2013 Sundance Film Festival

2013 Sundance Film Festival blev afholdt i Park City, Utah, fra 17 til 27 januar, 2013 med prognoser også i andre steder i Utah, herunder Salt Lake City, Ogden og Sundance. Festivalen fandt sted med hjælp fra 1.850 frivillige, blandt dem den ene er årligt tildelt "Gayle Stevens Volunteer Award" i kraft af et samarbejde i tilrettelæggelsen festivalen.

2013-udgaven

Festivalen, der har registreret en rekord af film foreslået og valgt, du endte med den traditionelle tildeling ceremoni, udført i Park City af Joseph Gordon-Levitt, som også præsenteret på festivalens første spillefilm som instruktør.

Previews

Også i udgaven af ​​2013, ud over filmene i konkurrencen, blev de forventede nogle film af uafhængige biograf især forventninger:

  • Don Jon, instrueret af Joseph Gordon-Levitt
  • Stoker, instrueret af Park Chan-Wook
  • A.C.O.D., instrueret af Stuart Zicherman
  • Før midnat, instrueret af Richard Linklater
  • Big Sur, instrueret af Michael Polish
  • Træk vejret ind, instrueret af Drake Doremus
  • Job, instrueret af Joshua Michael Stern
  • Den uundgåelige nederlag Mister og Pete, instrueret af George Tillman Jr.
  • The Look of Love, instrueret af Michael Winterbottom
  • Lovelace, instrueret af Robert Epstein og Jeffrey Friedman
  • Charlie Countryman, instrueret af Fredrik Bond
  • Prins Avalanche, instrueret af David Gordon Green
  • Very Good Girls, instrueret af Naomi Foner
  • The Way, Way Back, instrueret af Nat Faxon og Jim Rash
  • Top of the Lake, instrueret af Jane Campion og Garth Davis
  • Sweetwater, instrueret af Noa og Logan Miller

Grand jury uddeler

USA Dramatisk

  • Fruitvale Station, instrueret af Ryan Coogler

USA Dokumentar

  • Blood Brother, instrueret af Steve Hoover

World Cinema Dramatic

  • Jiseul, direktør for O Muel

World Cinema Documentary

  • En floden Ændringer Course, instrueret af Kaylanee Mam

Publikum Awards

USA Dramatisk

  • Fruitvale Station, instrueret af Ryan Coogler

USA Dokumentar

  • Blood Brother, instrueret af Steve Hoover

World Cinema Dramatic

  • Metro Manila, instrueret af Sean Ellis

World Cinema Documentary

  • The Square, instrueret af Jehane Noujaim

Bedst af NEXT

  • Dette er Martin Bonner, instrueret af Chad Hartigan

Awards til den bedste instruktør

USA Dramatisk

  • Afternoon Delight, instrueret af Jill Soloway

USA Dokumentar

  • Cutie og Boxer, instrueret af Zachary Heinzerling

World Cinema Dramatic

  • Crystal Fairy, instrueret af Sebastián Silva

World Cinema Documentary

  • Den maskine, der gør alt forsvinde, instrueret af Tinatin Gurchiani

Awards til den bedste fotografering

USA Dramatisk

  • Bradford Young for Is not Them Bodies Saints, instrueret af David Lowery og Moder George, instrueret af Andrew Dosunmu

USA Dokumentar

  • Richard Rowley til Dirty Wars, instrueret af Jeremy Scahill

World Cinema Dramatic

  • Michał Englert for Varig, instrueret af Michał Englert

World Cinema Documentary

  • Marc Sølv for Hvem er Dayani Cristal?, Instrueret af Marc Silver

Awards på Best Editing

USA Dokumentar

  • Matthew Hamachek for Gideons hær, instrueret af Dawn Porter

World Cinema Documentary

  • Topmødet, instrueret af Nick Ryan

Særlige præmier af juryen

USA Dramatisk: Bedste ydeevne

  • Miles Teller, og Shailene Woodley for The Spectacular Now, instrueret af James Ponsoldt

USA Dramatisk: Lyddesign

  • Shane Carruth, Johnny Marshall og Pete Horner for Upstream Color, instrueret af Shane Carruth

USA-Dokumentar: Achievement i Filmmaking

  • En uafgjort mellem Ulighed for Alle, instrueret af Jacob Kornbluth og amerikansk Promise, instrueret af Joe Brewster og Michèle Stephenson

World Cinema Dramatic

  • Cirkler, instrueret af Srdan Golubovic

World Cinema Dramatic: Punk Spirit

  • Pussy Riot: En Punk Prayer, instrueret af Mike Lerner og Maxim Pozdorovkin

Flere priser

Alfred P. Sloan-prisen

  • Computer Chess, instrueret af Andrew Bujalski

Waldo Salt Award for bedste manuskript

  • Lake Bell i en verden ..., instrueret af Lake Bell

Audience Award for bedste kortfilm

  • Catnip:? Egress til Oblivion, instrueret af Jason Willis

Juryen

USA Dramatisk: Edward Burns, Wesley Morris, Rodrigo Prieto, Thomas Rothman, Clare Stewart

USA Dokumentar: Liz Garbus, Davis Guggenheim, Gary Hustwit, Brett Morgen, Diane Weyermann

World Cinema Dramatic: Anurag Kashyap, Nadine Labaki, Joana Vicente

World Cinema Documentary: Sean Farnel, Robert Hawk, Enat Sidi

Short Film: Mike Farah, Magali Simard, Don Hertzfeldt

Alfred P. Sloan: Darren Aronofsky, Paula S. Aspell, Dr. André Fenton, Lisa Randall, Scott Z. Burns

Forrige artikel 2003