2000 Cannes Film Festival

Den 53. udgave af Cannes Film Festival blev afholdt i Cannes 10. maj til 21 år 2000.

Juryen ledes af franske instruktør Luc Besson blev tildelt Palme d'Or for bedste film Dancer in the Dark af Lars von Trier.

Officiel Selection

Konkurrence

  • Sange fra anden sal, instrueret af Roy Andersson
  • Yurika, instrueret af Shinji Aoyama
  • Sentimentale Destinies, instrueret af Olivier Assayas
  • Bror, Hvor er du?, Instrueret af Joel Coen
  • Esther Kahn, instrueret af Arnaud Desplechin
  • Kippur, instrueret af Amos Gitai
  • Værfterne instruktør James Gray
  • Estorvo, instrueret af Ruy Guerra
  • Historier, instrueret af Michael Haneke
  • Chunhyangdyun, instrueret af Im Kwon-taek
  • The Golden Bowl, instrueret af James Ivory
  • Fastfood, hurtige kvinder, instrueret af Amos Kollek
  • Betty Kærlighed, instrueret af Neil LaBute
  • Bread and Roses, instrueret af Ken Loach
  • The Wedding, instrueret af Pavel Lungin
  • Tavler instrueret af Samira Makhmalbaf
  • Harry, en sand ven, instrueret af Dominik Moll
  • Taboo - Gohatto, instrueret af Nagisa Oshima
  • Den vantro, instrueret af Liv Ullmann
  • Dancer in the Dark, instrueret af Lars von Trier
  • Guizi Lai Le, instrueret af Jiang Wen
  • I Mood for Love, instrueret af Wong Kar-Wai
  • Yi Yi - og en ... og to ..., instrueret af Edward Yang

Ud af konkurrence

  • Stjernestatus, instrueret af Denys Arcand
  • Requiem for a Dream, instrueret af Darren Aronofsky
  • Mission til Mars, instrueret af Brian De Palma
  • Under mistanke, instrueret af Stephen Hopkins
  • Åbne dem, instrueret af Otar Iosseliani
  • Vatel, instrueret af Roland Joffe
  • En samtale med Gregory Peck, instrueret af Barbara Kopple
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon, instrueret af Ang Lee
  • Ærlig, instrueret af David A. Stewart
  • De Gleaners og jeg, instrueret af Agnès Varda
  • Cecil B. Demented, instrueret af John Waters

Un Certain Regard

  • Jeg foretrækker lyden af ​​havet, instrueret af Mimmo Calopresti
  • Berømt, instrueret af Griffin Dunne
  • Den førende du nom, instrueret af Sabine Franel
  • Ting du kan fortælle bare ved at se på hende, instrueret af Rodrigo Garcia
  • Oh! Soo-jung, instrueret af Hong Sang-soo
  • Drømte om Afrika, instrueret af Hugh Hudson
  • Wild Blå, bemærker à quelques voix, instrueret af Thierry Knauff og Antoine-Marie Meert
  • Kongen lever, instrueret af Kristian Levring
  • Ildlandet, instrueret af Miguel Littín
  • Jacky, instrueret af Brat Ljatifi og FOW Pyng Hu
  • Saint-Cyr, instrueret af Patricia Mazuy
  • Kaptajner fra april, instrueret af Maria de Medeiros
  • Así es la vida - Det er det liv, instrueret af Arturo Ripstein
  • Abschied, instrueret af Jan Schütte
  • Venteliste, instrueret af Juan Carlos Tabio
  • Nichiyobi wa owaranai, direktør Yoichiro Takahashi
  • La Saison des hommes, instrueret af Moufida Tlatli
  • Ved magi eller glæde, instrueret af Fina Torres
  • Solstice, instrueret af Tran Anh Hung
  • Lost Killers, instrueret af Dito Tsintsadze
  • En brud til tre, instrueret af Andrucha Waddington
  • Djomeh, instrueret af Hassan Yektapanah

Internationale Critics 'Week

  • Xiao bai wu jin ji, instrueret af Vivian Chang
  • Krampack, instrueret af Cesc Gay
  • Amores Perros, instrueret af Alejandro González Iñárritu
  • Haepi-endeu, instrueret af Ji Woo Chung
  • De l'histoire ancienne, instrueret af Orso Miret
  • Good Housekeeping, instrueret af Frank Novak
  • Les autres filles, instrueret af Caroline Vignal

Fortnight

  • Fangen, instrueret af Chantal Akerman
  • Downtown 81, instrueret af Edo Bertoglio
  • Billy Elliot, instrueret af Stephen Daldry
  • Les fantomes des Trois Madeleine, instrueret af Guylaine Dionne
  • Cuba feliz, instrueret af Karim Dridi
  • 27 Manglende Kisses, instrueret af Nana Jorjadze
  • En Tid til berusede Horses, instrueret af Bahman Ghobadi
  • Mallboy, instrueret af Vincent Giarrusso
  • Rent Belter, instrueret af Mark Herman
  • Må som om jeg ikke var der, instrueret af Olivier Jahan
  • Nogle lyde, instrueret af Simon Cellan Jones
  • Koroshi, instrueret af Masahiro Kobayashi
  • Girlfight, instrueret af Karyn Kusama
  • L'Affaire Marcorelle, instrueret af Serge Le Peron
  • Bakha Satang, instrueret af Chang-dong Lee
  • Shadow of the Vampire, instrueret af E. Elias Merhige
  • Tout va bien på s'en va, instrueret af Claude Mouriéras
  • Lumumba, instrueret af Raoul Peck
  • La chambre obskure, instrueret af Marie-Christine Questerbert
  • Unberührbare Die, instrueret af Oskar Roehler
  • Brød og tulipaner, instrueret af Silvio Soldini
  • Werckmeister harmóniák, instrueret af Béla Tarr
  • Petite Cherie, instrueret af Anne Villacèque
  • Hemmeligheden, instrueret af Virginie Wagon

Juryer

Konkurrence

  • Luc Besson, direktør - præsident
  • Jonathan Demme, direktør
  • Nicole Garcia, skuespiller
  • Jeremy Irons, skuespiller
  • Mario Martone, direktør
  • Patrick Modiano
  • Arundhati Roy, forfatter
  • Aitana Sanchez-Gijon, skuespiller
  • Kristin Scott Thomas, skuespiller
  • Barbara Sukowa, skuespiller

Kamera d'Or

  • Otar Iosseliani, direktør - præsident
  • Sólveig Anspach, direktør
  • Giorgos Arvanitis, direktør for fotografering
  • Fabienne Bradfer kritiker
  • Martial Knaebel, kritisk
  • Eric Moulin
  • Céline Panzolini kritiker
  • Caroline Streets-Toussaint, kritisk

Resultater

  • Golden Palm: Dancer in the Dark, instrueret af Lars von Trier
  • Cannes Grand Prix: Guizi Lai Le, instrueret af Jiang Wen
  • Jury Prize: Sånger från andra våningen, instrueret af Roy Andersson efter ret Kladdehæfter instrueret af Samira Makhmalbaf
  • Cannes Bedste Skuespillerinde prisen: Björk - Dancer in the Dark, instrueret af Lars von Trier
  • Cannes Bedste skuespiller Award: Tony Leung Chiu-Wai - In the Mood for Love, instrueret af Wong Kar-Wai
  • Cannes Bedste Instruktør Award: Edward Yang - Yi Yi - og en ... og to ...
  • Bedste manuskript award: John C. Richards og James Flamberg - Sygeplejerske Betty, instrueret af Neil LaBute
  • Grand Prix Teknisk: Christopher Doyle, Pin Bing Lee og William Chang - In the Mood for Love, instrueret af Wong Kar-Wai
  • Kamera d'Or: Djomeh, instrueret af Hassan Yektapanah efter ret en tid til berusede Horses, instrueret af Bahman Ghobadi
  • Un Certain Regard Præmie: Ting du kan fortælle bare ved at se på hende, instrueret af Rodrigo Garcia
    • Un Certain Regard Award - Special Mention: En brud til tre, instrueret af Andrucha Waddington
  • Grand Prize de Critics 'Week: Amores Perros, instrueret af Alejandro González Iñárritu
  • FIPRESCI Præmie:
    • Officiel Selection: Yurika, instrueret af Shinji Aoyama
    • Parallelle sektioner: En Time for berusede Horses, instrueret af Bahman Ghobadi
  • Økumeniske Jury Prize: Yurika, instrueret af Shinji Aoyama

Andre projekter

Andre projekter

  • Commons
  • Commons har billeder eller andre filer over 2000 Cannes Film Festival
Forrige artikel 26
Næste artikel 2012 Canadiske Grand Prix