2007 Cannes Film Festival

Den 60. udgave af Cannes Film Festival blev afholdt i Cannes 16-27 Maj 2007.

Festivalen åbnes med screeningen af ​​My Blueberry Nights - My Blueberry Nights af Wong Kar-Wai, formand for juryen af ​​forrige, og lukkes med en af ​​de barbariske alder af Denys Arcand. Gudmor for begivenheden var den tyske skuespillerinde Diane Kruger.

Juryen ledes af britiske instruktør Stephen Frears tildelt Palme d'Or for bedste film 4 Måneder, 3 uger og 2 dage ved Cristian Mungiu.

For at fejre den tresindstyvende årsdagen for festivalen blev den kollektive film Chacun son cinéma.

Officiel Selection

Konkurrence

  • The Edge of Heaven, instrueret af Fatih Akın
  • En gammel frue, instrueret af Catherine Breillat
  • No Country for Old Men, instrueret af Ethan Coen og Joel Coen
  • Zodiac, instrueret af David Fincher
  • Vi Own the Night, instrueret af James Gray
  • Love Songs, instrueret af Christophe Honoré
  • Mogari No Mori, instrueret af Naomi Kawase
  • Breath, instrueret af Kim Ki-duk
  • Lover!, Instrueret af Emir Kusturica
  • Secret Sunshine, instrueret af Lee Chang-dong
  • 4 måneder, 3 uger og 2 dage, instrueret af Cristian Mungiu
  • Tehilim, instrueret af Raphael Nadjari
  • Luz Silenciosa, instrueret af Carlos Reygadas
  • Persepolis instrueret af Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud
  • Den Dykning Bell og Butterfly, instrueret af Julian Schnabel
  • Import / Export, instrueret af Ulrich Seidl
  • Alexandra, instrueret af Aleksandr Sokurov
  • Grindhouse - Death Proof, instrueret af Quentin Tarantino
  • Manden fra London, instrueret af Béla Tarr
  • Paranoid Park, instrueret af Gus Van Sant
  • Blueberry Nights - My Blueberry Nights, instrueret af Wong Kar-Wai
  • Den forvisning, instrueret af Andrei Zvyagintsev

Ud af konkurrence

  • Den barbariske alder, instrueret af Denys Arcand
  • Boarding Gate, instrueret af Olivier Assayas
  • Chacun son cinéma, instrueret af forskellige forfattere
  • Go Go Tales, instrueret af Abel Ferrara
  • Sicko, instrueret af Michael Moore
  • U2 3D, instrueret af Catherine Owens og Mark Pellington
  • Oceans Thirteen, instrueret af Steven Soderbergh
  • Trekant, instrueret af Johnnie To, Ringo Lam, Tsui Hark
  • En Mighty Heart - En Mighty Heart, instrueret af Michael Winterbottom

Særlige screeninger

  • Æsker, instrueret af Jane Birkin
  • Kartoucher Gauloises, instrueret af Mehdi Charef
  • Den 11th Hour - den ellevte time, instrueret af Leila Conners Petersen og Nadia Conners
  • Unge Yakuza, instrueret af Jean-Pierre Limosin
  • Rebellion: The Litvinenko Case, instrueret af Andrei Nekrasov
  • The War, instrueret af Ken Burns og Lynn Novick
  • Centochiodi, instrueret af Ermanno Olmi
  • Retour en Normandie, instrueret af Nicolas Philibert
  • Romersk de gare, instrueret af Hervé Picard
  • Ulzhan, instrueret af Volker Schlöndorff
  • Han Fengming, instrueret af Wang Bing

Un Certain Regard

  • Du levende, instrueret af Roy Andersson
  • Skuespillerinder, instrueret af Valeria Bruni Tedeschi
  • Le Reve de la nuit d'avant, instrueret af Valeria Bruni Tedeschi
  • Santa Fe Street, instrueret af Carmen Castillo
  • El Bano del Papa, instrueret af César Charlone og Enrique Fernandez
  • Munyurangabo, instrueret af Lee Isaac Chung
  • Et toi sur t'es her?, Instrueret af Lola Doillon
  • Bandet, instrueret af Eran Kolirin
  • Mister Lonely, instrueret af Harmony Korine
  • Magnus, direktør Kadri Kõusaar
  • Mang shan, direktør Yang Li
  • Min bror er enebarn, instrueret af Daniele Luchetti
  • California Dreamin ', instrueret af Cristian Nemescu
  • Enlige Fragmenter, instrueret af Jaime Rosales
  • Terror advokat, instrueret af Barbet Schroeder
  • Åkander, instrueret af Céline Sciamma
  • Am Ende kommen Touristen, instrueret af Robert Thalheim
  • Kuaile gongchang, instrueret af Ekachai Uekrongtham

Internationale Critics 'Week

Spillefilm

  • En Via lactea, instrueret af Lina Chamie
  • Párpados azules, instrueret af Ernesto Contreras
  • Vandmænd, instrueret af Etgar Keret og Shira Geffen
  • Din Wake, instrueret af David Oelhoffen
  • XXY, instrueret af Lucía Puenzo
  • Horse Thieves, instrueret af Micha Wald
  • Funuke domo, kanashimi ingen ai wo begyndte, instrueret af Daihachi Yoshida

Særlige screeninger

  • Ezra, instrueret af Newton I. Aduaka - fremskrivning i samarbejde med RFI
  • Børnehjemmet, instrueret af Juan Antonio Bayona
  • Underskud, instrueret af Gael García Bernal - Bernal ambassadør den 46. Internationale Critics 'Week
  • Malos Habitos, instrueret af Simón Bross
  • Yo, instrueret af Rafa Cortés - Åbenbaringen Årets FIPRESCI
  • El Asaltante, instrueret af Pablo Fendrik - åbning
  • À l'intérieur, instrueret af Julien Maury og Alexandre Bustillo
  • Hero, instrueret af Bruno Merle - Lukning
  • Udløbet, instrueret af Cecilia Miniucchi
  • Mosquito Problem og andre historier, instrueret af Andrey Paounov

Fortnight

  • Garage, instrueret af Leonard Abrahamson
  • Den influencia, instrueret af Pedro Aguilera
  • O Estado do mundo, instrueret af Chantal Akerman, Apichatpong Weerasethakul, Vicente Ferraz, Ayisha Abraham, Wang Bing og Pedro Costa
  • Smiley Face, instrueret af Gregg Araki
  • En Lost Man, instrueret af Danielle Arbid
  • Chop Shop, instrueret af Ramin Bahrani
  • Hendes navn er Sabine, instrueret af Sandrine Bonnaire
  • Gegenüber, instrueret af Jan Bonny
  • La France, instrueret af Serge Bozon
  • Kontrol, instrueret af Anton Corbijn
  • Zoo, instrueret af Robinson Devor
  • Alt er tilgivet, instrueret af Mia Hansen-Løve
  • Savage Grace, instrueret af Tom Kalin
  • Yumurta, instrueret af Semih Kaplanoglu
  • La spørgsmål humaine, instrueret af Nicolas Klotz
  • Mutum, instrueret af Sandra Kogut
  • Karamel, instrueret af Nadine Labaki
  • Af Nipponjin, instrueret af Hitoshi Matsumoto
  • Foster Child, instrueret af Brillante Mendoza
  • Efter ham, instrueret af Gaël Morel
  • Avant que j'oublie, instrueret af Jacques NOLOT
  • Ploy, instrueret af Pen-Ek Ratanaruang
  • PVC-1, instrueret af Spiros Stathoulopoulos

Juryer

Konkurrence

  • Stephen Frears, direktør - præsident
  • Marco Bellocchio, direktør
  • Maggie Cheung, skuespiller
  • Toni Collette, skuespiller
  • Maria de Medeiros, skuespiller
  • Orhan Pamuk, nobelpristageren
  • Michel Piccoli, skuespiller og instruktør
  • Sarah Polley, skuespiller og instruktør
  • Abderrahmane Sissako, direktør

Cinéfondation og kortfilm

  • Jia Zhangke, direktør
  • Niki Karimi, skuespiller og instruktør
  • Deborah Nadoolman, kostume
  • Jean-Marie Le Clézio, forfatter
  • Dominik Moll, direktør

Un Certain Regard

  • Pascale Ferran, direktør - præsident
  • Kent Jones forfatter
  • Cristi Puiu, direktør
  • Qin Bian
  • Jasmine Trinca, skuespiller

Kamera d'Or

  • Pavel Lounguine, instruktør og forfatter
  • Renato Berta, direktør for fotografering
  • Julie Bertucelli, direktør
  • Clotilde Courau, skuespiller

Resultater

  • Golden Palm: 4 måneder, 3 uger og 2 dage, instrueret af Cristian Mungiu
  • Cannes Grand Prix: Mogari No Mori, instrueret af Naomi Kawase
  • Særlig præmie på 60-årsdagen: Gus Van Sant - Paranoid Park
  • Cannes Bedste Instruktør Award: Julian Schnabel - Dykkerklokken og sommerfuglen
  • Bedste manuskript award: Fatih Akın - The Edge of Heaven, instrueret af Fatih Akın
  • Cannes Bedste Skuespillerinde prisen: Jeon Do-yeon - Secret Sunshine, instrueret af Lee Chang-dong
  • Cannes Bedste skuespiller Award: Konstantin Lavronenko - Den forvisning, instrueret af Andrei Zvyagintsev
  • Jury Prize: Persepolis instrueret af Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud efter ret Luz Silenciosa Carlos Reygadas
  • Kamera d'Or: Jellyfish, instrueret af Etgar Keret og Shira Geffen
  • Un Certain Regard Præmie: California Dreamin ', instrueret af Cristian Nemescu
  • Special Jury Prize Un Certain Regard: Skuespillerinder, instrueret af Valeria Bruni Tedeschi
  • Thunderbolt Jury Un Certain Regard: Bandet, instrueret af Eran Kolirin
  • Award Fortnight: Kontrol, instrueret af Anton Corbijn
  • Award Kritikere 'Week: XXY, instrueret af Lucía Puenzo
  • FIPRESCI Award:
    • 4 måneder, 3 uger og 2 dage, instrueret af Cristian Mungiu
    • Bandet, instrueret af Eran Kolirin
    • Hendes navn er Sabine, instrueret af Sandrine Bonnaire

Gæst i den italienske presse

Dommene på den 60. udgave af filmfestivalen i Cannes har generelt været positive.

Ifølge Paolo Mereghetti "et trofæ absolut delelige udstede forseglinger af høj, hvis ikke top. Løfter vagt var næsten alle bekræftet. "

Emanuela Martini skrev: "Overfyldt, også boomy og overløb, med stier umulige at passere, og jagt, uundgåeligt selvoptagede, men op til forventningerne: 60 var en smuk festival, hvor Svulst ikke har nedtonet den gennemsnitlige kvalitet -høj af filmene præsenteret i alle sektioner "," en konkurrence i alt højt, men måske ingen særlige overraskelser. Den unikke opdagelse, filmen af ​​rumænske Mungiu vandt Palme d'Or, og fortjente. "

For Roberta Ronconi det var "en smuk festival, den slags, der gør du mener, at film er i live og godt - mirakuløst -. Pissed off"

Den afvigende udtalelse Roberto Silvestri, men erkender samtidig, at Cannes Film Festival er den "mest succesfulde salgsfremmende begivenhed for De europæiske biograf fremmøde og filmfolk, omsætning, verdslige charme, overordnet planlægning og populære fanatisme", defineret trofæet "autoglorificante og chauvinistiske", og priserne næsten alle forkert.

For Cinemavvenire.it var "et af de spørgsmål tidligere Cannes mere" fuld ", rige, tung med kvalitet værker af de seneste år. Det skulle være en begivenhed, og det var hele vejen ned; faktisk mere, som allerede har Cannes selv noget godt over normen, 2007-udgaven kan det betragtes som en slags über-event, med alt hvad det indebærer assurzione denne status, for bedre værre. Så blev all'invidiabile visning af verdslig storhed opvejes af et udvalg af film bogstaveligt awesome "til Off-screen" spørgsmål indpakket frodige og værdifuldt indhold. "

Forrige artikel 2012 Koreanske Grand Prix
Næste artikel 2011 europæiske Trophy