2008 Cesar Awards

Prisoverrækkelsen af ​​den 33. udgave af César Awards fandt sted den 22 februar 2008 på Théâtre du Châtelet i Paris. Det blev ledet af Jean Rochefort og indsendt af Antoine de Caunes. Den blev udsendt af Canal +.

De film, der har tjent flest nomineringer var La vie en rose af Olivier Dahan og Un hemmelighed af Claude Miller. Filmen, der vandt flest priser var La vie en rose.

Vindere og nominerede

Vinderne er markeret med fed skrift, efterfulgt af de andre kandidater.

Bedste film

  • Couscous, instrueret af Abdellatif Kechiche
  • Persepolis, instrueret af Vincent Paronnaud og Marjane Satrapi
  • Den Dykning Bell og Butterfly, instrueret af Julian Schnabel
  • En hemmelig, instrueret af Claude Miller
  • La Vie en Rose, instrueret af Olivier Dahan

Bedste Instruktør

  • Abdel Kechiche - Cous cous
  • Olivier Dahan - La Vie en Rose
  • Claude Miller - The Secret
  • Julian Schnabel - Dykkerklokken og sommerfuglen
  • André Téchiné - Vidner

Bedste Skuespiller

  • Mathieu Amalric - Dykkerklokken og sommerfuglen
  • Michel Blanc - Vidnerne
  • Darroussin - Samtaler med My Gardener
  • Vincent Lindon - De, der restent
  • Jean-Pierre Marielle - Faut que ça danse!

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Marion Cotillard - La Vie en Rose
  • Isabelle Carré - Anna M.
  • Cécile De France - En hemmelig
  • Marina Fois - Darling
  • Catherine Frot - Læren af ​​lykke - Odette Toulemonde

Bedste mandlige birolle

  • Sami Bouajila - Vidner
  • Pascal Greggory - La Vie en Rose
  • Michael Lonsdale - Heartbeat Detector
  • Fabrice Luchini - De amourøse eventyr af unge Molière
  • Laurent Stocker - Ensemble, c'est tout

Bedste kvindelige birolle

  • Julie Depardieu - Un hemmelighed
  • Noémie Lvovsky - Skuespillerinder
  • Bulle Ogier - Faut que ça danse!
  • Ludivine Sagnier - En hemmelig
  • Sylvie Testud - La vie en rose

Bedste Han Begynder

  • Laurent Stocker - Ensemble, c'est tout
  • Nicolas Cazale - Le Fils de l'Epicier
  • Grégoire Leprince-Ringuet - Love Songs
  • Johan Libéreau - Vidner
  • Jocelyn Quivrin - 99 francs

Bedste Kvindelige Begynder

  • Herzi - Cous cous
  • Louise Blachere - Åkander
  • Audrey Dana - romersk de gare
  • Adele Haenel - Åkander
  • Clotilde Hesme - Love Songs

Bedste originale manuskript

  • Abdel Kechiche - Cous cous
  • Olivier Dahan - La Vie en Rose
  • Julie Delpy - 2 dage i Paris
  • Anne Le Ny - De, der restent
  • Laurent Tirard og Grégoire Vigneron - De amourøse eventyr af unge Molière

Bedste tilpasning

  • Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud - Persepolis
  • Claude Berri - Ensemble, c'est tout
  • Christine Carrière - Darling
  • Ronald Harwood - Dykkerklokken og sommerfuglen
  • Claude Miller og Nathalie Carter - Un hemmelighed

Bedste fotografering

  • Tetsuo Nagata - La Vie en Rose
  • Yves Angelo - Le deuxième soufflé
  • Gérard de Battista - En hemmelig
  • John Fiore Coltellacci - Days of War
  • Janusz Kaminski - Dykkerklokken og sommerfuglen

Bedste redigering

  • Juliette Welfling - Dykkerklokken og sommerfuglen
  • Ghalia Lacroix og Camille Toubkis - Cous cous
  • Véronique Lange - En hemmelig
  • Richard Marizy og Yves Beloniak - La vie en rose
  • Stéphane Roche - Persepolis

Bedste Produktion Design

  • Olivier Raoux - La vie en rose
  • Françoise Dupertuis - De amourøse eventyr af unge Molière
  • Thierry Flamand - Le deuxième soufflé
  • Jean-Pierre Kohut-Svelko - En hemmelig
  • Christian Marti - Jacquou den Croquant

Bedste Kostume Design

  • Marit Allen - La vie en rose
  • Jacqueline Bouchard - En hemmelig
  • Corinne Jorry - Le deuxième soufflé
  • Pierre-Jean Larroque - De amourøse eventyr af unge Molière
  • Jean-Daniel Vuillermoz - Jacquou den Croquant

Bedste musik

  • Alex Beaupain - Love Songs
  • Olivier Bernet - Persepolis
  • Alexandre Desplat - Days of War
  • Zbigniew Preisner - The Secret
  • Archie Shepp - Faut que ça danse!

Bedste lyd

  • Laurent Zeilig, Pascal Villard, Jean-Paul og Marc Hurier Doisne - La vie en rose
  • Antoine Deflandre, Germain Boulay og Eric Tisserand - Days of War
  • Guillaume Le Bras, Valérie Deloof, Agnes Ravez og Thierry Delor - Love Songs
  • Thierry Lebon, Eric Chevallier og Samy Bardet - Persepolis
  • Jean-Paul Mugel, Francis Wargnier og Dominique Gaborieau - Dykkerklokken og sommerfuglen

Bedste Udenlandske Film

  • De andres liv, instrueret af Florian Henckel von Donnersmarck
  • The Edge of Heaven, instrueret af Fatih Akın
  • Vi Own the Night, instrueret af James Gray
  • Løfter, instrueret af David Cronenberg
  • 4 måneder, 3 uger og 2 dage, instrueret af Cristian Mungiu

Bedste First

  • Persepolis, instrueret af Vincent Paronnaud og Marjane Satrapi
  • De, der restent, instrueret af Anne Le Ny
  • Et toi sur t'es her?, Instrueret af Lola Doillon
  • Åkander, instrueret af Céline Sciamma
  • Alt er tilgivet, instrueret af Mia Hansen-Løve

Bedste Dokumentar

  • Terror advokat, instrueret af Barbet Schroeder
  • Dyr i kærlighed, instrueret af Laurent Charbonnier
  • Les Lip - Fantasien au pouvoir, instrueret af Christian Rouaud
  • Den første åndedrag, instrueret af Gilles de Maistre
  • Retour en Normandie, instrueret af Nicolas Philibert

Bedste Kortfilm

  • Le Mozart des lommetyve, instrueret af Philippe Pollet-Villard
  • Ousmane, instrueret af Dyana Gaye
  • Premier rejse, instrueret af Grégoire Sivan
  • Den Prom, instrueret af Marina de Van
  • Rachel, instrueret af Frédéric Mermoud

Honorary César

  • Roberto Benigni
  • Jeanne Moreau
Forrige artikel 2014 Volta ao Algarve
Næste artikel 75 mm MLE. 1897