17. årlige Satellite Awards

Præmierne i den 17. udgave af Satellite Awards blev præsenteret den 16 dec 2012 på Intercontinental Hotel i Century City.

Vindere og nominerede

Vinderne er markeret med fed

Biograf

Bedste film

  • På den positive side - Silver Linings Playbook
  • Argon
  • Kongen af ​​den vilde jord
  • Les Misérables
  • Skyfall
  • Moonrise Kingdom - En romantisk smuttur
  • De Sessions - Møder
  • Lincoln
  • Life of Pi
  • Zero Dark Thirty

Bedste Skuespiller

  • Bradley Cooper - Den positive side - Silver Linings Playbook
  • John Hawkes - The Sessions - Møder
  • Omar Sy - Urørlig - Urørlig
  • Hugh Jackman - Les Miserables
  • Joaquin Phoenix - The Master
  • Denzel Washington - Flight
  • Daniel Day-Lewis - Lincoln

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Jennifer Lawrence - På den positive side - Silver Linings Playbook
  • Emilie Dequenne - À la raison perdre
  • Keira Knightley - Anna Karenina
  • Emmanuelle Riva - Amour
  • Laura Birn - Purge
  • Laura Linney - Hyde Park på Hudson
  • Jessica Chastain - Zero Dark Thirty

Bedste mandlige birolle

  • Javier Bardem - Skyfall
  • Philip Seymour Hoffman - Master
  • Robert De Niro - Den positive side - Silver Linings Playbook
  • John Goodman - Flight
  • Tommy Lee Jones - Lincoln
  • Eddie Redmayne - Les Miserables

Bedste kvindelige birolle

  • Anne Hathaway - Les Miserables
  • Amy Adams - The Master
  • Helene Florent - Cafe De Flore
  • Helen Hunt - The Sessions - Møder
  • Judi Dench - Skyfall
  • Samantha Barks - Les Miserables

Bedste Instruktør

  • David O. Russell - Den positive side - Silver Linings Playbook
  • Ben Affleck - Argo
  • Kim Ki-Duk - Pietà
  • Ben Lewin - The Sessions - Møder
  • Steven Spielberg - Lincoln
  • Kathryn Bigelow - Zero Dark Thirty

Bedste originale manuskript

  • Mark Boal - Zero Dark Thirty
  • Eric Toledano og Olivier Nakache - Næsten venner - Intouchables
  • John Gatins - Flight
  • Kim Ki-Duk - Pietà
  • Roman Coppola og Wes Anderson - Moonrise Kingdom - En romantisk smuttur
  • Paul Thomas Anderson - Master

Bedst filmatisering

  • David Magee - Life of Pi
  • Ben Lewin - The Sessions - Møder
  • Tony Kushner, John Logan og Paul Webb - Lincoln
  • Chris Terrio - Argo
  • Tom Stoppard - Anna Karenina
  • David O. Russell - Den positive side - Silver Linings Playbook

Bedste Animerede eller blandede medier

  • De 5 legender
  • ParaNorman
  • Vilde Rolf
  • Brave -
  • Ice Age 4 - Continental Drift
  • Frankenweenie
  • Madagascar 3 - Europas Most Wanted

Bedste fotografering

  • Claudio Miranda - Life of Pi
  • Ben Richardson - Kongen af ​​den vilde jord
  • Mihai Mălaimare - Master
  • Janusz Kaminski - Lincoln
  • Roger Deakins - Skyfall
  • Seamus McGarvey - Anna Karenina

Bedste kostumer

  • Manon Rasmussen - En Kongelig Affære
  • Colleen Atwood - Snow White and the Huntsman
  • Christian GASC, Valerie Ranchoux - Farvel, min dronning
  • Jacqueline Durran - Anna Karenina
  • Kym Barrett, Pierre-Yves Gayraud - Cloud Atlas
  • Paco Delgado - Les Miserables

Bedste redigering

  • Jay Cassidy - På den positive side - Silver Linings Playbook
  • Lisa Bromwell - The Sessions - Møder
  • Jeremiah O'Driscoll - Flight
  • Dylan Tichenor - Zero Dark Thirty
  • Alexander Berner - Cloud Atlas
  • Chris Dickens - Les Miserables

Bedste Soundtrack

  • Alexandre Desplat - Argo
  • Dario Marianelli - Anna Karenina
  • Thomas Newman - Skyfall
  • Jonny Greenwood - Master
  • John Williams - Lincoln
  • Dan Romer og Benh Zeitlin - Kongen af ​​den vilde jord

Bedste Originale Sang

  • Pludselig - Les Miserables
  • Lær mig ret - Brave -
  • Still Alive - Still Alive
  • Skyfall - Skyfall
  • Brand i blod / Snake Song - Lawless
  • Elsk altid kommer som en overraskelse - Madagascar 3 - Europas Most Wanted

Bedste Produktion Design

  • Rick Carter, Curt Bøg, David Crank, Leslie McDonald - Lincoln
  • Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson - Les Miserables
  • Nathan Crowley, Kevin Kavanaugh, James Hambidge, Na'aman Marshall - The Dark Knight - Afkastet
  • Niels Sejer - En Kongelig Affære
  • David Crank, Jack Fisk - Master
  • Sarah Greenwood, Niall Moroney, Thomas Brown, Nick Gottschalk, Tom Still - Anna Karenina

Bedste lyd

  • John Warhurst, Lee Walpole, Simon Hayes - Les Misérables
  • Dennis Leonard, Randy Thom - Flight
  • Craig Henighan, Chris Munro - Snow White and the Huntsman
  • Baard H. Ingebretsen, Tormod Ringes - Kon-Tiki
  • Drew Kunin, Eugene Gearty, Philip Stockton - Life of Pi
  • Victor Ray Ennis, Ann Scibelli, John Cucci, Mark P. Stoeckinger - Prometheus

Bedste visuelle effekter

  • Michael Lantieri, Kevin Baillie, Ryan Tudhope, Jim Gibbs - Flight
  • Steve Begg, Arundi Asregadoo, Andrew Whitehurst - Skyfall
  • Richard Stammers, Charley Henley, Martin Hill - Prometheus
  • Bill Westenhofer - Life of Pi
  • Dan Glass, Geoffrey Hancock, Stephane Ceretti - Cloud Atlas
  • Chris Corbould, Paul Franklin - The Dark Knight - Afkastet

Bedste Udenlandske Film

  • Skam • Sydkorea
  • Næsten venner - Intouchables • Frankrig
  • Amour • Østrig
  • En Kongelig Affære • Danmark
  • Vores børn • Belgien
  • Kon-Tiki • Norge
  • Over bakkerne • Rumænien
  • War Witch • Canada
  • Cæsar Must Die • Italien

Bedste Dokumentar

  • Chasing Ice
  • The Central Park Five
  • Den Pruitt-Igoe
  • Den Gatekeepers
  • Ai Weiwei: Never Sorry
  • Vest for Memphis
  • Marina Abramovic: The Artist er til stede
  • Searching for Sugar Man

Tv

Bedste dramaserie

  • Homeland - Chase spion
  • Berettiget
  • Downton Abbey
  • Breaking Bad
  • Den Newsroom
  • The Good Wife
  • Game of Thrones
  • Nashville

Bedste musical eller komedie-serie

  • Big Bang Theory
  • Piger
  • Fællesskab
  • The Office
  • Lykkelige slutninger
  • Oppe hele natten
  • Modern Family
  • Parks and Recreation

Bedste tv series genre

  • The Walking Dead
  • American Horror Story
  • Engang
  • Supernatural
  • Fringe
  • Pil
  • Grimm

Bedste miniserie eller film produceret til tv

  • Hatfields & amp; McCoys
  • Hemingway & amp; Gellhorn
  • Kommissær Wallander
  • Luther
  • Sherlock
  • Spil Change
  • Birdsong
  • Crimson Petal og det hvide

Bedste skuespiller i en dramaserie

  • Damian Lewis - Homeland - Chase spion
  • Jeff Daniels - The Newsroom
  • Jon Hamm - Mad Men
  • Jonny Lee Miller - Elementær
  • Timothy Olyphant - Justeret
  • Bryan Cranston - Breaking Bad

Bedste skuespiller i en musical eller komedie-serie

  • Johnny Galecki - Big Bang Theory
  • Don Cheadle - House of Lies
  • Louis C.K. - Louie
  • Joel McHale - EF
  • Jim Parsons - Big Bang Theory
  • Will Arnett - oppe hele natten

Bedste skuespiller i en miniserie eller film lavet til tv

  • Benedict Cumberbatch - Sherlock
  • Clive Owen - Hemingway & amp; Gellhorn
  • Kevin Costner - Hatfields & amp; McCoys
  • Kenneth Branagh - Kommissær Wallander
  • Woody Harrelson - Spil Change
  • Idris Elba - Luther

Bedste kvindelige hovedrolle i en dramaserie

  • Claire Danes - Homeland - Chase spion
  • Chloë Sevigny - Hit & amp; Miss
  • Connie Britton - Nashville
  • Hayden Panettiere - Nashville
  • Michelle Dockery - Downton Abbey
  • Julianna Margulies - The Good Wife

Bedste kvindelige hovedrolle i en musical eller komedie-serie

  • Kaley Cuoco - Big Bang Theory
  • Laura Dern - Enlightened
  • Amy Poehler - Parks and Recreation
  • Lena Dunham - Piger
  • Julia Louis-Dreyfus - VEEP
  • Christina Applegate - oppe hele natten

Bedste skuespiller i en miniserie eller film lavet til tv

  • Julianne Moore - Spil Change
  • Nicole Kidman - Hemingway & amp; Gellhorn
  • Gillian Anderson - Great Expectations
  • Romola Garai - Crimson Petal og det hvide
  • Sienna Miller - Pigen
  • Sigourney Weaver - Politiske Dyr

Bedste mandlige birolle i en serie, miniserie eller film lavet til tv

  • Neal McDonough - Justeret
  • Peter Dinklage - The Throne
  • Evan Peters - American Horror Story
  • Giancarlo Esposito - Breaking Bad
  • Jim Carter - Downton Abbey
  • Powers Boothe - Nashville

Bedste kvindelige birolle i en serie, miniserie eller film lavet til tv

  • Maggie Smith - Downton Abbey
  • Maya Rudolph - oppe hele natten
  • Christina Hendricks - Mad Men
  • Mayim Bialik - Big Bang Theory
  • Sarah Paulson - Spil Change
  • Mare Winningham - Hatfields & amp; McCoys

Andre priser

Mary Pickford Award for bedste kunstneriske bidrag til underholdningsindustrien

  • Terence Stamp

Auteur Award

  • Paul Williams

Nikola Tesla Award

  • Walter Murch

Honorary Satellite Award

  • Bruce Davison

Begynder Award

  • Quvenzhané Wallis

Humanitær Award

  • Benh Zeitlin

Bedste Ensemble Cast - Film

  • Les Misérables

Bedste Ensemble - Television

  • The Walking Dead
Forrige artikel 1Mobile