2012 Sundance Film Festival

Sundance Film Festival 2011 blev afholdt i Park City, Utah 19-29 januar 2012.

Film i konkurrence

Liste over film udvalgt til festivalen og titler, som har vundet i deres respektive sektioner.

USA Dramatisk

  • Kongen af ​​den vilde jord, instrueret af Benh Zeitlin
  • The Comedy, instrueret af Rick Alverson
  • The End of Love, instrueret af Mark Webber
  • Filly Brown, instrueret af Youssef Delara og Michael D. Olmos
  • Første gang, instrueret af Jonathan Kasdan
  • For Ellen, instrueret af So Yong Kim
  • Ligesom den første gang, instrueret af Todd Louiso
  • Hold Lights On, instrueret af Ira Sachs
  • LUV, instrueret af Sheldon Candis
  • Midten af ​​ingenting, instrueret af Ava Duvernay
  • Ingen Walks, instrueret af Ry Russo-Young
  • Safety Not Guaranteed, instrueret af Colin Trevorrow
  • Husk datoen, instrueret af Michael Mohan
  • Simon Killer, instrueret af Antonio Campos
  • Smadret, instrueret af James Ponsoldt
  • De Sessions - Møder, instrueret af Ben Lewin

USA Dokumentar

  • The House I Live In, instrueret af Eugene Jarecki
  • Ai Weiwei: Never Sorry, instrueret af Alison Klayman
  • Atomic Stater, instrueret af Don Argott og Sheena M. Joyce
  • Chasing Ice, instrueret af Jeff Orlowski
  • Detropia, instrueret af Heidi Ewing og Rachel Grady
  • ESCAPE BRAND: Kampen for at redde amerikanske Healthcare, instrueret af Matthew Heineman og Susan Froemke
  • Finde North, instrueret af Kristi Jacobson og Lori Silverbush
  • Sådan overlever en Plague, instrueret af David Frankrig
  • Den usynlige krig, instrueret af Kirby Dick
  • Kærlighed Gratis or Die, instrueret af Macky Alston
  • Marina Abramovic - The Artist er til stede, instrueret af Matthew Akers
  • ME ZOO, instrueret af Chris Moukarbel og Valerie Veatch
  • The Other Dream Team, instrueret af Marius MARKEVICIUS
  • Dronningen af ​​Versailles, instrueret af Lauren Greenfield
  • Slaveri andet navn, instrueret af Sam Pollard
  • Vi er ikke Broke, instrueret af Karin Hayes og Victoria Bruce

Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic

  • Violeta gik til himlen, instrueret af Andrés Wood
  • Om Pink Sky, instrueret af Keiichi Kobayashi
  • Kan, instrueret af Rasit Celikezer
  • Fars Chair, instrueret af Luciano Moura
  • Fire Suns, instrueret af Bohdan Sláma
  • L, instrueret af Babis Makridis
  • The Last Elvis, instrueret af Armando Bo
  • Madrid, 1987, instrueret af David Trueba
  • Min bror Djævelen, instrueret af Sally El Hosaini
  • Teddy Bear, instrueret af Mads Matthiesen
  • Valley of Saints, instrueret af Musa Syeed
  • Ønsker du var her, instrueret af Kieran Darcy-Smith
  • FORKERT, instrueret af Quentin Dupieux
  • Young & amp; Wild, instrueret af Marialy Rivas

Grand Jury Prize: World Cinema Documentary

  • Loven i disse dele, instrueret af Ra'anan Alexandrowicz
  • ½ Revolution, instrueret af Omar Shargawi og Karim El Hakim
  • 5 Broken Kameraer, instrueret af Emad Burnat og Guy davidi
  • Ambassadøren, instrueret af Mads Brügger
  • Store drenge Gone Bananas!, Instrueret af Fredrik Gertten
  • Kina Heavyweight, instrueret af Yung Chang
  • Gypsy Davy, instrueret af Rachel Leah Jones
  • Den bedrager, instrueret af Bart Layton
  • Indie Game: The Movie, instrueret af Lisanne Pajot og James Swirsky
  • Payback, direktør Jennifer Baichwal
  • Putins kys, instrueret af Lise Birk Pedersen
  • Searching for Sugar Man, instrueret af Malik Bendjelloul

Audience Award: Dokumentar USA

  • Den usynlige krig, instrueret af Kirby Dick

Audience Award: Dramatisk USA

  • De Sessions - Møder, instrueret af Ben Lewin

World Cinema Audience Award: Dokumentar

  • Searching for Sugar Man, instrueret af Malik Bendjelloul

World Cinema Audience Award: Dramatisk

  • Valley of Saints, instrueret af Musa Syeed

Bedst af NEXT

  • Sleepwalk With Me, instrueret af Mike Birbiglia

USA-Directing Award: Dokumentar

  • Dronningen af ​​Versailles, instrueret af Lauren Greenfield

USA-Directing Award: Dramatisk

  • Midten af ​​ingenting, instrueret af Ava Duvernay

World Cinema Dirigere Award: Dokumentar

  • 5 Broken Kameraer, instrueret af Emad Burnat og Guy davidi

World Cinema Dirigere Award: Dramatisk

  • Teddy Bear, instrueret af Mads Matthiesen

Waldo Salt Screenwriting Award

  • Safety Not Guaranteed, instrueret af Colin Trevorrow

World Cinema Screenwriting Award

  • Young & amp; Wild, instrueret af Marialy Rivas

USA-Dokumentar Redigering Award

  • Detropia, instrueret af Heidi Ewing og Rachel Grady

World Cinema Documentary Redigering Award

  • Indie Game: The Movie, instrueret af Lisanne Pajot og James Swirsky

Excellence i fotografering Award: US Dokumentar

  • Chasing Ice, instrueret af Jeff Orlowski

Excellence i fotografering Award: Dramatisk USA

  • Kongen af ​​den vilde jord, instrueret af Benh Zeitlin

World Cinema Cinematography Award: Dokumentar

  • Putins kys, instrueret af Lise Birk Pedersen

World Cinema Cinematografi Award: Dramatisk

  • Min bror Djævelen, instrueret af Sally El Hosaini

USA Dokumentar Special Jury Prize for en forandringsagent

  • Kærlighed Gratis or Die, instrueret af Macky Alston

USA Dokumentar Special Jury Prize for Spirit of Defiance

  • Ai Weiwei: Never Sorry, instrueret af Alison Klayman

USA Dramatisk Special Jury Prize for Excellence i uafhængige film Produktion

Andrea Sperling og Jonathan Schwartz til Smashed og Nobody Walks

USA Dramatisk Special Jury Prize for Ensemble Fungerende

  • De Sessions - Møder, instrueret af Ben Lewin

World Cinema Dramatic Special Jury Prize for kunstneriske vision

  • Kan, instrueret af Rasit Celikezer

World Cinema Documentary Special Jury Prize for sin Fejring af den kunstneriske ånd

  • Searching for Sugar Man, instrueret af Malik Bendjelloul

Kortfilm Audience Award

Præsenteret af Yahoo! prisen blev tildelt i henhold til en online meningsmåling af ni kortfilm screenet på festivalen:

  • De debutant Hunters, instrueret af Mary White

Juryen

USA Dramatisk: Justin Lin, Anthony Mackie, Cliff Martinez, Lynn Shelton, Amy Vincent

USA Dokumentar: Fenton Bailey, Shari Springer Berman, Heather Croall, Charles Ferguson, Kim Roberts

World Cinema Dramatic: Julia Ormond, Richard Pena, Alexei Popogrebsky

World Cinema Documentary: Nick Fraser, Clara Kim, Jean-Marie Teno

Short Film: Mike Judge, Dee Rees, Shane Smith

Alfred P. Sloan: Tracy Day, Helen Fisher, Dr. Robert J. Fuld, Gwyn Lurie, Alex Rivera

Næste artikel 13th Floor Elevators