16th årlige Satellite Awards

Præmierne i den 16. udgave af Satellite Awards, blev film- og tv-awards præsenteres den 18. december, 2011 på Beverly Hills Hotel i Los Angeles.

Denne udgave er blevet reduceret nogle kategorier, med aflysningen af ​​opdelingen mellem drama og komedie film / musik, både til film og for mandlige og kvindelige kunstnere. Dette har medført en stigning i antallet af ansøgere er steget fra fem til ti kandidater.

Vindere og nominerede

Vinderne er markeret med fed

Biograf

Bedste film

  • De Efterkommere
  • Moneyball
  • Drive
  • Kunstneren
  • Skam
  • Muldvarpen
  • Hugo Cabret
  • War Horse
  • Hjælp
  • Midnight in Paris

Bedste Skuespiller

  • Ryan Gosling - Drive
  • Leonardo DiCaprio - J. Edgar
  • Michael Fassbender - Skam
  • George Clooney - The Efterkommere
  • Brendan Gleeson - The Guard
  • Michael Shannon - Take Shelter
  • Tom Hardy - Warrior
  • Woody Harrelson - Rampart
  • Gary Oldman - Tinker
  • Brad pitt - Moneyball

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Viola Davis - Hjælp
  • Vera Farmiga - Higher Ground
  • Michelle Williams - My Week with Marilyn
  • Emily Watson - Appelsiner og Sunshine
  • Charlize Theron - Ung voksen
  • Glenn Close - Albert Nobbs
  • Olivia Colman - tyrannosaur
  • Michelle Yeoh - The Lady
  • Elizabeth Olsen - Martha Marcy May Marlene
  • Meryl Streep - Jernladyen

Bedste mandlige birolle

  • Albert Brooks - Drive
  • Viggo Mortensen - A Dangerous Method
  • Hugo Weaving - Appelsiner og Sunshine
  • Kenneth Branagh - My Week with Marilyn
  • Colin Farrell - Hvordan til at dræbe igen ... og leve lykkeligt
  • Andy Serkis - Abernes Planet: Oprindelsen
  • Nick Nolte - Warrior
  • Jonah Hill - Moneyball
  • Christopher Plummer - Begyndere
  • Christoph Waltz - Carnage

Bedste kvindelige birolle

  • Jessica Chastain - Livets Træ
  • Janet McTeer - Albert Nobbs
  • Octavia Spencer - Hjælp
  • Vanessa Redgrave - Coriolanus
  • Rachel McAdams - Midnight in Paris
  • Carey Mulligan - Skam
  • Lisa Féret - Mozarts Sister
  • Judy Greer - The Efterkommere
  • Kate Winslet - Carnage
  • Elle Fanning - Super 8

Bedste Instruktør

  • Nicolas Winding Refn - Drive
  • Tate Taylor - Hjælp
  • Alexander Payne - The Efterkommere
  • Steven Spielberg - War Horse
  • Michel Hazanavicius - The Artist
  • Martin Scorsese - Hugo Cabret
  • John Michael McDonagh - The Guard
  • Tomas Alfredson - The Mole
  • Woody Allen - Midnight in Paris
  • Steve McQueen - Skam

Bedste originale manuskript

  • Terrence Malick - Livets Træ
  • John Michael McDonagh - The Guard
  • Abi Morgan og Steve McQueen - Skam
  • Rene Féret - Mozarts Sister
  • Paddy Considine - tyrannosaur
  • Michel Hazanavicius - The Artist

Bedst filmatisering

  • Alexander Payne, Nat Faxon og Jim Rash - The Efterkommere
  • Tate Taylor - Hjælp
  • Lee Hall og Richard Curtis - War Horse
  • Glenn Close og John Banville - Albert Nobbs
  • Edgar Wright, Joe Cornish og Steven Moffat - The Adventures of Tintin - Den Enhjørningens hemmelighed
  • Aaron Sorkin og Steven Zaillian - Moneyball

Bedste Animerede eller blandede medier

  • Tintins Oplevelser - The Secret of the Unicorn
  • Kung Fu Panda 2
  • The Muppets
  • Puss in Boots
  • Rank
  • Rio

Bedste fotografering

  • Janusz Kaminski - War Horse
  • Bruno Delbonnel - Faust
  • Emmanuel Lubezki - Livets Træ
  • Newton Thomas Sigel - Drive
  • Guillaume Schiffman - The Artist
  • Robert Richardson - Hugo Cabret

Bedste kostumer

  • Jacqueline West - Ligesom Vand til Elephants
  • Lisy Christl - Anonym
  • Isabel Branco - Mysteries of Lisbon
  • Michael O'Connor - Jane Eyre
  • Mark Broer - The Artist
  • Lidiya Kryukova - Faust

Bedste redigering

  • Chris Gill - The Guard
  • Michael Kahn - War Horse
  • Mat Newman - Drive
  • Joe Walker - Skam
  • Kevin Telt - The Efterkommere
  • Aaron Marshall, John Gilroy, Matt Chesse og Sean Albertson - Warrior

Bedste Soundtrack

  • Marco Beltrami - Soul Surfer
  • Michael Giacchino - Super 8
  • Cliff Martinez - Drive
  • Alexandre Desplat - Harry Potter og Dødsregalierne - del 2
  • John Williams - War Horse
  • James Newton Howard - Ligesom Vand til Elephants

Bedste Originale Sang

  • Fastsætte dit hoved - Albert Nobbs
  • Man Eller Muppet - The Muppets
  • Gathering Stories - We Bought a Zoo
  • Hej hej - Gnomeo og Julie
  • Livet er en glad sang - The Muppets
  • Bridge Of Light - Happy Feet 2

Bedste Produktion Design

  • Gregory S. Hooper og Laurence Bennett - The Artist
  • Jack Fisk - Ligesom Vand til Elephants
  • Sebastian T. Krawinkel og Stephan O. Gessler - Anonym
  • Isabel Branco - Mysteries of Lisbon
  • Dante Ferretti og Francesca Lo Schiavo - Hugo Cabret
  • Jiri Trier og Yelena Zhukova - Faust

Bedste lyd

  • Drive
  • Super 8
  • Livets træ
  • War Horse
  • Transformers 3
  • Harry Potter og Dødsregalierne - del 2

Bedste visuelle effekter

  • Hugo Cabret
  • Super 8
  • War Horse
  • Abernes Planet: Oprindelsen
  • Transformers 3
  • Harry Potter og Dødsregalierne - del 2

Bedste Udenlandske Film

  • • Mysteries of Lissabon Portugal
  • Miss Bala • Mexico
  • Adskillelse • Iran
  • The Kid med en cykel • Belgien
  • En Torinói ló • Ungarn
  • Las Acacias • Argentina
  • 13 mordere • Japan
  • Mozarts Sister • Frankrig
  • Le Havre • Finland
  • Faust • Rusland

Bedste Dokumentar

  • Seine
  • Projekt Nim
  • De Interrupters
  • American: Lovforslaget Hicks Story
  • Min perestrojka
  • Cave of Forgotten Dreams
  • Under Fire: Journalister i Combat
  • Et Lucky Elephant
  • Pina
  • Tabloid

Tv

Bedste dramaserie

  • Berettiget
  • Boardwalk Empire - Gangstere
  • Treme
  • Sons of Anarchy
  • Breaking Bad
  • Friday Night Lights

Bedste musical eller komedie-serie

  • Det er altid Sunny i Philadelphia
  • Episoder
  • The Big C
  • Modern Family
  • Louie
  • Fællesskab

Bedste tv series genre

  • American Horror Story
  • Engang
  • True Blood
  • Torchwood
  • Game of Thrones
  • The Walking Dead

Bedste miniserie eller film produceret til tv

  • Mildred Pierce
  • Biograf Verite
  • Side Otte
  • Thurgood
  • Too big to fail - Sammenbruddet af giganterne
  • Downton Abbey

Bedste skuespiller i en dramaserie

  • Timothy Olyphant - Justeret
  • Wendell Pierce - Treme
  • Kyle Chandler - Friday Night Lights
  • Bryan Cranston - Breaking Bad
  • Steve Buscemi - Boardwalk Empire - Gangstere
  • William H. Macy - Shameless

Bedste skuespiller i en musical eller komedie-serie

  • Louis C.K. - Louie
  • Charlie Day - Det er altid Sunny i Philadelphia
  • Matt LeBlanc - Episodes
  • Joel McHale - EF
  • Martin Clunes - Doc Martin

Bedste skuespiller i en miniserie eller film lavet til tv

  • Jason Isaacs - sygehistorier
  • William Hurt - too big to fail - Sammenbruddet af giganterne
  • Laurence Fishburne - Thurgood
  • Bill Nighy - Side Otte
  • Idris Elba - Luther
  • Hugh Bonneville - Downton Abbey

Bedste kvindelige hovedrolle i en dramaserie

  • Claire Danes - Homeland
  • Connie Britton - Friday Night Lights
  • Mireille Enos - The Killing
  • Julianna Margulies - The Good Wife
  • Katey Sagal - Sons of Anarchy
  • Eve Myles - Torchwood

Bedste kvindelige hovedrolle i en musical eller komedie-serie

  • Martha Plimpton - Raising Hope
  • Felicity Huffman - Desperate Housewives
  • Laura Linney - The Big C
  • Melissa McCarthy - Mike & amp; Molly
  • Amy Poehler - Parks and Recreation
  • Zooey Deschanel - Ny Girl

Bedste skuespiller i en miniserie eller film lavet til tv

  • Kate Winslet - Mildred Pierce
  • Taraji P. Henson - taget fra mig: Tiffany Rubin Story
  • Diane Lane - Biograf Verite
  • Elizabeth McGovern - Downton Abbey
  • Jean Marsh - Upstairs Downstairs
  • Rachel Weisz - Side Otte

Bedste mandlige birolle i en serie, miniserie eller film lavet til tv

  • Ryan Hurst - Sons of Anarchy
  • Peter Dinklage - The Throne
  • Walton Goggins - Justeret
  • Ty Burrell - Modern Family
  • Donald Glover - EF
  • James Woods - too big to fail - Sammenbruddet af giganterne
  • Guy Pearce - Mildred Pierce
  • Neil Patrick Harris - How I Met Your Mother

Bedste kvindelige birolle i en serie, miniserie eller film lavet til tv

  • Vanessa Williams - Desperate Housewives
  • Maya Rudolph - oppe hele natten
  • Kelly Macdonald - Boardwalk Empire - Gangstere
  • Sofia Vergara - Modern Family
  • Evan Rachel Wood - Mildred Pierce
  • Michelle Forbes - The Killing
  • Maggie Smith - Downton Abbey

Særlige priser

  • Paddy Considine - tyrannosaur
  • Hjælp
  • Jessica Lange - American Horror Story

Andre priser

Mary Pickford Award for bedste kunstneriske bidrag til underholdningsindustrien

  • Mitzi Gaynor

Auteur Award

  • Peter Bogdanovich

Nikola Tesla Award

  • Douglas Trumbull
Forrige artikel 2008 Canadiske Grand Prix
Næste artikel 25 Udgave