65. Venedig International Film Festival

65. udgave af Venedig Film Festival blev afholdt i Venedig, Italien, fra den 27. august til 6 september 2008 gudmor af festivalen er den russiske skuespiller Ksenia Rappoport, kendt for offentligheden for sejren af ​​David di Donatello 2007 Bedste Skuespillerinde for The Unknown af Giuseppe Tornatore.

Den Gyldne Løve for Lifetime Achievement blev tildelt italienske instruktør Ermanno Olmi.

Juryer

Den internationale jury af den 65. Venedig International Film Festival er komponeret af:

Jury af det officielle sektion

  • Wim Wenders - Præsident
  • Yuri Arabov
  • Valeria Golino
  • Douglas Gordon
  • John Landis
  • Lucrecia Martel
  • Johnnie Til

Jury af "Horizons"

  • Chantal Akerman - Præsident
  • Nicole Brenez
  • Barbara Cupisti
  • José Luis Guerin
  • Veiko Õunpuu

Jury af "Premio Venezia Opera Prima Luigi De Laurentiis"

  • Abdellatif Kechiche - Præsident
  • Alice Braga
  • Gregory Jacobs
  • Donald Ranvaud
  • Heidrun Schleef

Jury afsnittet "Kort Cortissimo"

  • Amos Poe - Præsident
  • Gianni Rondolino
  • Joana Vicente

Hovedafsnit

Filmene er i alfabetisk rækkefølge efter efternavn af direktøren.

Film i konkurrence

Konkurrence om spillefilm i 35mm og digital, screenet i sin verdenspremiere i konkurrencen om Den Gyldne Løve.

  • The Wrestler af Darren Aronofsky
  • The Burning Plain af Guillermo Arriaga
  • Giovannas Fader ved Pupi Avati
  • Landet med de røde mænd - Fugleinteresserede af Marco Bechis
  • L'Autre af Patrick Mario Bernard og Pierre Trividic
  • The Hurt Locker Kathryn Bigelow
  • Frø af uenighed Pappi Corsicato
  • Rachel Getting Married Jonathan Demme
  • Teza af Haile Gerima
  • Soldater kort Aleksey Tysk, jr.
  • SUT Semih Kaplanoglu
  • Achilles og skildpadden af ​​Takeshi Kitano
  • Ponyo Hayao Miyazaki
  • Vegas: Baseret på en sand historie af Amir Naderi
  • Himlen Crawlers af Mamoru Oshii
  • En perfekt dag Ferzan Özpetek
  • Jerichow af Christian Petzold
  • Inju, la Bete dans l'ombre Barbet Schroeder
  • Nuit de chien af ​​Werner Schroeter
  • Gabbla Tariq Teguia
  • Boder Yu Lik-Wai

Film ud af konkurrencen

  • Puccini og Girl af Paolo Benvenuti
  • Yuppi du Adriano Celentano
  • Burn After Reading af Joel og Ethan Coen
  • 35 Shots af Rum af Claire Denis
  • Heshang Aiqing Jia Zhangke
  • Shirin Abbas Kiarostami
  • Nær Colosseum er der Monti ... Mario Monicelli
  • Gør visível eller Invisível Manoel de Oliveira
  • Orfeo 9 Tito Schipa Jr.
  • Les Plages d'Agnès Agnès Varda
  • Vinyan Fabrice Du Welz
  • Encarnação gøre dæmon José Mojica Marins
  • I den blå malet blå Domenico Modugno

Begivenhed Ud af konkurrence

  • Bajo el Signo de las Sombras Ferran Alberich
  • Vida en Sombras Lorenzo Llbobet Gracia
  • Ketto Takadanobaba Masahiro Makino og Hiroshi Inagaki
  • Vrede Pier Paolo Pasolini
  • Girara ingen gyakushu / Samitto ippatsu kiki! Minoru Kawasaki
  • Puen Yai Jom kender dreng af Nonzee Nimibutr

Horizons

  • Farvel Solo Ramin Bahrani
  • En Erva do Rato af Julio Bressane og Rosa Dias
  • Parc des Arnaud Pallières
  • Melancholia Lav Diaz
  • En lac af Philippe Grandrieux
  • Dikoe Pole Mikhail Kalatozishvili
  • Den første dag i vinteren Mirko Locatelli
  • Voy en explotar Gerardo Naranjo
  • Jay af Francis Xavier Pasion
  • Pa-ra-da Marco Pontecorvo
  • Zero Bridge Tariq Tapa

Horizons DOC

  • Puisque nous sommes NES Jean-Pierre Duret og Andrea Santana
  • Kvinder Huang Wenhai
  • Paraguay Ross McElwee
  • Z32 af Avi Mograbi
  • Under havets overflade af Gianfranco Rosi
  • Los Herederos Eugenio Polgovsky
  • Den Exil et le Royaume Andrei Schtakleff og Jonathan Le Fourn

Event Horizons

  • Eastward Laura Angiulli
  • ThyssenKrupp Blues Peter Balla og Monica Repetto
  • Fabrikken i den tyske Calopresti
  • Kun et navn i åbningen kreditter af Daniele di Biasio
  • Antonioni på Antonioni Carlo di Carlo
  • Venedig '68 Antonello Sarno
  • Valentino: The Last Emperor Matt Tyrnauer

Kort Cortissimo

Præmierne

Vigtigste Præmier

Udstillingen har tildelt følgende priser:

  • Golden Lion
    • Gyldne Løve for bedste film: The Wrestler af Darren Aronofsky
    • Gyldne Løve for Lifetime Achievement: Ermanno Olmi
  • Silver Lion
    • Grand Jury Prize: Teza af Haile Gerima
    • Særlig pris for at lede: Soldater kort Aleksey Tysk, jr.
  • Volpi Cup
    • Coppa Volpi for bedste mandlige hovedrolle Silvio Orlando for Giovanna far
    • Coppa Volpi for bedste kvindelige hovedrolle: Dominique Blanc til L'Autre
  • Golden Osella
    • Golden Osella for bedste cinematografi: Soldater kort Aleksey Tysk, jr.
    • Golden Osella for bedste manuskript: Teza af Haile Gerima
  • Marcello Mastroianni Award, en skuespiller: Jennifer Lawrence til The Burning Plain
  • Særlig løve for Samlet Arbejde til: Nuit de chien af ​​Werner Schroeter

Horizons

  • Horizons Award: Melancholia Lav Diaz
  • Horizons Doc præmie: Under havoverfladen Gianfranco Rosi
  • Særlig omtale: En lac Philippe Grandieux, Kvinder Huang Wenhai

Premio Venezia Opera Prima "Luigi De Laurentiis"

  • Lion of the Future - Premio Venezia Opera Prima "Luigi De Laurentiis": den yngste Gianni Di Gregorio

Meget kort kort

  • Særlig omtale: Vacsora af Karchi Perlmann
  • Prix ​​UIP for bedste europæiske kortfilm: Koen De Onbaatzunchtigen Dejaegher
  • Kort Leone meget kort for Bedste kortfilm: Tierra y Pan Carlos Armella

Retrospectives

I afsnittet "Disse spøgelser. Det italienske film genopdaget" blev præsenteret en kopi restaureret af National Film Archive af filmen instrueret af Giorgio Bianchi Et brev daggry 1948.

Andre projekter

Andre projekter

  • Commons
  • Commons har billeder eller andre filer på den 65. Venedig International Film Festival
Forrige artikel 9MUSES