14th årlige Satellite Awards

Præmierne i den 14. udgave af Satellite Awards, blev film- og tv-awards præsenteres den 20. december, 2009.

Vindere og nominerede

Vinderne er markeret med fed

Biograf

Bedste film

  • The Hurt Locker
  • An Education
  • Bright Star
  • Precious
  • Udover reglerne - The Messenger
  • Soraya M.

Bedste film musical eller komedie

  • Ni
  • A Serious Man
  • Det er kompliceret
  • Julie & amp; Julia
  • The Informant!
  • Op i luften

Bedste skuespiller i et drama

  • Jeremy Renner - The Hurt Locker
  • Colin Firth - A Single Man
  • Hugh Dancy - Adam
  • Jeff Bridges - Crazy Heart
  • Michael Sheen - The Damned United
  • Johnny Depp - Public Enemy - Public Enemies

Bedste skuespiller i en musical eller komedie

  • Michael Stuhlbarg - A Serious Man
  • Daniel Day-Lewis - Ni
  • Matt Damon - The Informant!
  • George Clooney - op i luften
  • Bradley Cooper - The Hangover

Bedste kvindelige hovedrolle i et drama

  • Shohreh Aghdashloo - Soraya M.
  • Carey Mulligan - An Education
  • Abbie Cornish - Bright Star
  • Penelope Cruz - Broken omfavner
  • Catalina Saavedra - Suffering & amp; drilleri
  • Emily Blunt - The Young Victoria

Bedste kvindelige hovedrolle i en musical eller komedie

  • Meryl Streep - Julie & amp; Julia
  • Zooey Deschanel - dage sammen (Days of Summer)
  • Katherine Heigl - The Ugly Truth
  • Marion Cotillard - Ni
  • Sandra Bullock - Forslaget

Bedste mandlige birolle

  • Christoph Waltz - Inglourious Basterds
  • Alfred Molina - An Education
  • Timothy Spall - The Damned United
  • James McAvoy - The Last Station
  • Woody Harrelson - I løbet af de regler - The Messenger

Bedste kvindelige birolle

  • Mo'Nique - Precious
  • Penelope Cruz - Ni
  • Emily Blunt - Sunshine Cleaning
  • Mozhan Marno - Soraya M.
  • Anna Kendrick - op i luften

Bedste Instruktør

  • Kathryn Bigelow - The Hurt Locker
  • Lone Scherfig - An Education
  • Jane Campion - Bright Star
  • Neill Blomkamp - District 9
  • Rob Marshall - Ni
  • Lee Daniels - Precious

Bedste originale manuskript

  • Sommerdage (Days of Summer) - Scott Neustadter og Michael H. Weber
  • A Serious Man - Ethan Coen og Joel Coen
  • Bright Star - Jane Campion
  • The Hurt Locker - Mark Boal
  • Up - Bob Peterson og Pete Docter

Bedst filmatisering

  • Precious - Geoffrey Fletcher
  • An Education - Nick Hornby
  • District 9 - Neill Blomkamp og Terri Tatchell
  • Julie & amp; Julia - Nora Ephron
  • Op i luften - Jason Reitman og Sheldon Turner

Bedste Animerede eller blandede medier

  • Fantastic Mr. Fox
  • Harry Potter og Halvblodsprinsen
  • Prinsessen og frøen
  • Hvor Wild Things Er
  • Raining frikadeller
  • Op

Bedste Produktion Design

  • A Single Man - Ian Phillips og Dan Bishop
  • 2012 - Barry Chusid og Elizabeth Wilcox
  • Red Cliff - Tim Yip
  • Public Enemy - Public Enemies - Nathan Crowley, Patrick Lumb og William Ladd Skinner
  • Parnassus - Den mand, der ville snyde djævelen - Terry Gilliam og Anastasia Masaro
  • The Road - Chris Kennedy

Bedste fotografering

  • Nine - Dion Beebe
  • A Serious Man - Roger Deakins
  • Inglourious Basterds - Robert Richardson
  • Det kan få Loud - Guillermo Navarro og Erich Roland
  • Red Cliff - Lu Yue og Zhang Li
  • Public Enemy - Public Enemies - Dante Spinotti

Bedste kostumer

  • Parnassus - Den mand, der ville snyde djævelen - Monique Prudhomme
  • Cheri - Consolata Boyle
  • Red Cliff - Tim Yip
  • Nine - Colleen Atwood
  • The Young Victoria - Sandy Powell

Bedste redigering

  • The Hurt Locker - Bob Murawski og Chris Innis
  • Nine - Claire Simpson og Wyatt Smith
  • 2012 - David Brenner og Peter S. Elliot
  • District 9 - Julian Clarke
  • Det kan få Loud - Greg Finton
  • Red Cliff - Angie Lam, Yang Hongyu og Robert A. Ferretti

Bedste Soundtrack

  • Op i luften - Rolfe Kent
  • Amelia - Gabriel Yared
  • Hvor Wild Things Er - Carter Burwell og Karen Orzolek
  • Public Enemy - Public Enemies - Elliot Goldenthal
  • The Informant! - Marvin Hamlisch
  • Up - Michael Giacchino

Bedste Originale Sang

  • Træt Kind - Crazy Heart - T-Bone Burnett
  • Næsten Der - Prinsessen og frøen - Randy Newman
  • Nede i New Orleans - Prinsessen og frøen - Randy Newman
  • Italiensk Cinema - Ni - Maury Yeston
  • Vi er børn af verden - Parnassus - Den mand, der ville snyde djævelen - Terry Gilliam
  • Jeg kan se i Farve - Precious - Mary J. Blige

Bedste lyd

  • 2012
  • Det Might Get Loud
  • Red Cliff
  • Ni
  • Terminator Salvation
  • Transformers - Revenge of the Fallen

Bedste visuelle effekter

  • 2012
  • District 9
  • Fantastic Mr. Fox
  • Red Cliff
  • Parnassus - Den mand, der ville snyde djævelen
  • Transformers - Revenge of the Fallen

Bedste Udenlandske Film

  • Lidelse & amp; • drille Chile / Mexico - efter ret
  • Broken omfavner • Spanien - efter ret
  • • Det Hvide Bånd Østrig
  • Jeg dræbte min mor • Canada
  • Red Cliff • Kina
  • Vinter i Wartime • Belgien

Bedste Dokumentar

  • Hver lille skridt
  • Det Might Get Loud
  • Les Plages d'Agnès
  • The Cove
  • Spørgsmålet September
  • Valentino: The Last Emperor

Tv

Bedste dramaserie

  • Breaking Bad
  • Big Kærlighed
  • Skader
  • I Behandling
  • Mad Men
  • The Good Wife

Bedste musical eller komedie-serie

  • Glee
  • 30 Rock
  • How I Met Your Mother
  • Big Bang Theory
  • Flight of the Conchords
  • Ukrudt

Bedste miniserie

  • Lille Dorrit
  • Kollision
  • Diamanter
  • Generation Kill
  • Fangen
  • Kommissær Wallander

Bedste film til tv

  • Grey Gardens
  • Endgame
  • Into the Storm - War of Churchill
  • Loving Leah
  • Tager Chance - Afkastet af en helt
  • Den modige Heart of Irena Sendler

Bedste skuespiller i en dramaserie

  • Bryan Cranston - Breaking Bad
  • Bill Paxton - Big Kærlighed
  • Nathan Fillion - Slot - Detective mellem linjerne
  • Gabriel Byrne - In Treatment
  • Jon Hamm - Mad Men
  • Lucian Msamati - No. 1 Ladies 'Detective Agency

Bedste skuespiller i en musical eller komedie-serie

  • Matthew Morrison - Glee
  • Alec Baldwin - 30 Rock
  • Danny McBride - Eastbound & amp; Ned
  • Jim Parsons - Big Bang Theory
  • Stephen Colbert - The Colbert Report
  • Jemaine Clement - Flight of the Conchords

Bedste skuespiller i en miniserie eller film lavet til tv

  • Brendan Gleeson - Into the Storm - War of Churchill
  • William Hurt - Endgame
  • Jeremy Irons - Georgia O'Keeffe
  • Kevin Bacon - Taking Chance - Afkastet af en helt
  • Ian McKellen - The Prisoner
  • Kenneth Branagh - Kommissær Wallander

Bedste kvindelige hovedrolle i en dramaserie

  • Glenn Close - Skader
  • Stana Katic - Slot - Detective mellem linjerne
  • Elisabeth Moss - Mad Men
  • Edie Falco - Nurse Jackie - Anger
  • Julianna Margulies - The Good Wife
  • Jill Scott - No. 1 Ladies 'Detective Agency

Bedste kvindelige hovedrolle i en musical eller komedie-serie

  • Lea Michele - Glee
  • Tina Fey - 30 Rock
  • Brooke Elliott - Drop Dead Diva
  • Julie Bowen - Modern Family
  • Toni Collette - USA Tara
  • Mary-Louise Parker - Ukrudt

Bedste skuespiller i en miniserie eller film lavet til tv

  • Drew Barrymore - Grey Gardens
  • Judy Davis - Diamonds
  • Jessica Lange - Grey Gardens
  • Janet McTeer - Into the Storm - War of Churchill
  • Lauren Ambrose - Loving Leah
  • Sigourney Weaver - Prayers for Bobby

Bedste mandlige birolle i en serie, miniserie eller film lavet til tv

  • John Lithgow - Dexter
  • Harry Dean Stanton - Big Kærlighed
  • John Noble - Fringe
  • Chris Colfer - Glee
  • Neil Patrick Harris - How I Met Your Mother
  • Tom Courtenay - Little Dorrit

Bedste kvindelige birolle i en serie, miniserie eller film lavet til tv

  • Jane Lynch - Glee
  • Cherry Jones - 24
  • Chloë Sevigny - Big Kærlighed
  • Judy Parfitt - Little Dorrit
  • Anika Noni Rose - No. 1 Ladies 'Detective Agency
  • Vanessa Williams - Ugly Betty

Andre priser

Bedste ydeevne af hele støbt i en film

  • Ni

Bedste præstation af hele støbt i en tv-serie

  • True Blood

Mary Pickford Award for bedste kunstneriske bidrag til underholdningsindustrien

  • Michael York

Auteur Award

  • Roger Corman

Bedste nye talenter

  • Gabourey Sidibe - Precious

Bedste gæstestjerne

  • Kristin Chenoweth - Glee

10 bedste film fra 2009

  • Sommerdage (Days of Summer)
  • A Serious Man
  • An Education
  • Inglourious Basterds
  • Bright Star
  • Ni
  • Precious
  • The Hurt Locker
  • Soraya M.
  • Op i luften