2012 Cesar Awards

Prisoverrækkelsen af ​​den 37. udgave af César Awards fandt sted den februar 24, 2012 på Théâtre du Châtelet i Paris. Det blev ledet af Guillaume Canet og indsendt af Antoine de Caunes. Den blev udsendt af Canal +.

De nominerede blev offentliggjort den 27. januar 2012. På opnå det højeste antal var Poliss af Maïwenn.

Under ceremonien blev hyldest til Annie Girardot, der døde 28 feb 2011, hvis billede står på den officielle plakat af ceremonien, og fik en Honorary César Kate Winslet.

Filmen Vinderen blev The Artist, instrueret af Michel Hazanavicius, vinder af seks priser ud af ti nomineringer, herunder for bedste billede og bedste instruktør.

Vindere og nominerede

Vinderne er markeret med fed skrift, efterfulgt af de andre kandidater.

Bedste film

  • The Artist, instrueret af Michel Hazanavicius
  • Ministeren - Udøvelse af staten, instrueret af Pierre Schoeller
  • Krig er erklæret, instrueret af Valérie Donzelli
  • Le Havre, instrueret af Aki Kaurismäki
  • Næsten venner - Intouchables, instrueret af Eric Toledano og Olivier Nakache
  • Pater, instrueret af Alain Cavalier
  • Poliss, instrueret af Maïwenn

Bedste Instruktør

  • Michel Hazanavicius - The Artist
  • Alain Cavalier - Pater
  • Valérie Donzelli - Erklæring of War
  • Aki Kaurismäki - Le Havre
  • Maïwenn - Poliss
  • Pierre Schoeller - Ministeren - Udøvelse af staten
  • Eric Toledano og Olivier Nakache - Næsten venner - Intouchables

Bedste Skuespiller

  • Omar Sy - Urørlig - Urørlig
  • Sami Bouajila - Omar Killed Me
  • François Cluzet - Næsten venner - Intouchables
  • Jean Dujardin - The Artist
  • Olivier Gourmet - Ministeren - Udøvelse af staten
  • Podalydès - The Conquest
  • Philippe Torreton - Guilty

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Bérénice Bejo - The Artist
  • Ariane Rundorm - The Snows af Kilimanjaro
  • Leila Bekhti - The Source
  • Valérie Donzelli - Erklæring of War
  • Marina Fois - Poliss
  • Marie Gillain - Alle vores ønsker
  • Karin Viard - Poliss

Bedste mandlige birolle

  • Michel Blanc - Ministeren - Udøvelse af staten
  • Nicolas Duvauchelle - Poliss
  • Joeystarr - Poliss
  • Bernard Le Coq - The Conquest
  • Frédéric Pierrot - Poliss

Bedste kvindelige birolle

  • Carmen Maura - Kvinder i 6. sal
  • Zabou Breitman - Ministeren - Udøvelse af staten
  • Anne Le Ny - Næsten venner - Intouchables
  • Noémie Lvovsky - House of Tolerance - Souvenirs de la maison tæt
  • Karole Rocher - Poliss

Bedste Han Begynder

  • Grégory Gadebois - Angèle og Tony
  • Nicolas Bridet - Du Seras mon fils
  • Guillaume Gouix - Jimmy Rivière
  • Pierre Niney - J'aime regarder les filles
  • Dimitri Storoge - Les Lyonnais

Bedste Kvindelige Begynder

  • Naidra Ayadi - Poliss efter ret Clotilde Hesme - Angèle og Tony
  • Adèle Haenel - House of Tolerance - Souvenirs de la maison tæt
  • Céline Sallette - House of Tolerance - Souvenirs de la maison tæt
  • Christa Théret - The Brindille

Bedste originale manuskript

  • Pierre Schoeller - Ministeren - Udøvelse af staten
  • Valérie Donzelli og Jeremie Elkaïm - Erklæring of War
  • Michel Hazanavicius - The Artist
  • Maïwenn og Emmanuelle Bercot - Poliss
  • Eric Toledano og Olivier Nakache - Næsten venner - Intouchables

Bedste tilpasning

  • Yasmina Reza og Roman Polanski - Carnage
  • David Foenkinos - Delicacy
  • Vincent Garenq - Guilty
  • Olivier Gorce, Roschdy Zem, Olivier Lorelle og Rachid Bouchareb - Omar Killed Me
  • Mathieu Kassovitz, Pierre Geller og Benoît Jaubert - L'Ordre et la moral

Bedste fotografering

  • Guillaume Schiffman - The Artist
  • Pierre AIM - Poliss
  • Josée Deshaies - House of Tolerance - Souvenirs de la maison tæt
  • Julien Hirsch - Ministeren - Udøvelse af staten
  • Mathieu Vadepied - Næsten venner - Intouchables

Bedste redigering

  • Laure Gardette og Yann Dedet - Poliss
  • Anne-Sophie Bion og Michel Hazanavicius - The Artist
  • Laurence Briaud - Ministeren - Udøvelse af staten
  • Pauline Gaillard - Erklæring of War
  • Dorian Rigal Ansous - Næsten venner - Intouchables

Bedste Produktion Design

  • Laurence Bennett - The Artist
  • Alain Guffroy - House of Tolerance - Souvenirs de la maison tæt
  • Pierre-François Limbosch - Kvinder i 6. sal
  • Jean Marc Tran Tan Ba ​​- Ministeren - Udøvelse af staten
  • Wouter Zoon - Le Havre

Bedste Kostume Design

  • Anaïs Romand - House of Tolerance - Souvenirs de la maison tæt
  • Catherine Baba - min lille prinsesse
  • Mark Broer - The Artist
  • Christian GASC - Kvinder i 6. sal
  • Viorica Petrovici - The Source

Bedste musik

  • Ludovic Bource - The Artist
  • Alex Beaupain - Les Bien-Aimes
  • Bertrand Bonello - House of Tolerance - Souvenirs de la maison tæt
  • -M- Og Patrice Renson - Et monster i Paris
  • Philippe Schoeller - Ministeren - Udøvelse af staten

Bedste lyd

  • Olivier Hespel, Julie Brenta og Jean-Pierre Laforce - Ministeren - Udøvelse af staten
  • Pascal Armant, Goudier Jean og Jean-Paul Hurier - Næsten venner - Intouchables
  • Jean-Pierre Duret, Nicolas Moreau og Jean-Pierre Laforce - House of Tolerance - Souvenirs de la maison tæt
  • Nicolas Provost, Rym Debbarh-Mounir og Emmanuel Croset - Poliss
  • André Rigaut, Sébastien Savine og Laurent Gabiot - Erklæring of War

Bedste Udenlandske Film

  • En Separation, instrueret af Asghar Farhadi
  • Black Swan, instrueret af Darren Aronofsky
  • Kongens store tale, instrueret af Tom Hooper
  • Drive, instrueret af Nicolas Winding Refn
  • The Kid med en cykel, instrueret af Jean-Pierre og Luc Dardenne
  • Nawals Hemmelighed, instrueret af Denis Villeneuve
  • Melancholia, instrueret af Lars von Trier

Bedste First

  • When Pigs har vinger, instrueret af Sylvain Estibal
  • 17 piger, instrueret af Delphine og Muriel Coulin Coulin
  • Angèle og Tony, instrueret af Alix Delaporte
  • Delicacy, instrueret af David Foenkinos og Stéphane Foenkinos
  • Min lille prinsesse, instrueret af Eva Ionesco

Bedste Dokumentar

  • Tous au Larzac, instrueret af Christian Rouaud
  • Le bal des menteurs, instrueret af Daniel Leconte
  • Crazy Horse, instrueret af Frederick Wiseman
  • Ici om problemer les Algériens, direktør Yasmina Adi
  • Michel Petrucciani - Body & amp; Soul, instrueret af Michael Radford

Bedste Animerede Feature

  • Le Chat du Rabbi, instrueret af Joann Sfar og Antoine Delesvaux
  • Le Cirque, instrueret af Nicolas Brault
  • Køen de la Souris, instrueret af Benjamin Renner
  • Den Maleri, instrueret af Jean-François Laguionie
  • En Monster i Paris, instrueret af Bibo Bergeron

Bedste Kortfilm

  • Den accordeur, instrueret af Olivier Treiner
  • La France her hvis Lève tôt, instrueret af Hugo Chesnard
  • J'aurais pu être une Pute, instrueret af Baya Kasmi
  • Je pourrais être votre Grand-Mère, instrueret af Bernard Tanguy
  • Un Monde sans femmes, instrueret af Guillaume Brac

Honorary César

  • Kate Winslet
Forrige artikel 2004 Stanley Cup finaler
Næste artikel 2012 Abu Dhabi Grand Prix