2003 Cannes Film Festival

Den 56. udgave af Cannes Film Festival blev afholdt i Cannes maj 14-25 2003.

Festivalen åbnes med screeningen af ​​Golden Tulip Gérard Krawczyk og sluttede med, at Charles Chaplins Modern Times. Gudmor for begivenheden var den italienske skuespillerinde Monica Bellucci.

Juryen ledes af franske instruktør Patrice Chereau har tildelt Palme d'Or for bedste film i Elephant af Gus Van Sant. Den samme film vandt undtagelsesvis prisen for bedste instruktør.

Officiel Selection

Konkurrence

  • De barbariske invasioner instrueret af Denys Arcand
  • Hjerte Andetsteds, instrueret af Pupi Avati
  • Carandiru, instrueret af Hector Babenco
  • Les Cotelettes, instrueret af Bertrand Blier
  • Tiresias, instrueret af Bertrand Bonello
  • Uzak, instrueret af Nuri Bilge Ceylan
  • Mystic River, instrueret af Clint Eastwood
  • The Brown Bunny, instrueret af Vincent Gallo
  • De Tulse Luper Kufferter, instrueret af Peter Greenaway
  • Shara, instrueret af Naomi Kawase
  • Akarui Mirai, instrueret af Kiyoshi Kurosawa
  • Purple Butterfly, instrueret af Lou Ye
  • På fem om aftenen, instrueret af Samira Makhmalbaf
  • Lili - Little lili, instrueret af Claude Miller
  • Svømmebassin, instrueret af François Ozon
  • Den dag, instrueret af Raoul Ruiz
  • Far og søn, instrueret af Aleksandr Sokurov
  • Wandering sjæle, instrueret af André Téchiné
  • Elefant, instrueret af Gus Van Sant
  • Dogville, instrueret af Lars von Trier

Ud af konkurrence

  • Claude Sautet ou Magien usynlige, instrueret af Nguyen Trong Binh
  • Easy Riders, Raging Bulls, instrueret af Kenneth Bowser
  • Ghosts of the Abyss, instrueret af James Cameron
  • Moderne tid, instrueret af Charles Chaplin
  • Trillingerne fra Belleville, instrueret af Sylvain Chomet
  • Tidspunkt for Wolf, instrueret af Michael Haneke
  • Les Marches etc ..., instrueret af Gilles Jacob
  • Golden Tulip, instrueret af Gérard Krawczyk
  • Who Killed Bambi?, Instrueret af Gilles Marchand
  • Det kommer og går, instrueret af João César Monteiro
  • Råbet af kvaler fugl rovdyr og The Last kunde, instrueret af Nanni Moretti
  • The Fog of War: Krigen ifølge Robert McNamara, instrueret af Errol Morris
  • S21: The Khmer Rouge Død Machine, instrueret af Rithy Panh
  • Wekanda Walauwa, instrueret af Lester James Peries
  • Charlie: The Life og Art of Charles Chaplin, instrueret af Richard Schickel
  • Matrix Reloaded, instrueret af Larry og Andy Wachowski
  • Sjælen i en mand, instrueret af Wim Wenders

Un Certain Regard

  • Stormy Weather, instrueret af Solveig Anspach
  • Tusind måneder, instrueret af Faouzi Bensaïdi
  • American Splendor, instrueret af Shari Springer Berman og Robert pulcini
  • Japanske Story, instrueret af Sue Brooks
  • Hoy y mañana, instrueret af Alejandro Chomski
  • En Dans jouant Selskabet af mænd, instrueret af Arnaud Desplechin
  • September, instrueret af Max Färberböck
  • Det bedste for de unge, instrueret af Marco Tullio Giordana
  • Alle Morgendagens parter, instrueret af Yu Lik-Wai
  • Robinsons Crusoe, instrueret af Cheng-Sheng Lin
  • Young Adam, instrueret af David Mackenzie
  • Kamp, instrueret af Ruth Mader
  • Arimpara, instrueret af Murali Nair
  • Rød Guld, instrueret af Jafar Panahi
  • Madame Catherine, instrueret af Marc Recha
  • La Cruz del sur, instrueret af Pablo Reyero
  • Soldados de Salamina, instrueret af David Trueba
  • Driftere, instrueret af Wang Xiaoshuai
  • Kiss of Life, instrueret af Emily Young

Internationale Critics 'Week

Spillefilm

  • Elle est de notre, instrueret af Siegrid Alnoy
  • Siden Otar Venstre, instrueret af Julie Bertuccelli
  • Genopbygning, instrueret af Christoffer Boe
  • Entre ciclones, instrueret af Enrique Colina
  • 20H17 Rue Darling, instrueret af Bernard Edmond
  • Deux Fereshte, instrueret af Mahmat Haghighat
  • Milwaukee, Minnesota, instrueret af Allan Mindel

Særlige screeninger

  • B.B. og skarven, instrueret af Edoardo Gabbriellini
  • Camarades, instrueret af Marin Karmitz
  • Oasis, instrueret af Lee Chang-dong - Åbenbaringen Årets FIPRESCI
  • Off the Map, instrueret af Campbell Scott
  • Condor - les akser Evil, instrueret af Rodrigo Vázquez

Fortnight

Spillefilm

  • James 'Rejsen til Jerusalem, instrueret af Ra'anan Alexandrowicz
  • La valgte publique, instrueret af Mathieu Amalric
  • Osama, instrueret af Siddiq Barmak
  • En mulher que ser acreditava præsident dos ERE, instrueret af João Botelho
  • Filme de amor, instrueret af Julio Bressane
  • Des Plumes dans la tête, instrueret af Thomas de Thier
  • Les lionceaux, instrueret af Claire Doyon
  • The Living World, instrueret af Eugène Green
  • Pas de repos pour les braves, instrueret af Alain Guiraudie
  • Kitchen Stories, instrueret af Bent Hamer
  • Ingen pasarán, souvenir album, instrueret af Henri-François Imbert
  • Le Silence de la foret, instrueret af Bassek Ba Kobhio og Didier Ouenangare
  • Lyse Leaves, instrueret af Ross McElwee
  • Moderen, instrueret af Roger Michell
  • GOZU, instrueret af Takashi Miike
  • Quaresma, instrueret af Jose Alvaro Morais
  • Les yeux sek, instrueret af Narjiss Nejjar
  • Niki og Flo, instrueret af Lucian Pintilie
  • Seducing Doctor Lewis, instrueret af Jean-François Pouliot
  • The Island, instrueret af Constance Quatriglio
  • Timer om dagen, instrueret af Jaime Rosales
  • Dyb indånding, instrueret af Parviz Shahbazi
  • Sansa, instrueret af Siegfried
  • Vandmærke, instrueret af Georgina Willis
  • Kleine Freiheit, instrueret af Yüksel Yavuz

Særlige screeninger

  • Saltimbank, instrueret af Jean-Claude Biette
  • Ingen hø tierra synd dueño, instrueret af Sami Kafati
  • Mike Brant - Laisse moi t'aimer, instrueret af Erez Laufer
  • L'Enfance nue, instrueret af Maurice Pialat
  • Interstella 5555, instrueret af Kazuhisa Takenouchi og Leiji Matsumoto

Juryer

Konkurrence

  • Patrice Chéreau, direktør - præsident
  • ERRI De Luca, forfatter
  • Jiang Wen, direktør
  • Aishwarya Rai, skuespiller
  • Jean Rochefort, skuespiller
  • Meg Ryan, skuespillerinde
  • Steven Soderbergh, direktør
  • Danis Tanović, direktør
  • Karin Viard, skuespiller

Cinéfondation og kortfilm

  • Emir Kusturica, direktør - præsident
  • Mary Lea Bandy
  • Zabou Breitman, skuespiller
  • Ingeborga Dapkunaite, skuespiller
  • Michel Ocelot, direktør

Un Certain Regard

  • Abderrahmane Sissako, direktør - præsident
  • Jannike Ahlund
  • Geoff Andrew, kritisk
  • Alexis Campion, kritisk
  • Christine Masson, kritisk
  • Pierre Todeschini, kritisk

Kamera d'Or

  • Wim Wenders, direktør - præsident
  • Laurent Aknin, kritisk
  • Alain Champetier
  • Géraldine D'Haen
  • Gian Luca Farinelli
  • Agnès Godard, direktør for fotografering
  • Claude Makovski
  • Bernard Uhlmann
  • Christian Vincent, direktør

Resultater

Konkurrence

  • Golden Palm: Elephant, instrueret af Gus Van Sant
  • Cannes Grand Prix: Uzak, instrueret af Nuri Bilge Ceylan
  • Cannes Bedste Skuespillerinde Award: Marie-Josee Croze - De barbariske invasioner instrueret af Denys Arcand
  • Cannes Bedste skuespiller Award: Muzaffer Özdemir og Mehmet Emin Toprak - Uzak, instrueret af Nuri Bilge Ceylan
  • Cannes Bedste Instruktør Award: Gus Van Sant - Elephant
  • Bedste manuskript award: Denys Arcand - De barbariske invasioner instrueret af Denys Arcand
  • Jury Prize: På fem om eftermiddagen, instrueret af Samira Makhmalbaf

Un Certain Regard

  • Un Certain Regard Præmie: The Best of Youth, instrueret af Marco Tullio Giordana en uafgjort Mille måneder, instrueret af Faouzi Bensaïdi
  • Un Certain Regard Jury Prize: Crimson Gold, instrueret af Jafar Panahi

Internationale Critics 'Week

  • Grand Prix Semaine de la Critique: Da Otar Venstre, instrueret af Julie Bertuccelli
  • Prix ​​de la Jeune Kritik: Milwaukee, Minnesota, instrueret af Allan Mindel

Andre priser

  • Kamera d'Or for bedste første spillefilm Genopbygning, instrueret af Christoffer Boe
  • FIPRESCI Award: Fader og Søn, instrueret af Aleksandr Sokurov
Forrige artikel 2007 FIFA U-20 VM
Næste artikel 4 tur i skyerne