2014 Cannes Film Festival

Den 67. udgave af filmfestivalen i Cannes fandt sted i Cannes fra maj 14 til 25. maj 2014. kunstneriske leder af dette år blev tildelt til New Zealand direktør Jane Campion. Åbningen film af festivalen var Grace Monaco instrueret af Olivier Dahan og stjernespækket Nicole Kidman i rollen som prinsessen og skuespiller Grace Kelly.

Fordi de europæiske valg, der blev afholdt den 25. maj, blev Palme d'Or overdraget til realm af vinteren - Winter Sleep Nuri Bilge Ceylan 24 maj. May 23, i stedet blev valgt som datoen for tildeling af Un Certain Regard sektion. Vinderen af ​​denne udvælgelse er Jauja Lisandro Alonso.

Den officielle udvalg af film, der vil deltage i festivalen blev annonceret den 17. april 2014. franske skuespiller Lambert Wilson åbnet og lukket ceremonien.

Officiel Selection

Konkurrence

  • Sils Maria, instrueret af Olivier Assayas
  • Saint Laurent, instrueret af Bertrand Bonello
  • Riget vinteren - Winter Sleep, instrueret af Nuri Bilge Ceylan
  • Kort til stjernerne, instrueret af David Cronenberg
  • To dage, en nat, instrueret af Jean-Pierre og Luc Dardenne
  • Mor, instrueret af Xavier Dolan
  • Fangen, instrueret af Atom Egoyan
  • Farvel til Sprog, instrueret af Jean-Luc Godard
  • The Search, instrueret af Michel Hazanavicius
  • The Homesman, instrueret af Tommy Lee Jones
  • Stadig vandet, instrueret af Naomi Kawase
  • Turner, instrueret af Mike Leigh
  • Jimmys Hall, instrueret af Ken Loach
  • Foxcatcher, instrueret af Bennett Miller
  • Vidundere, instrueret af Alice Rohrwacher
  • Timbuktu, instrueret af Abderrahmane Sissako
  • Skøre historier, instrueret af Damián Szifron
  • Leviathan, instrueret af Andrey Zvyagintsev

Ud af konkurrence

  • Grace af Monaco, instrueret af Olivier Dahan - Åbning film
  • Sølv Vand, instrueret af Mohammed Ossama
  • Maidan Sergei Loznitsa
  • Røde Hær, instrueret af Gabe Polsky
  • Caricaturistes - Fantassins de la Démocratie, instrueret af Stephanie Valloatto
  • Les Ponts de Sarajevo, instrueret af Teresa Villaverde, Angela Schanelec, Marc Recha, Cristi Puiu, Perisic, Ursula Meier, Vincenzo Marra, Sergei Loznitsa, Isild Le Besco, Kamen Kalev, Jean-Luc Godard, Leonardo Di Costanzo og Aida Begic
  • Rover, instrueret af David Michod
  • Pyo Jeok, instrueret af Chang
  • Sådan træner du din drage 2, instrueret af Dean Deblois

Un Certain Regard

  • Jauja, instrueret af Lisandro Alonso
  • La chambre bleue, instrueret af Mathieu Amalric
  • Misforstået, instrueret af Asien Argento
  • Titli, instrueret af Kanu Behl
  • Party Girl, instrueret af Marie Amachoukeli, Claire Burger og Samuel Theis - Åbning film
  • Forsvinden Eleanor Rigby, instrueret af Ned Benson
  • Bird People, instrueret af Pascale Ferran
  • Lost River, instrueret af Ryan Gosling
  • Amour Fou, instrueret af Jessica Hausner
  • Charlies land, instrueret af Rolf De Heer
  • Sne i Paradis, instrueret af Andrew Hulme
  • Dohee-ya, instrueret af juli Jung
  • Skør idé, instrueret af Panos Koutras
  • Køre, instrueret af Philippe Lacôte
  • Turist, instrueret af Ruben Östlund
  • Hermosa Juventud, instrueret af Jaime Rosales
  • Det jordens salt, instrueret af Wim Wenders og Juliano Ribeiro Salgado
  • Fantasy, instrueret af Wang Chao
  • Harcheck I Headro, instrueret af Keren Yedaya
  • Coming Home, instrueret af Zhang Yimou

Fortnight

  • Halleluja, instrueret af Fabrice Du Welza
  • Bande de fille, instrueret af Céline Sciamma
  • Catch Me Daddy, instrueret af Daniel Wolfe
  • Koldt i juli, instrueret af Jim Micklei
  • Les Combattants, instrueret af Thomas Caillei
  • Viviane, instrueret af Ronit og Shlomi Elkabetz
  • En hård dag, instrueret af Kim Seong-Hun
  • Kaguya-hime ingen Monogatari, instrueret af Isao Takahata
  • Mange TES Morts, instrueret af Jean-Charles Hue
  • National Gallery, instrueret af Frederick Wiseman
  • Ved siden af ​​hende, instrueret af Asaf Korman
  • Pride, instrueret af Matthew Warchus
  • Dronningen og land, instrueret af John Boorman
  • Refugiado, instrueret af Diego Lerman
  • Disse sidste timer, instrueret af Zach Hilditch
  • Du Dors Nicole, instrueret af Stéphane Lafleur
  • Piskesmæld, han instrueret af Damien Chazelle

Særlige screeninger

  • P'tit Quinquin, instrueret af Bruno Dumont
  • Texas Chainsaw Massacre, instrueret af Tobe Hooper
  • En nævefuld dollars, instrueret af Sergio Leone

Kortfilm

  • 8 Balles, instrueret af Frank Ternier
  • Cambodja i 2099, instrueret af Davy Chou
  • En aout, instrueret af Jenna Hasse
  • Fragmenter, instrueret af Aga Woszczynska
  • Guy Moquet, instrueret af Demis Herenger
  • Heartless, instrueret af Nara Normande og Tiao Tiao
  • Jutra, instrueret af Marie-Josée Saint-Pierre
  • Mand på formanden, direktør Jeong Dahee
  • Revolutionen Hunter, instrueret af Margarida Rego
  • Torn, instrueret af Elmar Imanov, Engin Kundag
  • Det kan passere gennem Wall, instrueret af Radu Jude

Cinéfondation

Den Cinéfondation afsnit fokuserer på film lavet af studerende. De følgende 16 film blev udvalgt ud af mere end 1.631 ansøgninger fra 320 forskellige skoler. Halvdelen af ​​de udvalgte film blev instrueret af kvinder.

Kortfilm

Over 3450 spørgsmål blev følgende film udvalgt til kortfilmen kategori. Den italienske film A mandehul Giovanni Aloi blev diskvalificeret fra udvælgelsen efter tidligere fremskrivninger, der fandt sted uden for hjemlandet. Reguleringen af ​​Cannes Film Festival kræver, at filmene i konkurrencen er verdenspremierer.

Juryer

Førende konkurrence

  • Jane Campion, direktør - formand for juryen og kunstnerisk leder
  • Carole Bouquet, skuespillerinde
  • Sofia Coppola, direktør
  • Willem Dafoe, skuespiller
  • Nicolas Winding Refn, direktør
  • Leila Hatami, skuespiller
  • Gael Garcia Bernal, skuespiller
  • Jeon Do-yeon, skuespiller
  • Jia Zhang-ke, direktør

Un Certain Regard

  • Pablo Trapero, direktør - formand for juryen

Cinéfondation og kortfilm

  • Abbas Kiarostami, direktør - formand for juryen
  • Daniela Thomas, direktør
  • Noémie Lvovsky, direktør
  • Joachim Trier, direktør
  • Mahamat Saleh Haroun, direktør

Internationale Critics 'Week

  • Andrea Arnold, direktør - formand for juryen

Queer Palm

  • Bruce LaBruce, forfatter og instruktør - formand for juryen
  • Anna Margarita Albelo, direktør
  • João Ferreira, instruktør og programmør af Lissabon Queer filmfestival
  • Charlotte Lipinska, skuespiller og journalist
  • Ricky Mastro, programmør af den brasilianske filmfestival

Kamera d'Or

  • Nicole Garcia, direktør manuskriptforfatter og skuespiller - Jury præsident

Resultater

Julianne Moore Timothy Spall

Konkurrence

  • Golden Palm: rige vinter - Winter Sleep, instrueret af Nuri Bilge Ceylan
  • Cannes Grand Prix: De vidundere instrueret af Alice Rohrwacher
  • Cannes Bedste Instruktør Award: Bennett Miller for Foxcatcher
  • Bedste manuskript award: Andrei Zviaguintsev og Oleg Negin til Leviathan
  • Cannes Bedste Skuespillerinde prisen: Julianne Moore for Maps til stjernerne
  • Cannes Bedste skuespiller Award: Timothy Spall til Turner
  • Jury Prize: Mor, instrueret af Xavier Dolan og Adieu au langage, instrueret af Jean Luc Godard

Un Certain Regard

  • Un Certain Regard-prisen: Hvid Gud, instrueret af Kornél Mundruczó
  • Jury Prize: Turist, instrueret af Ruben Östlund
  • Prix ​​d'ensemble: Party Girl, instrueret af Marie Amachoukeli, Claire Burger og Samuel Theis
  • Special Mention: The Salt of the Earth, instrueret af Wim Wenders og Juliano Ribeiro Salgado

Internationale Critics 'Week

  • Grand Prix International Critics 'Week: The Tribe, instrueret af Myroslav Slaboshpytskkiy
  • SACD Præmie: Hope, instrueret af Boris Lojkine

Fortnight

  • Art Cinema Award: Les Combattants, instrueret af Thomas Cailley
  • Prix ​​Europa Cinemas Label: Les Combattants, instrueret af Thomas Cailley
  • SACD Præmie: Les Combattants, instrueret af Thomas Cailley

Andre priser

  • Kamera d'Or: Party Girl, instrueret af Claire Burger, Marie og Samuel Theis Amachoukeli
  • FIPRESCI Award:
    • Konkurrence: KIS Uykusu, instrueret af Nuri Bilge Ceylan
    • Un Certain Regard: Jauja, instrueret af Lisandro Alonso
    • Bestyrelsens Fortnight: Les Combattants, instrueret af Thomas Cailley
  • Økumeniske Jury Prize: Timbuktu, instrueret af Abderrahmane Sissako
    • Special Mention af den økumeniske jury: The Salt of the Earth, instrueret af Wim Wenders og Juliano Ribeiro Salgado og Hermosa Juventud, instrueret af Jaime Rosales
  • Queer Palm: Pride, instrueret af Matthew Warchus
  • Chopard Trophy:
    • Kvindelige Åbenbaring: Adèle Exarchopoulos
    • Mand Begynder: Logan Lerman
  • François Chalais Præmie: Timbuktu, instrueret af Abderrahmane Sissako
  • Hund Palm: Luke og Body of Gud for White Mundruczó
Forrige artikel 155 mm FH-70