2004 Cannes Film Festival

Den 57. udgave af Cannes Film Festival blev afholdt i Cannes fra 12. indtil maj 23, 2004.

Festivalen åbnes med screeningen af ​​Bad Education af Pedro Almodovar og sluttede med den af ​​De-Lovely - Så let at elske Irwin Winkler. Gudmor for begivenheden var den italienske skuespillerinde Laura Morante.

Juryen ledes af amerikanske instruktør Quentin Tarantino tildelt Palme d'Or for bedste film ved dokumentarfilmen Fahrenheit 9/11 af Michael Moore.

Officiel Selection

Konkurrence

  • Shrek 2, instrueret af Andrew Adamson, Kelly Asbury og Conrad Vernon
  • Ren - Når du rock vener, instrueret af Olivier Assayas
  • Ladykillers, instrueret af Joel og Ethan Coen
  • Landflygtige, instrueret af Tony Gatlif
  • Yeojaneun namjaui miraeda, instrueret af Hong Sang-soo
  • Død af Peter Sellers, instrueret af Stephen Hopkins
  • Cosi fan tutte, instrueret af Agnes Jaoui
  • Ingen ved, instrueret af Hirokazu Koreeda
  • Livet er et mirakel, instrueret af Emir Kusturica
  • Den hellige Girl, instrueret af Lucrecia Martel
  • Fahrenheit 9/11, instrueret af Michael Moore
  • Mondovino, instrueret af Jonathan Nossiter
  • Ghost i Shell: Attack of Cyborg, instrueret af Mamoru Oshii
  • Oldboy, instrueret af Park Chan-wook
  • Motorcykel Diaries, instrueret af Walter Salles
  • Konsekvenserne af Kærlighed, instrueret af Paolo Sorrentino
  • Tropisk Malady, instrueret af Apichatpong Weerasethakul
  • The Edukators, instrueret af Hans Weingartner
  • 2046, instrueret af Wong Kar-Wai

Ud af konkurrence

  • Dårlig uddannelse, instrueret af Pedro Almodóvar
  • Z Channel: En storslået Obsession, instrueret af Cassavetes Xa
  • 10e chambre - Instants d'publikum, instrueret af Raymond Depardon
  • Épreuves d'artister, instrueret af Gilles Jacob og Samuel Faure
  • Notre Musique, instrueret af Jean-Luc Godard
  • Salvador Allende, instrueret af Patricio Guzmán
  • Fem, instrueret af Abbas Kiarostami
  • Bab el Shams, instrueret af Yousry Nasrallah
  • Ya Umer v detstve ..., instrueret af Georgi Paradzhanov
  • Troy, instrueret af Wolfgang Petersen
  • Le fantôme d'Henri Langlois, instrueret af Jacques Richard
  • The Dawn of the Dead, instrueret af Zack Snyder
  • Filmproducenter à tout prix, instrueret af Frédéric Sojcher
  • Kill Bill Vol. 2, instrueret af Quentin Tarantino
  • Glauber eller filme, labyrint do Brasil, instrueret af Silvio Tendler
  • Breaking News, instrueret af Johnnie Til
  • De-Lovely - Så let at elske, instrueret af Irwin Winkler
  • House of Flying Daggers, instrueret af Zhang Yimou
  • Bad Santa, instrueret af Terry Zwigoff

Un Certain Regard

  • Poids leger, instrueret af Jean-Pierre Ameris
  • Kontroll, instrueret af Nimrod Antal
  • Kære Frankie, instrueret af Shona Auerbach
  • Noite Escura, instrueret af João Canijo
  • Ikke bevæger sig, instrueret af Sergio Castellitto
  • Alexandria ... New York, instrueret af Youssef Chahine
  • Lu Cheng, direktør Yang Chao
  • Chronicles, instrueret af Sebastián Cordero
  • CE-soir, instrueret af Laure Duthilleul
  • Velkommen til Schweiz, instrueret af Léa Fazer
  • Hotel, instrueret af Jessica Hausner
  • À Tout de suite, instrueret af Benoit Jacquot
  • 10 på Ten, instrueret af Abbas Kiarostami
  • Sword i Månen - Sværdet i Månen, instrueret af Kim Eui Shuo
  • Mordet, instrueret af Niels Mueller
  • Shiza, instrueret af Gulshat Omarova
  • Khakestar-eller-Khak, instrueret af Atiq Rahimi
  • Whiskey, instrueret af Juan Pablo Rebella og Pablo Stoll
  • Marseille, instrueret af Angela Schanelec
  • Moolaadé, instrueret af Ousmane Sembene
  • Saltomortale, direktør Cate Shortland

Internationale Critics 'Week

Spillefilm

  • Atash, instrueret af Tawfik Abu Wael
  • I Casablanca englene ikke flyve, instrueret af Mohamed Asli
  • Calvaire, instrueret af Fabrice du Welz
  • Duck Season, direktør Fernando Eimbcke
  • Syerskerne, direktør Eleonore Faucher
  • CQ2, instrueret af Carole Laure
  • Eller, instrueret af Keren Yedaya

Særlige screeninger

  • Under en påtaget navn, instrueret af Ermanno Olmi
  • Koktebel, instrueret af Boris Khlebnikov og Alexei Popogrebsky
  • Den après-midi de Monsieur Andesmas, instrueret af Michelle Porte
  • Ce qu'il reste de nous, instrueret af François Prévost og Hugo Latulippe
  • Du ønsker i solen, instrueret af Jacques Rozier

Fortnight

  • Gavkhouni, instrueret af Behrouz Afkhami
  • Los Muertos, instrueret af Lisandro Alonso
  • Khab er talkh, instrueret af Mohsen Amiryoussefi
  • Maarek Kogeplade, instrueret af Danielle Arbid
  • Hjertet er bedragerisk over alle ting, instrueret af Asien Argento
  • The Wall, instrueret af Simone Bitton
  • Tarnation, instrueret af Jonathan Caouette
  • Mean Creek, instrueret af Jacob Aaron Estes
  • Åh, mand, instrueret af Angela Ricci Lucchi og Yervant Gianikian
  • Smagen af ​​Te, instrueret af Katsuhito Ishii
  • The Woodsman - The Secret, instrueret af Nicole Kassell
  • Såret, instrueret af Nicolas Klotz
  • Ano tonneru, instrueret Manda Kunitoshi
  • Lugten af ​​blod, instrueret af Mario Martone
  • Venus et Fleur, instrueret af Emmanuel Mouret
  • En ledsager le syndflod, instrueret af Damien Odoul
  • Babae sa Breakwater, instrueret af Mario O'Hara
  • À VOT 'bon coeur, instrueret af Paul Vecchiali
  • Je suis un snigmorder, instrueret af Thomas Vincent
  • Machuca, instrueret af Andrés Wood

Juryer

Konkurrence

  • Quentin Tarantino, direktør - præsident
  • Emmanuelle beart, skuespiller
  • Edwige Danticat, forfatter
  • Tsui Hark, direktør
  • Benoît Poelvoorde, skuespiller
  • Jerry Schatzberg, direktør
  • Tilda Swinton, skuespiller
  • Kathleen Turner, skuespiller
  • Peter Von Bagh, kritisk

Cinéfondation og kortfilm

  • Nikita Mikhalkov, direktør - præsident
  • Nuri Bilge Ceylan, direktør
  • Nicole Garcia, skuespiller
  • Marisa Paredes, skuespiller
  • Pablo Trapero, direktør

Un Certain Regard

  • Jeremy Thomas, producenten - Præsident
  • Mihalis Demopoulos
  • Carlos Gomez, kritisk
  • Eric Libiot kritiker
  • Baba Richerme kritiker
  • Eva Zaoralova

Kamera d'Or

  • Tim Roth, skuespiller - præsident
  • Alberto Barbera, direktør for Museum of Cinema
  • Nguyen Trong Binh, distributør
  • Alain Choquart, direktør for fotografering
  • Isabelle Frilley
  • Diego Galan, kritisk
  • Laure Protat
  • Aldo Tassone, kritiker
  • Anne Theron, direktør

Resultater

  • Golden Palm: Fahrenheit 9/11, instrueret af Michael Moore
  • Cannes Grand Prix: Oldboy, instrueret af Park Chan-wook
  • Cannes Bedste Skuespillerinde prisen: Maggie Cheung - Clean - Når du rock vener, instrueret af Olivier Assayas
  • Cannes Bedste skuespiller Award: Yuya yagira - Ingen ved, instrueret af Hirokazu Koreeda
  • Cannes Bedste Instruktør Award: Tony Gatlif - Eksil
  • Bedste manuskript award: Agnès Jaoui og Jean-Pierre Bacri - Se på mig, instrueret af Agnes Jaoui
  • Jury Prize:
    • Irma P. Hall - The Ladykillers, instrueret af Joel og Ethan Coen
    • Tropisk Malady, instrueret af Apichatpong Weerasethakul
  • Un Certain Regard Præmie: Moolaadé, instrueret af Ousmane Sembene
  • Kamera d'Or: Eller instrueret af Keren Yedaya
  • FIPRESCI Præmie:
    • Officiel konkurrence: Fahrenheit 9/11, instrueret af Michael Moore
    • Un Certain Regard: Whiskey, instrueret af Juan Pablo Rebella og Pablo Stoll
    • Internationale Critics 'Week: Atash, instrueret af Tawfik Abu Wael
Forrige artikel 2011 britiske Grand Prix