2009 Cannes Film Festival

Den 62. udgave af Cannes Film Festival blev afholdt i Cannes 13-24 Maj 2009.

Festivalen åbnes med verdenspremieren på 3D animerede film Up og sluttede med den af ​​Coco Chanel & amp; Igor Stravinsky af Jan Kounen.

Juryen ledes af franske skuespillerinde Isabelle Huppert, to gange vinder af Bedste Skuespillerinde prisen i Cannes i 1978 for Violette Nozière og i 2001 til The Piano, har tildelt Palme d'Or for bedste film The White Ribbon af Michael Haneke. For nogle kommentatorer det behandles i et oplag på de vigtigste i de senere år, især for de store navne, der gjorde op markeringen, selv om "kvalitet" ikke spændende, med mange værker betragtes som "forbifarten."

Officiel Selection

Konkurrence

  • Broken omfavner, instrueret af Pedro Almodóvar
  • Fish Tank, instrueret af Andrea Arnold
  • Profeten, instrueret af Jacques Audiard
  • Vinde, instrueret af Marco Bellocchio
  • Bright Star, instrueret af Jane Campion
  • Kort over de Sounds of Tokyo, instrueret af Isabel Coixet
  • I begyndelsen, instrueret af Xavier Giannoli
  • The White Ribbon, instrueret af Michael Haneke
  • Taking Woodstock, instrueret af Ang Lee
  • Leder du efter Eric, instrueret af Ken Loach
  • Chun Feng chen Zui de I wan, instrueret af Lou Ye
  • Udførelse af P, instrueret af Brillante Mendoza
  • Enter the Void, instrueret af Gaspar Noe
  • Tørst, instrueret af Park Chan-wook
  • Wild Grass, instrueret af Alain Resnais
  • The Time That Remains, instrueret af Elia Suleiman
  • Inglourious Basterds, instrueret af Quentin Tarantino
  • Hævn, instrueret af Johnnie Til
  • Visage, instrueret af Tsai Ming-Liang
  • Antichrist instrueret af Lars Von Trier

Ud af konkurrence

  • Agora, instrueret af Alejandro Amenábar
  • Op, instrueret af Pete Docter - åbning film
  • Parnassus - Den mand, der ville snyde Djævelen, instrueret af Terry Gilliam
  • Army of Crime, instrueret af Robert Guédiguian
  • Coco Chanel & amp; Igor Stravinsky, instrueret af Jan Kounen

Midnight Screenings

  • Panik på landsbyen, instrueret af Stephane Aubier og Vincent Patar
  • Do not Look Back, instrueret af Marina de Van
  • Drag Me to Hell, instrueret af Sam Raimi

Særlige screeninger

  • Min nabo, min Killer, instrueret af Anne Aghion
  • Manila, instrueret af Adolfo Alix Jr. og Raya Martin
  • Aske og sang, instrueret af Fanny Ardant
  • Min y, direktør Souleymane Cissé
  • Den epine dans le coeur, instrueret af Michel Gondry
  • Ingen meu Lugar, instrueret af Eduardo Valente
  • Jaffa, instrueret af Keren Yedaya
  • Andragende, instrueret af Zhao Liang

Un Certain Regard

  • Madeo, instrueret af Bong Joon-ho
  • Irene, instrueret af Alain Cavalier
  • Precious, instrueret af Lee Daniels
  • I morgen ved daggry, instrueret af Denis Dercourt
  • À kommer, instrueret af Heitor Dhalia
  • Persian katte, instrueret af Bahman Ghobadi
  • Los Viajes del Viento, instrueret af Ciro Guerra
  • Faderen til mine børn, instrueret af Mia Hansen-Løve
  • Historier fra guldalderen, instrueret af Hanno Höfer, Razvan Marcalescu, Cristian Mungiu, Constantin Popescu, Ioana Uricaru
  • Skazka pro temnotu, instrueret af Nikolay Khomeriki
  • Kuki Ningyo, instrueret af Hirokazu Kore-eda
  • Dogtooth, instrueret af Yorgos Lanthimos
  • Tzar, instrueret af Pavel Lungin
  • Independencia, instrueret af Raya Martin
  • Politist, adjectiv, instrueret af Corneliu Porumboiu
  • Nang nogensinde, instrueret af Pen-Ek Ratanaruang
  • Morrer como un Homen, instrueret af João Pedro Rodrigues
  • Eyes Wide Open, instrueret af Haim Tabakman
  • Samson og Dalila, instrueret af Warwick Thornton
  • The Silent hær, instrueret af Jean Van de Velde

Internationale Critics 'Week

Spillefilm

  • Sirta de gal ba, instrueret af Shahram Alidi
  • Adieu Gary, instrueret af Nassim Amaouche
  • Bad Day at fiske, instrueret af Alvaro Brechner
  • Altiplano, instrueret af Peter Brosens og Jessica Woodworth
  • Huacho, instrueret af Alejandro Fernández Almendras
  • Almindelige mennesker, instrueret af Vladimir Perisic
  • Lost Personer Area, instrueret af Caroline Strubbe

Særlige screeninger

  • Rien de personale, instrueret af Mathias Gokalp
  • Hierro, instrueret af Gabe Ibañez

Fortnight

  • Karaoke, instrueret af Chan Chong Fui
  • Family Secrets, instrueret af Francis Ford Coppola - åbning film
  • Ajami, instrueret af Scandar Copti og Yaron Shani - lukning film
  • Ne ændring rien, instrueret af Pedro Costa
  • Kroppe, instrueret af Denis Coté
  • Det er endnu ikke i morgen, instrueret af Tizza Covi og Rainer Frimmel
  • Amreeka, instrueret af Cherien Dabis
  • Jeg dræbte min mor, instrueret af Xavier Dolan
  • Thunderbolt - Phillip Morris, instrueret af Glenn Ficarra og John Requa
  • Daniel y Ana, instrueret af Michel Franco
  • The King of Escape, instrueret af Alain Guiraudie
  • Jal Aljido Motamyunseo, instrueret af Hong Sangsoo
  • Eastern Plays, instrueret af Kamen Kalev
  • Navidad, instrueret af Sebastian Lelio
  • Oksehud II, instrueret af Liu Jiayin
  • Den Terre de La Folie, instrueret af Luc Moullet
  • Den Wolberg Familie, instrueret af Axelle Ropert
  • Gå Get Some Rosemary, instrueret af Josh og Benny Safdie
  • Les Beaux Gosses, instrueret af Riad Sattouf
  • Humpday - Big Onsdag højder, instrueret af Lynn Shelton
  • Yuki & amp; Nina instrueret af Nobuhiro Suwa og Hippolyte Girardot
  • Her, instrueret af Ho Tzu-Nyen
  • Den Misfortunates, instrueret af Felix Van Groeningen
  • Polytechnique, instrueret af Denis Villeneuve

Særlige screeninger

  • Montparnasse, instrueret af Mikhael Hers

Juryer

Konkurrence

  • Isabelle Huppert, en skuespiller - Præsident
  • Asia Argento, skuespillerinde
  • Nuri Bilge Ceylan, direktør
  • Lee Chang-dong, direktør
  • James Gray, direktør
  • Hanif Kureishi, forfatter
  • Shu Qi, skuespiller
  • Robin Wright Penn, skuespiller
  • Sharmila Tagore, skuespiller

Un Certain Regard

  • Paolo Sorrentino, direktør - præsident
  • Uma Da Cunha
  • Julie Gayet, skuespiller
  • Piers Håndtering
  • Marit Kapla

Kamera d'Or

  • Roschdy Zem, skuespiller - præsident
  • Diane Baratier, direktør for fotografering
  • Olivier CHIAVASSA
  • Sandrine Ray
  • Charles Tesson
  • Edouard Waintrop

Cinéfondation og kortfilm

  • John Boorman, direktør - præsident
  • Bertrand Bonello, direktør
  • Ferid Boughedir, direktør
  • Leonor Silveira, skuespiller
  • Zhang Ziyi, skuespiller

Resultater

Konkurrence

  • Golden Palm: The White Ribbon, instrueret af Michael Haneke
  • Cannes Grand Prix: En Profet, instrueret af Jacques Audiard
  • Cannes Bedste Instruktør Award: Brillante Mendoza - Udførelse af P
  • Bedste manuskript award: Mei Feng - Chun Feng chen Zui de I wan
  • Cannes Bedste Skuespillerinde prisen: Charlotte Gainsbourg - Antichrist instrueret af Lars Von Trier
  • Cannes Bedste skuespiller Award: Christoph Waltz - Inglourious Basterds, instrueret af Quentin Tarantino
  • Jury Prize: Fish Tank, instrueret af Andrea Arnold efter ret Bak-JWI, instrueret af Park Chan-wook
  • Special Jury Prize: Alain Resnais

Un Certain Regard

  • Un Certain Regard Præmie: Dogtooth, instrueret af Yorgos Lanthimos
  • Jury Prize: Politist, adjectiv, instrueret af Corneliu Porumboiu
  • Special Jury Prize: De persiske katte, instrueret af Bahman Ghobadi efter ret Faderen til mine børn, instrueret af Mia Hansen-Løve

Internationale Critics 'Week

  • Grand Prix International Critics 'Week: Adieu Gary, instrueret af Nassim Amaouche
  • SACD Præmie: Lost Personer Area, instrueret af Caroline Strubbe
  • ACID Præmie: Sirta gal ba, instrueret af Shahram Alidi
  • Præmie Unge Kritikere: Sirta gal ba, instrueret af Shahram Alidi

Fortnight

  • Art Cinema Award: Jeg dræbte min mor, instrueret af Xavier Dolan
    • Art Cinema Award - Special Mention: The Misfortunates, instrueret af Felix Van Groeningen
  • Coup de Coeur d'Olivier Père: The Wolberg Familie, instrueret af Axelle Ropert efter ret The King of Escape, instrueret af Alain Guiraudie
  • Præmie SFR: Montparnasse, instrueret af Mikhael Hers
  • Prix ​​Europa Cinema: The Pivellina, instrueret af Tizza Covi og Rainer Frimmel
  • SACD Award: Jeg dræbte min mor, instrueret af Xavier Dolan
  • Hilsen Jeunes Award: Jeg dræbte min mor, instrueret af Xavier Dolan

Andre priser

  • Kamera d'Or: Samson og Dalila, instrueret af Warwick Thornton
    • Kamera d'Or Special Mention: Ajami, instrueret af Scandar Copti og Yaron Shani
  • FIPRESCI Award:
    • Konkurrence: Det Hvide Bånd, instrueret af Michael Haneke
    • Un Certain Regard: Politist, adjectiv, instrueret af Corneliu Porumboiu
    • Sidebars: Amreeka, instrueret af Cherien Dabis
  • Økumeniske Jury Prize: Leder du efter Eric, instrueret af Ken Loach
    • Særlig omtale af den økumeniske jury: det hvide bånd, instrueret af Michael Haneke
Forrige artikel 2004 Stanley Cup playoffs
Næste artikel 2010 Canadiske Grand Prix