2013 Cannes Film Festival

Den 66. udgave af filmfestivalen i Cannes fandt sted i Cannes fra 15. maj til 26. maj 2013. Til denne udgave, for trettende år i træk, har den kunstneriske retning blevet overdraget til Thierry Fremaux.

Åbningen filmen var The Great Gatsby af Baz Luhrmann, mens lukning filmen var Zulu Jérôme Salle.

Juryen, ledet af amerikanske instruktør Steven Spielberg, har tildelt Palme d'Or for bedste film ved livet i Adele af Abdellatif Kechiche.

Plakaten af ​​denne udgave portrætterer Joanne Woodward og Paul Newman i en scene fra filmen Min kærlighed med Samantha, 1963 film instrueret af Melville Shavelson.

Gudmor for begivenheden var den franske skuespillerinde Audrey Tautou.

Officiel Selection

Erklæringen om en stor del af programmet blev afholdt den 18. april 2013, Paris på en konference for pressen.

Konkurrence

  • Ung og smuk, instrueret af François Ozon
  • Heli instrueret af Amat Escalante
  • Fortid, instrueret af Asghar Farhadi
  • A Touch of Sin - A Touch of Sin, instrueret af Jia Zhangke
  • Jimmy P.), instrueret af Arnaud Desplechin
  • Fader og Søn, instrueret af Hirokazu Kore-eda
  • Om Davis, instrueret af Joel og Ethan Coen
  • Borgman instrueret af Alex Van Warmerdam
  • Shield of Straw, instrueret af Takashi Miike
  • Et slot i Italien, instrueret af Valeria Bruni Tedeschi
  • Den store skønhed, instrueret af Paolo Sorrentino
  • Mit liv med Liberace instrueret af Steven Soderbergh
  • Kun Gud tilgiver instrueret af Nicolas Winding Refn
  • Grigris, instrueret af Mahamat-Saleh Haroun
  • Nebraska, instrueret af Alexander Payne
  • Levetiden for Adele, instrueret af Abdellatif Kechiche
  • The Immigrant instrueret af James Gray
  • Michael Kohlhaas instrueret af Arnaud des Pallières
  • Venus i Furs, instrueret af Roman Polanski
  • Only Lovers Left Alive, instrueret af Jim Jarmusch

Ud af konkurrence

  • The Great Gatsby, instrueret af Baz Luhrmann - åbning film
  • Blood Ties, instrueret af Guillaume Canet
  • Alt er tabt, instrueret af J. C. Chandor
  • Le Dernier des injustes, instrueret af Claude Lanzmann
  • Zulu, instrueret af Jérôme Salle - lukning film

Midnight Screenings

  • Moonsoon Shootout, instrueret af Amit Kumar
  • Blind Detective, instrueret af Johnnie Til

Særlige screeninger

  • Muhammad Alis Greatest Fight, instrueret af Stephen Frears
  • Stop bankende hjerte, instrueret af Roberto Minervini
  • Weekend af en Champion, instrueret af Roman Polanski
  • Forført og forladt, instrueret af James Toback
  • Otdat konci, instrueret af Taisia ​​Igumentseva

Hyldest til Indien

  • Bombay talkies, instrueret af Anurag Kashyap, Dibakar Banerjee, Zoya Akhtar, Karan Johar

Hyldest til Jerry Lewis

  • Max Rose, instrueret af Daniel Noah

Un Certain Regard

  • Bling Ring, instrueret af Sofia Coppola - åbning film
  • Omar, instrueret af Hany Abu-Assad
  • Død marts, instrueret af Adolfo Alix Jr.
  • Fruitvale Station, instrueret af Ryan Coogler
  • Les salauds, instrueret af Claire Denis
  • Norte, Hangganan Kasaysayan Ng, direktør Lav Diaz
  • As I Lay Dying, instrueret af James Franco
  • Tore tanzt, instrueret af Katrin Gebbe
  • Honning, instrueret af Valeria Golino
  • Stranger ved søen, instrueret af Alain Guiraudie
  • Bøjninger, instrueret af Flora Lau
  • Image manquante, instrueret af Rithy Pahn
  • Den tyske læge, instrueret af Lucía Puenzo
  • The Golden Dream, instrueret af Diego Quemada-Diez
  • Sarah prefere kurset, instrueret af Chloé Robichaud
  • Anonym, instrueret af Mohammad Rasoulof
  • My Sweet Pepperland, instrueret af Hiner Saleem
  • Grand Central, instrueret af Rebecca Zlotowski

Internationale Critics 'Week

Spillefilm

  • Den Lunchbox Dabba, instrueret af Ritesh Batra
  • Major, instrueret af Yuri Bykov
  • Salvo, direktør Antonio Piazza og Fabio Grassadonia
  • Nos héros sont Morts ce soir, instrueret af David Perrault
  • Den Démantèlement, instrueret af Sébastien Pilote
  • Los DUEÑOS Vis, instrueret af Agustin Toscano og Ezequiel Radusky
  • Den overlevende, instrueret af Paul Wright

Særlige screeninger

  • Suzanne, instrueret af Katell Quillevéré - åbning film
  • Du og Night, instrueret af Yann Gonzalez
  • Er ikke Them Bodies Saints, instrueret af David Lowery

Fortnight

  • Kongressen, instrueret af Ari Folman - åbning film
  • L'Escale, instrueret af Kaveh Bakhtiari
  • The Selfish Giant, instrueret af Clio Barnard
  • Tip Top, instrueret af Serge Bozon
  • Ilo Ilo, instrueret af Anthony Chen
  • Après la nuit, instrueret af Basil Da Cunha
  • Alle hans mor, instrueret af Guillaume Gallienne
  • Dans Reality, instrueret af Alejandro Jodorowsky
  • Ugly, instrueret af Anurag Kashyap
  • På Job, instrueret af Erik Matti
  • Vi er, hvad vi er, instrueret af Jim Mickle
  • Henri, instrueret af Yolande Moreau
  • En Strange forløb, instrueret af Raphael Nadjari
  • En voyageur, instrueret af Marcel Ophüls
  • Jodorowsky s Dune, instrueret af Franck Pavich
  • La Fille du 14 juillet, instrueret af Antonin Peretjatko
  • Apache, instrueret af Thierry de Peretti
  • De sidste dage på Mars, instrueret af Ruairi Robinson
  • El verano de los Peces voladores, instrueret af Marcela Said
  • Blå Ruin, instrueret af Jeremy Saulnier
  • Magic Magic, instrueret af Sebastian Silva

Kortfilm

  • Eller umbriske de heller, instrueret af Radu Jude
  • Den Quepa sur la vilni!, Instrueret af Yann Le Quellec
  • Lagy ESO, instrueret af Denes Nagy
  • Gambozinos, instrueret af João Nicolau
  • Pouco majs mês de øh, instrueret af André Novais Oliveira
  • Svømmer, instrueret af Lynne Ramsay
  • Solecito, instrueret af Oscar Ruiz Navia
  • Man kann nicht einmal auf alles tun, aber kann man alles auf einmal lassen, instrueret af Marie-Elsa Sgualdo
  • Que je grave tout le temps, instrueret af Eduardo Williams

Juryer

Konkurrence

  • Steven Spielberg, instruktør - præsident
  • Daniel Auteuil, skuespiller
  • Vidya Balan, skuespiller
  • Naomi Kawase, direktør
  • Ang lee, direktør
  • Nicole Kidman, skuespiller
  • Cristian Mungiu, direktør
  • Lynne Ramsay, direktør
  • Christoph Waltz, skuespiller

Un Certain Regard

  • Thomas Vinterberg, direktør - præsident
  • Zhang Ziyi, skuespiller
  • Ludivine Sagnier, skuespiller
  • Ilda Santiago, direktør for festivalen de Rio
  • Enrique Gonzalez Macho, filmproducent

Kamera d'Or

  • Agnès Varda, direktør - præsident
  • Isabel Coixet, filminstruktør
  • Régis Wargnier, direktør
  • Chloé Rolland, kritik
  • Michel Abramowicz, direktør for fotografering
  • Gwenole Bruneau, salgschef for et filmselskab
  • Éric Guirado, direktør

Cinéfondation og kortfilm

  • Jane Campion, direktør - præsident
  • Maji-da Abdi, skuespiller og instruktør
  • Nicoletta Braschi, skuespiller og producer
  • Nandita Das, skuespiller og instruktør
  • Semih Kaplanoğlu, direktør

Resultater

Konkurrence

  • Golden Palm: Den liv i Adele, instrueret af Abdellatif Kechiche
  • Cannes Grand Prix: Om Davis, instrueret af Joel og Ethan Coen
  • Cannes Bedste Instruktør Award: Heli instrueret af Amat Escalante
  • Bedste manuskript award: A Touch of Sin - A Touch of Sin, instrueret af Jia Zhangke
  • Cannes Bedste Skuespillerinde prisen: Bérénice Bejo for fortiden af ​​Asghar Farhadi
  • Cannes Bedste skuespiller Award: Bruce Dern for Nebraska Alexander Payne
  • Jury Prize: Fader og Søn, instrueret af Hirokazu Kore-eda

Un Certain Regard

  • Un Certain Regard-prisen: Image manquante, instrueret af Rithy Panh
  • Jury Prize: Omar, instrueret af Hany Abu-Assad
  • Bedste Instruktør: Alain Guiraudie til Stranger ved søen
  • A Certain Talent Award: cast af La Jaula de Oro, instrueret af Diego Quemada-Diez
  • Avenir award: Fruitvale Station, instrueret af Ryan Coogler

Internationale Critics 'Week

  • Grand Prix International Critics 'Week: Sikker, instrueret af Antonio Piazza og Fabio Grassadonia
  • SACD Præmie: The Démantèlement, instrueret af Sébastien Pilote

Fortnight

  • Art Cinema Award: Mig, mig selv og mor, instrueret af Guillaume Gallienne
  • Prix ​​Europa Cinemas Label: The Selfish Giant, instrueret af Clio Barnard
  • SACD Præmie: Mig, mig selv og mor, instrueret af Guillaume Gallienne

Andre priser

  • Kamera d'Or: Ilo Ilo, instrueret af Anthony Chen
  • FIPRESCI Award:
    • Konkurrence: Levetiden for Adele, instrueret af Abdellatif Kechiche
    • Un Certain Regard: Manuskripter ikke brænder, instrueret af Mohammad Rasoulof
    • Sidebars: Blå Ruin, instrueret af Jeremy Saulnier
  • Økumeniske Jury Prize: Fortid, instrueret af Asghar Farhadi
    • Særlig omtale af den økumeniske jury: Soshite Chichi ni Naru, direktør Hirokazu Kore-eda og honning, instrueret af Valeria Golino
  • Queer Palm: Stranger ved søen, instrueret af Alain Guiraudie
  • Chopard Trophy:
    • Kvindelige Åbenbaring: Blanca Suárez
    • Mand Begynder: Jeremy Irvine
  • François Chalais Award: Grand Central, instrueret af Rebecca Zlotowski
  • Palm hund: Baby Boy i Mit liv med Liberace