2006 Sundance Film Festival

2006 Sundance Film Festival blev afholdt i Park City, Utah, fra 19 januar - 29 JANUAR, 2006.

Film i konkurrence

Liste over film i konkurrence og prisvindere konkurrencedygtige. Fed vindere.

USA Dramatisk

  • Det er ikke synd - Quinceanera, instrueret af Richard Glatzer og Wash Westmoreland
  • En guide til erkendelse Din Hellige, instrueret af Dito Montiel
  • Kom tidligt om morgenen, instrueret af Joey Lauren Adams
  • Flannel Pyjamas, instrueret af Jeff Lipsky
  • Tilgivet, instrueret af Paul Fitzgerald
  • Half Nelson, instrueret af Ryan Fleck
  • In Between Days, instrueret af So Yong Kim
  • Puccini for begyndere, instrueret af Maria Maggenti
  • Lige ved døren, instrueret af Chris Gorak
  • Sherrybaby, instrueret af Laurie Collyer
  • Somebodies, instrueret af Hadjii
  • Sleeping Dogs Lie, instrueret af Bobcat Goldthwait
  • Steel City, instrueret af Brian juni
  • Stephanie Daley, instrueret af Hilary Brougher
  • Hawk er ved at dø, instrueret af Julian Goldberger
  • Wristcutters: A Love Story, instrueret af Goran Dukic

USA Dokumentar

  • Gud blev træt af os, instrueret af Christopher Dillon Quinn
  • 'Tis Efterår: The Search for Jackie Paris, instrueret af Raymond De Felitta
  • En løve i Parlamentet, instrueret af Steven Bognar og Julia Reichert
  • American Blackout, instrueret af Ian Inaba
  • En urimelig Man, Henriette Mantel og instrueret af Steve Skrovan
  • Crossing Arizona, instrueret af Joseph Mathew
  • Irak i Fragmenter, instrueret af James Longley
  • Small Town Gay Bar, instrueret af Malcolm Ingram
  • Så meget så hurtigt, instrueret af Steven Ascher og Jeanne Jordan
  • The Ground Truth, instrueret af Patricia Foulkrod
  • De Trials of Darryl Hunt, instrueret af Ricki Stern og Anne Sundberg
  • Verden ifølge Sesame Street, instrueret af Linda Goldstein Knowlton og Linda Hawkins
  • Tynde, instrueret af Lauren Greenfield
  • TV Junkie, instrueret af Michael Cain og Matt Radecki
  • Wide Awake, instrueret af Alan Berliner
  • Ordspil, instrueret af Patrick Creadon

World Cinema Dramatic

  • 13 tzameti, instrueret af gela Babluani
  • Munter, instrueret af Christoffer Boe
  • Den Blomstrende af Maximo Oliveros, direktør Auraeus Solito
  • House of Sand, instrueret af Andrucha Waddington
  • Kiss Me Not på øjnene, instrueret af Jocelyn Saab
  • Aura, instrueret af Fabián Bielinsky
  • Eva og Fire Horse, instrueret af Julia Kwan
  • Grbavica: Delstaten My Dreams, instrueret af Jasmila Zbanic
  • Little Red Flowers, instrueret af Zhang Yuan
  • Madeinusa, instrueret af Claudia Llosa
  • No. 2, instrueret af Toa Fraser
  • One Last Dance, instrueret af Max Makowski
  • Peter Pan Formula, instrueret af Chang-ho Cho
  • Princesas, instrueret af Fernando Leon de Aranoa
  • Menneskesønnen, instrueret af Mark Dornford-May
  • Kun Gud ved, instrueret af Carlos Bolado

World Cinema Documentary

  • I Pit, instrueret af Juan Carlos Rulfo
  • 5 Dage, instrueret af Yoav Shamir
  • Vred Monk: Overvejelser om Tibet, instrueret af Luc Schaedler
  • Sort Guld, instrueret af Marc Francis og Nick Francis
  • Ved måder: En rejse med William Eggleston, instrueret af Vincent Gérard og Cédric Laty
  • Short Life of José Antonio Gutierrez, instrueret af Heidi Specogna
  • De Nadie, instrueret af Tin Dirdamal
  • Kære Pyongyang, instrueret af Yang Yong-hi
  • Into Great Silence, instrueret af Philip Gröning
  • Glastonbury, instrueret af Julian Temple
  • Jeg for Indien, instrueret af Sandhya Suri
  • Kz, instrueret af Rex Bloomstein
  • Sangfugle, instrueret af Brian Hill
  • De Giant buddhaer, instrueret af Christian Frei
  • Udfoldning Firenze: De mange Lives of Florence Broadhurst, instrueret af Gillian Armstrong
  • Viva Zapatero!, Instrueret af Sabina Guzzanti

Særlige præmier af juryen

  • USA Dramatisk:
  • USA-Dokumentar:
  • World Cinema Dramatic: Eva og Fire Horse, instrueret af Julia Kwan
  • World Cinema Documentary:

Priser for bedste instruktør

  • USA Dramatisk: Dito Montiel i En guide til erkendelse Din Hellige
  • USA Dokumentar: James Longley med Irak i Fragmenter

Awards for Bedste fotografering

  • USA Dramatisk: Tom Richmond med lige ved døren
  • USA Dokumentar: James Longley med Irak i Fragmenter

Priser for bedste redigering

  • USA Dokumentar: Billy McMillin, Fiona Otway og James Longley med Irak i Fragmenter

Publikum Awards

  • USA Dramatisk: Det er ikke synd - Quinceanera, instrueret af Richard Glatzer og Wash Westmoreland
  • USA Dokumentar: Gud blev træt af os, instrueret af Christopher Dillon Quinn
  • World Cinema Dramatic: No. 2, instrueret af Toa Fraser
  • World Cinema Documentary: De Nadie, instrueret af Tin Dirdamal

Waldo Salt Award for bedste manuskript

Hilary Brougher med Stephanie Daley

Alfred P. Sloan-prisen

House of Sand, instrueret af Andrucha Waddington og Elena Soarez

Juryen

USA Dramatisk: Miguel Arteta, Terrence Howard, Alan Rudolph, Nancy Schreiber, Audrey Wells

USA Dokumentar: Joe Bini, Zana Briski, Andrew Jarecki, Alexander Payne, Heather Rae

World Cinema Dramatic: Irene Bignardi, Lu Chuan, Thomas Vinterberg

World Cinema Documentary: Kate Tekst, Jean-Xavier de Lestrade, Rachel Perkins