzacurati
  • Showtime Stanley Kwan
  • Søstre aldrig Marco Bellocchio
  • Overlevende Life Jan Svankmajer
  • At Pige i Yellow Boots af Anurag Kashyap
  • Barnets Eye 3D Oxide Pang Chun og Danny Pang
  • Shock Labyrinth 3D Takashi Shimizu
  • The Tempest af Julie Taymor
  • The Town Ben Affleck
  • Vallanzasca - Angels of Evil af Michele Placido
  • Vittorio Gassman siger, livet for en stjerne performer Giancarlo Scarchilli
  • Zebraman Takashi Miike
  • Zebraman 2: Angreb på Zebra City of Takashi Miike

Horizons

  • En Espada og steg til João Nicolau
  • Anti Gas Hud Kim Gok og Kim Sun
  • Caracremada Lluis Galter
  • Sion Sono s Cold Fish
  • Dharma Guns af François-Jacques Ossang
  • El Sicario Room 164 af Gianfranco Rosi
  • Gæst José Luis Guerin
  • Jean Gentil af Laura Amelia Guzman og Israel Cardenas
  • La belle Endormie Catherine Breillat
  • Modvilligt Pasquale Scimeca
  • Nainsukh Amit Dutta
  • Nyheder fra Intetsteds af Paul Morrissey
  • Oki s Movie Hong Sang-soo
  • For disse tæt dør af Giuseppe M. Gaudino og Isabella Sandri
  • Rekonstruktion Faith Huang Wenhai
  • Robinson i Ruinerne af Patrick KEILLER
  • Forgotten Space af Noël Burch og Allan Sekula
  • De Nine Muses af John Akomfrah
  • Verano de Goliat Nicolás Pereda
  • Da vi var kommunister af Maher Abi-Samra
  • Zelal Marianne Khoury og Mustafa Hasnaoui

Italiensk omvendt skudt

  • A Woman af Giada Colagrande
  • Flaiano: Det bedste er forbi Giancarlo Rolandi og Steve Della Casa
  • Utætheder og landinger af Giovanna Taviani
  • Lost Kisses Roberta Torre
  • Deres jul Gaetano Di Vaio
  • Den første tildeling af Giorgia Cecere
  • Into Paradise Paola Randi
  • Men den historie af Gianfranco Pannone
  • Hvis du har et bjerg af sne, holde det i skyggen af ​​Elisabetta Sgarbi og Eugenio Lio
  • Tajabone Salvatore Mereu
  • Sensommeren Antonio Di Trapani og Marco De Angelis
  • 20 Cigaretter af Aureliano Amadei
  • 54 Ward Monica Maggioni

Uafhængige, parallelle sektioner

Internationale Critics 'Week

  • Angèle og Tony af Alix Delaporte
  • Beyond, Pernilla August
  • Er du bange for mørke Massimo Coppola
  • Hora proelefsis af Syllas Tzoumerkas
  • Martha af Marcelino Islas
  • Naomi af Eitan Zur
  • Goose Vlado Skafar
  • Italiensk Night af Carlo Mazzacurati
  • Limbunan Gutierrez Mangansakan II

Dage

  • The Life of Fish af Matias Bize
  • Den Clink af Ice Bertrand Blier
  • Et i terra pax Matteo Botrugno og Daniele Coluccini
  • Notre Étrangère Sarah Bouyain
  • Mørke Kærlighed af Antonio Capuano
  • Lidt Voices Jairo Eduardo Carrillo og Oscar Andrade
  • The Happy Poet Paul Gordon
  • Noir Ocean af Marion Hänsel
  • Cirkus Columbia af Danis Tanović
  • Nawals Hemmelighed af Denis Villeneuve
  • Sky jordløse Giovanni Davide Maderna og Sara Pozzoli
  • Cogunluk Seren Yüce
  • Livet på tidspunktet for død Andrew Hunt
  • Green Blood af Andrea Segre
  • Lisetta Carmi, en sjæl på vejen Daniele Segre
  • Crime scene Walter Stokman
  • Hitler i Hollywood Frédéric Sojcher
  • Cape Mount Guds Pappi Korsika
  • Vendepunktet. Kvinder Ilva Valentina D'Amico
  • Rejser Vomero Guido Lombardi
  • Tag historien uden mig Mirko Capozzoli
  • Han var en død dreng Philip Vendemmiati

Præmierne

Vigtigste Præmier

  • Golden Lion
    • Gyldne Løve for bedste film: Somewhere af Sofia Coppola
    • Gyldne Løve for Lifetime Achievement: John Woo
    • Gyldne Løve for Samlet Arbejde: Monte Hellman til Road to Nowhere
  • Silver Lion
    • Grand Jury Prize: Essential Killing af Jerzy Skolimowski
    • Særlig pris for at lede: Alex de la Iglesia for The Last Circus
  • Volpi Cup
    • Coppa Volpi for bedste mandlige hovedrolle: Vincent Gallo for Essential Killing
    • Coppa Volpi for bedste kvindelige hovedrolle: Ariane Labed for Attenberg
  • Golden Osella
    • Golden Osella for bedste manuskript: Alex de la Iglesia for The Last Circus
    • Golden Osella for bedste tekniske bidrag Mikhail Krichman for Silent Souls af Aleksei Fedorchenko
  • Marcello Mastroianni Award, en skuespiller eller skuespillerinde: Mila Kunis til Black Swan

Premio Venezia Opera Prima "Luigi De Laurentiis"

  • Cogunluk Seren Yüce

Horizons

  • Horizons Award: Verano de Goliat Nicolás Pereda
  • Special Jury Prize: The Forgotten Space af Noël Burch og Allan Sekula
  • Horizons Award kortfilm: Coming Attraktioner Peter Tscherkassky
  • Horizons Award mellemlange film: Tse Roee Rosen, en særlig omtale Jean Gentil af Laura Amelia Guzmán og Israel Cárdenas

Controcampo

  • Controcampo Award italiensk: 20 cigaretter ved Aureliano Amadei
  • Italiensk Controcampo Award - Special Mention: Vinicio Marchioni til 20 cigaretter

Premio Venezia Opera Prima "Luigi De Laurentiis"

  • Cogunluk Seren Yüce

Collateral Awards

  • FIPRESCI Præmie:
    • Bedste Film i Venedig 67 Silent Souls af Aleksei Fedorchenko
    • Bedste Film Horizons og internationale kritikere 'Week i El Sicario - Room 164 af Gianfranco Rosi
  • SIGNIS Award: i Meek s Cutoff af Kelly Reichardt, særlig omtale til Silent Souls af Aleksei Fedorchenko
  • Award Critics 'Week "Veneto-regionen for kvalitet biograf" i Beyond af Pernilla August
  • Præmie Francesco Pasinetti: 20 cigaretter ved Aureliano Amadei
    • Bedste Skuespillerinde: Alba Rohrwacher
  • Award Cicae: La belle Endormie Catherine Breillat
  • Europa Cinemas Label - Venedig Dage: Le Bruit des Glaçons Bertrand Blier, særlig omtale til Nawals Hemmelighed af Denis Villeneuve
  • Lion Cub Prix Golden Agiscuola: i Barneys Version Richard J. Lewis
    • Biograf for UNICEF: Miral af Julian Schnabel
  • Tildele rumskibet - Venedig Film: grøften af ​​Wang Bing
  • Award C.I.C.T. UNESCO Enrico Fulchignoni: Miral af Julian Schnabel
  • Præmie Christopher D. Smithers Foundation: til Beyond af Pernilla August
  • Biografilm Lancia Award:
    • Joaquin Phoenix - jeg er her! Casey Affleck
    • Et brev til Elia af Martin Scorsese og Kent Jones
    • Prezit svůj zivot af Jan Svankmajer
    • 20 Cigaretter af Aureliano Amadei
    • Nawals Hemmelighed af Denis Villeneuve
    • El Sicario - Room 164 af Gianfranco Rosi
  • Nazareno Taddei Award: Silent Souls af Aleksei Fedorchenko
  • CinemAvvenire præmie: i Essential Killing af Jerzy Skolimowski
    • CinemAvvenire - Cirklen er ikke rund: Cirkus Columbia af Danis Tanović
  • Award Ligestilling: en Black Venus af Abdellatif Kechiche
    • Prize byen Rom - Rainbow: Passione John Turturro
  • Award Future Film Festival Digital Award: Detective Dee og Misytery af Phantom Flame af Tsui Hark, særlig omtale til Zebraman 2: Angreb på Zebra City og 13 Assassins Takashi Miike
  • Brian præmie: en Lost Kisses Roberta Torre
  • Queer Lion Award: En el fremtid Mauro Andrizzi
  • Magic Lantern Award CGS: en mørk Love af Antonio Capuano
  • FEDIC præmie: en mørk Love af Antonio Capuano, særlig omtale til dig bange for mørke Massimo Coppola
  • Premio Arca Cinemagiovani:
    • Bedste Film i Venedig 67 The Last Circus Alex de la Iglesia
    • Bedste italienske Film 20 cigaretter ved Aureliano Amadei
    • Særpris til Roberto Bognanno Potiche - Den smukke statue af Francois Ozon
  • Lina Mangiacapre præmie: en Attenberg af Athina Rachel Tsangari, særlig omtale til Harmonika Jafar Panahi
  • AIF Forfilmfest præmie: en mørk Love af Antonio Capuano
  • Award Gianni Astrei pro liv: at elske mørke Antonio Capuano
  • Award UK - Italien Creative Industries Award - Best Innovative budget: en Tajabone Salvatore Mereu
  • Mimmo Rotella Foundation Award: den sorte får af Ascanio Celestini
  • Award Selection CINEMA.DOC:
    • Award Selection CINEMA.DOC Venedig til El hitman værelse 164 af Gianfranco Rosi
    • Award Selection CINEMA.DOC Forfattere i Green Blood af Andrea Segre
  • Prize Venedig: en Pumzi af Wanuri Kahiu
  • Golden Mouse 2010 Silent Souls af Aleksei Fedorchenko
  • Mouse Silver 2010 i Nawals Hemmelighed af Denis Villeneuve
  • Persol 3-D: James Camerons Avatar og Drage Chris Sanders og Dean Deblois
  • Award Jaeger-LeCoultre Glory til Filmskaberen: Mani Ratnam
  • L'Oreal Paris-prisen for biograf: Vittoria Puccini